fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Laserowe usuwanie owłosienia, czyli epilacja

Laserowe usuwanie owłosienia może pomóc zniwelować problem niechcianego owłosienia, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. U pań włoski pojawiają się w niestandardowych miejscach, często bywają też ciemne i gęste, co stanowi dodatkowy dyskomfort. Panowie borykają się natomiast najczęściej z podrażnieniami po goleniu, zwłaszcza w okolicy szyi. W obu przypadkach często owłosienie niektórych części ciała jest bardziej obfite niż byśmy tego chcieli. Tradycyjne metody depilacji oprócz tego, że są czasochłonne i krótkotrwałe, związane są z wieloma niedogodnościami. Doskonałą alternatywą dla golarki, wosku czy depilatora jest epilacja, czyli trwałe usuwanie owłosienia.

Spis treści:

Czym jest epilacja?
Mechanizm działania
Wskazania
Urządzenia laserowe
Przygotowanie do zabiegu
Przebieg zabiegu
Po zabiegu
Częstotliwość wykonywania zabiegu
Korzyści
Przeciwwskazania

CZYM JEST LASEROWE USUWANIE OWŁOSIENIA?

Epilacja, czyli laserowe usuwanie owłosienia, to metoda, która dzięki przeprowadzeniu kilka zabiegów, sprawi, że zniknie problem podrażnionej skóry, wrastających włosków, dyskomfortu estetycznego oraz niechcianego czy nadmiernego owłosienia. Zabiegi można wykonywać na twarzy oraz na niemal każdej części ciała.

W Kaniowscy Clinic zabiegi przeprowadzamy dwoma nowoczesnymi urządzeniami laserowymi. Wybór danego sprzętu dokonywany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

MECHANIZM DZIAŁANIA

Depilacja laserowa polega na trwałym usunięciu owłosienia w obszarze poddanemu terapii. Energia wiązki laserowej pochłaniana jest przez ciemny barwnik zawarty w cebulce włosa (melaninę), po czym, zmieniając się w energię cieplną niszczy struktury odpowiedzialne za powstanie i wzrost włosa. Tu warto dodać, że epilacja nie będzie skuteczna w przypadku włosów siwych, czyli zupełnie pozbawionych barwnika. Aby włos został skutecznie usunięty musi, w momencie zabiegu, znajdować się w swojej aktywnej fazie wzrostu (tzw. anagen). W danej chwili na ciele w aktywnej fazie wzrostu jest ok. 20 % włosów, dlatego konieczne jest powtarzanie zabiegów laserowych, aby uchwycić kolejne włosy w ich aktywnych fazach wzrostowych.

WSKAZANIA

Zabiegi depilacji laserowej wskazane są dla osób, które chcą się pozbyć niechcianego i/lub nadmiernego owłosienia (np. hirsutyzm). Powodem mogą być względy nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne, jak np. stany zapalne skóry wywołane wrastającymi włoskami lub podrażnienia skóry po goleniu lub woskowaniu.

URZĄDZENIA LASEROWE

Najnowsze technologie laserowe wykorzystywane w zabiegach epilacji tworzone są tak, aby przynosić, jak najlepsze rezultaty oraz zapewniać jak największy komfort pacjentowi, minimalizując odczucia bólowe. W naszym gabinecie zabiegi wykonujemy laserem diodowym oraz laserem emitującym dwie długości fali – aleksandrytową oraz neodymowo-yagową.

LASER DIODOWY

To bardzo skuteczne urządzenie, które usuwa owłosienie bez względu na jego kolor czy karnację skóry. Laser posiada inteligentny czytnik poziomu melaniny – pierwszy taki czytnik na świecie, który pozwala na określenie poziomu tego barwnika w skórze i samodzielnie dokonuje wyboru najbardziej optymalnych parametrów zabiegu. Nasza karnacja w ciągu roku zmienia się w zależności od stopnia kontaktu ze słońcem, dlatego przy każdym zabiegu parametry mogą się zmieniać. Dzięki czytnikowi zabiegi są zatem efektywniejsze i zarazem bardziej bezpieczne, gdyż eliminowane jest w ten sposób ryzyko poparzeń i przebarwień skóry.

W urządzeniu zastosowano także technologię tzw. „magicznych luster” polegającą na ponownym wykorzystaniu światła laserowego, które podczas zabiegu odbija się od skóry. Dzięki lustrom wbudowanym w głowicę impuls po odbiciu trafia powtórnie do skóry, co znacznie zwiększa efektywność zabiegów. Do wyboru są dwie głowice – mniejsza, która pozwala na precyzyjne usuwanie włosów z najmniejszych partii twarzy i ciała oraz większa, która sprawnie i szybko działa na większych powierzchniach.

Aby uczynić zabieg komfortowym, używany przez nas laser diodowy wyposażony jest w system chłodzenia. Światło laserowe naturalnie rozgrzewa skórę, co może prowadzić do jej poparzenia. Zastosowane w urządzeniu chłodzenie zapobiega temu, działając przed zabiegiem, w trakcie oraz bezpośrednio po zabiegu.

LASER ALEKSANDRYTOWO – NEODYMOWO-YAGOWY

Połączenie w jednym urządzeniu dwóch długości fali stanowi najwyższy standard wśród laserów do epilacji. To właśnie wyróżnia nasz drugi mocny i szybki sprzęt do depilacji laserowej. Laser aleksandrytowy cechuje się wyższym powinowactwem do melaniny, czyli barwnika, natomiast laser neodymowo-yagowy wywołuje kontrolowane uszkodzenie naczyń odpowiadających za odżywianie włosa. W rezultacie połączenia dwóch technologii zniszczeniu ulega nie tylko cebulka włosa, ale również jego łodyga.

Procedura jest idealnie dopasowana do fototypu skóry i koloru włosów pacjenta, przy tym jest bezpieczna i bardzo skuteczna. Obydwie fale można bowiem użyć jednocześnie, można skorzystać z opcji tylko jednej fali lub zastosować jedną po drugiej.

Laser wyposażony jest w dwie głowice. Mniejsza umożliwia precyzyjne wykonanie zabiegu na niewielkich powierzchniach a jej kształt pozwala na ich równomierne naświetlenie, co zwiększa bezpieczeństwo procedury. Duża głowica, mająca 30 cm2, to tzw. skaner, który charakteryzuje się szybkością i jednocześnie dokładnością. Wysyła ona energię laserową automatycznie i równomiernie w trzech trybach do wyboru, które to optymalizują odczucia związane z działaniem lasera. W urządzeniu zastosowano eliptyczny kształt plamki, co powoduje, że obszar zabiegowy jest precyzyjnie opracowywany, plamki w minimalnym tylko stopniu nakładają się na siebie, minimalizując ryzyko poparzenia skóry. Duża powierzchnia skanera umożliwia wykonanie zabiegu epilacji na dużych powierzchniach w bardzo krótkim czasie. Komfort procedury zapewnia dodatkowo zintegrowany system chłodzenia, który jednocześnie chroni powierzchnię skóry przed przegrzaniem i oparzeniem.

Zabieg nie wymaga wcześniejszego nakładania znieczulenia na skórę. W porównaniu z innymi metodami depilacji zabieg tym laserem jest mało odczuwalny i przeprowadza się go nieporównywalnie szybciej.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU LASEROWEGO USUWANIA OWŁOSIENIA

Minimum trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem laserowego usuwania owłosienia nie wolno usuwać włosów w sposób mechaniczny, czyli za pomocą pęsety, depilatora elektrycznego czy wosku. Dzień przed zabiegiem należy ogolić skórę w obszarze, który ma zostać poddany epilacji. Ważne jest natomiast, aby pozostawić niewielki fragment owłosienia (1×1 cm), co ułatwi pielęgniarce ocenę grubości i koloru włosków. W przypadku przyjmowania leków lub ziół należy skonsultować się ze specjalistą, który zadecyduje, czy nie występuje ryzyko wystąpienia fotouczulenia. Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinno się wsmarowywać w skórę kremów czy balsamów natłuszczających.

W dniu zabiegu pacjent wypełnia wywiad lekarski, mający na celu kwalifikację i wykluczenie ewentualnie występujących przeciwwskazań. Podejmowana jest także decyzja, którym laserem będzie wykonany zabieg.

PRZEBIEG ZABIEGU

Jeżeli do zabiegu używany jest laser diodowy, w pierwszej kolejności przykładany jest do skóry czytnik melaniny, za pomocą którego dokonywana jest analiza fototypu skóry i automatycznie ustawiane zostają parametry zabiegu. Następnie pielęgniarka dobiera rodzaj głowicy, sugerując się wielkością obszaru zabiegowego. Przy dużych obszarach, jak nogi czy plecy stosuje się zazwyczaj skaner, przy mniejszych, jak np. wąsik wybierana jest mała precyzyjna „rączka”. Głowice przykładane są do skóry, tak, aby światło lasera dotarło do każdego niechcianego włosa. Dla większego komfortu skóra jest stale chłodzona.

PO ZABIEGU

Bezpośrednio po zabiegu obszar poddany epilacji jest zaczerwieniony i nieco obrzęknięty, może być odczuwalne także pieczenie, co jest normalną reakcją. Łagodząco działają wtedy zimne okłady i specjalistyczne preparaty. Objawy te ustępują zazwyczaj do 48 godzin, w niektórych, ale rzadkich przypadkach mogą utrzymywać się nieco dłużej.

Ewentualne mogące mieć miejsce powikłania – pęcherzyki, strupki, nadżerki, przebarwienia i odbarwienia – zdarzają się sporadycznie, związane są one najczęściej z nieprzestrzeganiem zasad przygotowania i postępowania po zabiegu. Należy wtedy zgłosić się do gabinetu. Objawy te mają zazwyczaj charakter przejściowy, ale należy z nimi właściwie postępować i odpowiednio wspomóc skórę w regeneracji.

Już po pierwszym zabiegu w ciągu trzech tygodni wszystkie włosy poddane zabiegowi wypadną, stopniowo się wykruszając. Można zaobserwować „wzrost” niektórych włosków, ale to tylko te, które wyrosną jeszcze tzw. siłą rozpędu, będą to już natomiast martwe włosy.

Przez okres tygodnia po zabiegu nie powinno się stosować kosmetyków wysuszających i drażniących skórę oraz peelingów. W tym czasie należy także zrezygnować z basenu, sauny i gorących kąpieli. Przez miesiąc po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce (i solarium) oraz stosować filtry ochronne.

Po upływie kilku tygodni można zaobserwować pojawianie się włosów, które w czasie zabiegu nie były w swojej aktywnej fazie wzrostu, co jest sygnałem tego, że sesję laserową należy powtórzyć.

EFEKTY

Światło lasera niszczy podczas danego zabiegu cebulki ok. 20% włosów. Te nie powinny już odrosnąć. Zazwyczaj potrzeba zatem wykonać ok. 5 zabiegów, aby cieszyć się gładką i zdrową skórą. Jednak w sytuacji, kiedy w organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych, włoski mogą nadal odrastać – zazwyczaj dzieje się to u kobiet. Wtedy należy zadbać o przywrócenie równowagi hormonalnej i powtórzyć zabieg. Ilość sesji laserowych jest zatem cechą indywidualną dla każdego pacjenta i podyktowana jest fizjologią.

Z zabiegu na zabieg włosów jest coraz mniej, a te które odrastają są znacznie cieńsze. Najszybsze efekty osiąga się w przypadku grubych, ciemnych włosów i jasnej karnacji.

Należy jednak pamiętać, że zabieg nie daje gwarancji pozbycia się włosów na zawsze. Z różnych przyczyn i w różnym czasie pojedyncze włoski mogą zacząć się pojawiać. Warto zatem, co jakiś czas wykonać zabieg przypominający.

CZĘSTOTLIWOŚĆ ZABIEGU LASEROWEGO USUWANIA OWŁOSIENIA

Odstępy między zabiegami laserowego usuwania owłosienia zależą od obszaru ciała poddawanego epilacji. Na twarzy zabiegi wykonuje się średnio co 4-6 tygodni, na ciele po upływnie ok. 10-12 tygodni. Ten czas potrzebny jest do tego, aby kolejne partie włosów wchodzących w fazę wzrostu, czyli anagenu, były dla lasera zauważalne, możliwe do wychwycenia i efektywnego usunięcia.

KORZYŚCI DEPILACJI LASEROWEJ

Terapia laserowa w przypadku usuwania nadmiernego owłosienia to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Fundusze przeznaczane na czasową depilację często znacznie przewyższają koszty serii zabiegów epilacji. Warto zatem wybrać skuteczną i trwałą metodę, która wyeliminuje problemy związane z niechcianym owłosieniem i uczyni skórę gładką i przyjemną w dotyku.

PRZECIWWSKAZANIA

Epilacja jest bezpieczną metodą zabiegową, jednak jak każda procedura ma swoje przeciwskazania. Główne z nich to – opalona skóra, ciąża, aktywne infekcje skórne, przerwana ciągłość naskórka, bliznowce, przyjmowanie retinoidów, leków obniżających krzepliwość krwi, leków i ziół światłouczulających. Z zabiegu wyklucza pacjenta również epilepsja, łuszczyca, bielactwo, cukrzyca oraz rozrusznik serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas