fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Leczenie lipodemii
Leczenie lipodemii

Leczenie lipodemii nie jest łatwe, ponieważ choroba ta w dużej mierze pozostaje uwarunkowana genetycznie i występuje stosunkowo rzadko. Stan ten bywa nazywany obrzękiem tłuszczowym, a do jego głównych objawów należy odkładanie się tkanki tłuszczowej na nogach. Jej nadmiar może występować na kończynach dolnych od bioder, aż po uda, kolana, łydki i kostki. W przebiegu lipodemii niezmienione pozostają natomiast stopy.

Spis treści:
Dlaczego jest potrzebne?
Uciążliwe objawy obrzęku tłuszczowego
Na czym polega?
Liposukcja laserowa
Przeciwwskazania do zabiegu
Możliwości terapeutyczne

Dlaczego leczenie lipodemii jest potrzebne?

Leczenie lipodemii realizowane w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic jest zalecane po wystąpieniu widocznych objawów obrzęku tłuszczowego. Choroba ta dotyka wyłącznie kobiety, a jej początkowe symptomy zwykle pojawiają się w okresie dojrzewania. Objawy schorzenia ulegają nasileniu zwłaszcza w okresie ciąży, a także w okresie okołomenopauzalnym. To z kolei wskazuje na powiązanie choroby ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w kobiecym organizmie. Obrzęk kończyn dolnych spowodowany tkanką tłuszczową lokalizuje się symetrycznie, a także nie zanika nawet mimo utraty wagi przez pacjentkę.

Uciążliwe objawy obrzęku tłuszczowego

W obszarze zajętym lipodemią mogą być widoczne i wyczuwalne specyficzne grudki tłuszczowe. W późniejszych fazach choroby, u pacjentek pojawiają się też charakterystyczne stwardnienia i zgrubienia tkanki tłuszczowej. Najbardziej są one widoczne na wewnętrznej powierzchni kończyn dolnych. Choroba ta objawia się również uczuciem bólu i ciężkości nóg, a nierzadko nawet nadwrażliwością na dotyk w miejscach objętych obrzękiem. W fazie mocno zaawansowanej, ilość tkanki tłuszczowej jest bardzo duża i utrudnia chodzenie. Nogi ocierają się o siebie podczas ruchu, co prowadzi do dyskomfortu i bólu. W skrajnych przypadkach schorzenie może wywołać nawet uszkodzenia i odparzenia skóry.

Na czym polega leczenie lipodemii?

Leczenie lipodemii polega na przeprowadzeniu specjalnej procedury, której celem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z nóg. Liposukcja laserowa przeprowadzona pod tym kątem może się przyczynić również do wymodelowania sylwetki, a tym samym korzystnie wpłynąć na wygląd zewnętrzny pacjentki. Procedura ta jest szczególnie przydatna w sytuacji, gdy obrzęk tłuszczowy nie schodzi nawet mimo odpowiedniej diety i regularnego wysiłku fizycznego. Liposukcję laserową można przeprowadzić również na innych obszarach anatomicznych, w tym celem redukcji tkanki tłuszczowej z brzucha i pośladków czy usuwania ginekomastii i lipomastii.

Liposukcja laserowa

Usuwanie cellulitu

Zabieg liposukcji laserowej pod kątem redukcji obrzęku tłuszczowego musi być poprzedzony specjalistyczną konsultacją, która pozwala na pozyskanie informacji dotyczących stanu zdrowia pacjentki oraz ustalenie możliwych do uzyskania rezultatów. Na tym etapie przedstawiamy też niezbędne zalecenia. Przed zabiegiem trzeba przeprowadzić komplet wymaganych badań i dopiero po sprawdzeniu ich wyników możemy rozpocząć przygotowanie do procedury. Usuwanie obrzęku tłuszczowego przebiega w znieczuleniu miejscowym, a jej pierwszym etapem jest wykonanie niewielkiego nacięcia w obszarze nóg. Lokalizacja musi być odpowiednio dobrana, aby uraz spowodowany rozcięciem był niewidoczny po zagojeniu rany. Przez nacięcie wprowadzamy kaniule, które umożliwiają wyprowadzenie tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania do zabiegu

Do przeprowadzenia zabiegu liposukcji laserowej celem pozbycia się lipodemii występują pewne przeciwwskazania. Procedura ta nie może być wykonywana u pacjentek, które zmagają się z niektórymi schorzeniami endokrynologicznymi i neurologicznymi, niekontrolowaną cukrzycą, niewydolnością wątroby lub nerek czy aktywną chorobą nowotworową. Do przeciwwskazań zaliczają się też infekcje skóry w obszarze kończyn dolnych. Z zabiegu muszą ponadto zrezygnować pacjentki w ciąży i okresie karmienia piersią. W większości przypadków nie występują przeciwwskazania do jednoczesnego przeprowadzenia lipotransferu, czyli pobrania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej i przeszczepienia ich w inny obszar anatomiczny.

Możliwości terapeutyczne

Początkowe rezultaty liposukcji laserowej pod kątem usuwania obrzęku tłuszczowego są widoczne bezpośrednio po zabiegu, a finalne po całkowitym wygojeniu się ran. Tkanka tłuszczowa zgromadzona na nogach ulega redukcji w ciągu kilku tygodni. Zabieg przyczynia się do poprawy proporcjonalności kończyn dolnych względem całej sylwetki, a tym samym może korzystnie wpłynąć na jej wygląd. Technologia ta pozwala jednocześnie na ujędrnienie i obkurczenie skóry. W większości przypadków zabieg nie wymaga powtórzenia. Należy przy tym pamiętać, że procedura usuwania obrzęku tłuszczowego nie jest stosowana celem leczenia otyłości. Liposukcja laserowa umożliwia jedynie korektę trudnej do usunięcia tkanki zlokalizowanej w obszarze kończyn dolnych, której nie da się wyeliminować poprzez dietę i ćwiczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas