fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Leczenie łysienia
Leczenie łysienia

Leczenie łysienia odbywa się obecnie przy zastosowaniu różnych specjalistycznych procedur i preparatów, które zawsze powinny być profesjonalnie dobrane do rodzaju, przyczyny i stopnia zaawansowania tego problemu. Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami i coraz częściej dotyka nie tylko mężczyzn, ale też kobiety. Zmagają się z nim również osoby stosunkowo młode. Wszystko to sprawia, że terapia zawsze musi być prawidłowo zaplanowana i ukierunkowana.

Spis treści:
W jakich przypadkach jest zalecane?
Problemy ze skórą głowy
Dolegliwości zdrowotne
Jak je przeprowadzić?
Konsultacja i rozpoznanie problemu

W jakich przypadkach zalecane jest leczenie łysienia?

Leczenie łysienia może być wskazane w praktycznie każdym przypadku, gdy pacjent zaobserwuje ten problem u siebie. Zabiegi tego typu przeprowadzamy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. Najczęściej dolegliwości tej towarzyszy spowolniony wzrost nowego owłosienia bądź też nawet jego całkowite zahamowanie. Każdy włos cechuje się określoną żywotnością, dlatego po pewnym czasie wypada i jest zastępowany nowym. Objawem zwiastującym problem jest zauważalne przerzedzenie owłosienia i występowanie bezwłosych fragmentów na głowie. U wielu pacjentów występuje też tendencja do pozostawania nadmiaru włosów na szczotce, poduszce czy pod prysznicem. Nadmierne tempo wypadania owłosienia można ponadto rozpoznać po zauważalnym cofaniu się linii włosów, co zwykle występuje u mężczyzn.

Problemy ze skórą głowy

Leczenie wypadania włosów u mężczyzn

Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi schorzeniami skóry głowy, takimi jak atopowe i łojotokowe zapalenie skóry. AZS i ŁZS to dolegliwości, które wywołują wiele charakterystycznych objawów. Rozwój tych schorzeń stopniowo uniemożliwia utrzymanie prawidłowego tempa wzrostu włosów, a ponadto utrudnia ich właściwe odżywianie. Nadmierne przesuszenie lub podrażnienie skóry głowy może doprowadzić do łysienia, dlatego kluczowe znaczenie ma utrzymywanie jej w dobrej kondycji. W początkowych fazach wypadanie włosów następuje powoli. Z czasem zmiany ulegają jednak pogłębieniu, a brak odpowiedniej terapii może doprowadzić do coraz większego stopnia zaawansowania problemu.

Dolegliwości zdrowotne

Wskazaniem do podjęcia leczenia mogą być również inne problemy zdrowotne, które w konsekwencji osłabiają organizm i prowadzą do łysienia. W wielu przypadkach jest to powiązane ze współwystępującymi chorobami, a także niedoborami żywieniowymi. Ich objawem może być właśnie wypadanie włosów, które do prawidłowego wzrostu i zachowania dobrej kondycji potrzebują wielu witamin, mikroelementów czy substancji odżywczych. Jeżeli składniki te dostarczane są w niedostatecznej ilości, jakość owłosienia znacząco słabnie. Priorytet dla wykorzystania kluczowych substancji mają wówczas najważniejsze narządy odpowiedzialne za pracę organizmu. Włosy nie otrzymują ich wówczas w wystarczającej ilości, przez co zwiększa się ich łamliwość oraz tendencja do nadmiernego wypadania.

Jak przeprowadzić leczenie androgenowego łysienia?

Leczenie androgenowego łysienia jest przeprowadzane bardzo często, ponieważ jego rozwój w znacznym stopniu zależy od czynników genetycznych. Ryzyko wystąpienia tego problemu w dużej mierze wzrasta, jeżeli w rodzinie pacjenta pojawiały się podobne przypadki. Za bezpośrednią przyczynę tej dolegliwości uznaje się aktywność męskich hormonów płciowych – androgenów, które wpływają na wrażliwe mieszki włosowe. Problem z androgenowym wypadaniem włosów u mężczyzn można rozpoznać po stopniowym przerzedzaniu się włosów na czubku głowy, ulegającym ciągłemu postępowaniu oraz w konsekwencji sięgającemu nawet linii czoła. Schorzenie to występuje również u kobiet. W ich przypadku włosy przerzedzają się zwykle wzdłuż przedziałka, przez co sprawia on wrażenie szerszego. W formie zaawansowanej u kobiet może sięgać nawet czubka głowy.

Konsultacja i rozpoznanie problemu

Problem z nadmiernym wypadaniem włosów wymaga konsultacji ze specjalistą, niezależnie od przyczyn i stopnia zaawansowania dolegliwości. Wielu pacjentów zwraca się wówczas do trychologa. Nie jest on jednak lekarzem, a jedynie kosmetologiem zajmującym się skórą głowy i jej owłosieniem. Z tego względu nie zawsze posiada on kompetencje pozwalające na prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn problemu. Trychologia jest też jednym z zakresów wiedzy dermatologa, który może sprawniej rozpoznać specyfikę wypadania włosów o różnym podłożu – w tym hormonalnym, stresowym czy plackowatym. Specjalista ten może również trafnie dobrać odpowiednie metody zabiegowe czy preparaty. W terapiach przeciwdziałających wypadaniu włosów wykorzystywane są różne procedury, włącznie z podawaniem preparatów peptydowych. Głównym celem tych zabiegów jest zahamowanie wypadania, a także stymulacja wzrostu owłosienia poprzez pobudzenie procesu angiogenezy w mieszkach włosowych przy jednoczesnym zahamowaniu apoptozy. Odpowiednio dobrana terapia może się też przyczynić do kompleksowego odżywienia skóry głowy i przywrócenia włosom właściwej pigmentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas