fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Leczenie oparzeń 2. stopnia

Leczenie oparzeń 2. stopnia jest niezbędne dla uniknięcia przebarwień i innych zmian spowodowanych uszkodzeniami skóry tego typu. W wyniku oparzenia dochodzi bowiem do naruszenia naskórka, a także części skóry właściwej. Wszelkie zmiany spowodowane oparzeniem muszą być przebadane i przeanalizowane przez wykwalifikowanego specjalistę, który podejmie się odpowiedniego zaplanowania i wdrożenia terapii. Aby podnieść skuteczność takiego leczenia, należy rozpocząć je jak najwcześniej.

Spis treści:
Na czym powinna opierać się terapia?
Terapia osoczem bogatopłytkowym
Przeciwwskazania i zalecenia
Jak dodatkowo wspomóc terapię?
Wykorzystanie światłoterapii LED

Na czym powinno się opierać leczenie oparzeń 2. stopnia?

Leczenie oparzeń 2. stopnia jest bardziej wymagające niż ma to miejsce w przypadku oparzeń 1. stopnia. Te drugie obejmują bowiem wyłącznie naskórek i towarzyszy im tylko bolesne zaczerwienienie, natomiast uciążliwe objawy mijają stosunkowo szybko i zwykle nie pozostawiają po sobie trwałych przebarwień czy innych zmian. Oparzenia 2. stopnia wiążą się natomiast z poważniejszym urazem, w którego miejscu mogą powstać dotkliwe pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Uszkodzenia takie goją się przez 10-20 dni i zwykle nie wiążą się z ryzykiem blizn, jednak mogą pozostawić po sobie widoczne przebarwienia. Terapie pozwalające na ich zredukowanie przeprowadzamy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic.

Terapia osoczem bogatopłytkowym

W przypadku zmian spowodowanych oparzeniem, terapia powinna w dużej mierze przyspieszać procesy gojenia oraz przyczyniać się do usprawnionej naprawy naruszonych tkanek. W leczeniu można wykorzystać osocze bogatopłytkowe. Procedura taka polega na zastosowaniu płytek krwi pobranych bezpośrednio od pacjenta, które odznaczają się odpowiednimi właściwościami regeneracyjnymi. Jako preparat krwiopochodny, osocze bogatopłytkowe posiada wysokie stężenie płytek krwi i znacząco wspomaga minimalizację stanów zapalnych. Zabieg taki wymaga przeprowadzenia specjalistycznej konsultacji. Z pobranej próbki krwi trzeba wyizolować niezbędne substancje, a otrzymany roztwór jest wstrzykiwany bezpośrednio w miejsca urazów spowodowanych oparzeniem. Obszary te muszą być wcześniej oczyszczone środkiem antyseptycznym, a w niektórych sytuacjach także znieczulone.

Przeciwwskazania i zalecenia

Z zabiegu osoczem bogatopłytkowym może skorzystać większość pacjentów, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Terapia tego typu nie jest przeznaczona dla osób, u których występują problemy z krzepliwością krwi czy małopłytkowością. Wszelkie przeciwwskazania muszą być rozpoznane przed wykonaniem zabiegu. Procedura ta ma na celu głównie zapewnienie wsparcia dla regeneracji, która zajmuje średnio 2-8 tygodni. Z tego względu rezultat nie jest widoczny natychmiastowo. W terapii wykorzystywane są płytki z własnej krwi pacjenta, przez co zabieg nie wiąże się z ryzykiem zaistnienia reakcji alergicznej. Po jego realizacji mogą jednak pojawić się pomniejsze dolegliwości, takie jak niewielki ból, nieduże krwawienie czy miejscowe podrażnienie.

Jak dodatkowo wspomóc leczenie oparzeń 2. stopnia?

Leczenie oparzeń 2. stopnia z użyciem osocza bogatopłytkowego może znacząco wspomóc terapia światłem, polegająca na zastosowaniu specjalnej lampy LED. Procedura taka ma na celu dodatkową stymulację procesów regeneracyjnych skóry, co odbywa się przy wykorzystaniu całkowicie naturalnych zjawisk. Światło LED działa na metabolizm komórkowy, usprawniając naprawę uszkodzonych tkanek. Taka forma terapii przyczynia się również do redukcji zmian spowodowanych oparzeniem, ponieważ pozwala na pobudzenie procesów przebudowy skóry. Lampa LED ma wyjątkowo szerokie zastosowanie, dzięki czemu umożliwia redukcję zmian powiązanych również z innymi czynnikami.

Wykorzystanie światłoterapii LED

Lampa LED zawsze powinna być wykonywana w kilku sesjach zabiegowych, z czego każda trwa kilkanaście minut. Czas trwania jednej serii zależy od indywidualnych wskazań, podobnie jak dobór parametrów. Terapia w takiej formie polega na emisji fal świetlnych, które po dotarciu do skóry inicjują szereg procesów naprawczych. W zależności od ustawień aparatury i miejsca aplikacji, właściwości światła LED pozwalają na uzyskanie różnych rezultatów. W przypadku oparzeń 2. stopnia kluczowe znaczenie ma też właściwy dobór częstotliwości pracy. Terapia powinna też opierać się na szczegółowym schemacie naświetleń, który uwzględnia konkretne czasy zabiegów i wymagane kombinacje długości fal. Światło LED z powodzeniem można wykorzystać w łączonych terapiach, przez co znajduje szerokie zastosowanie w procedurach rekonwalescencyjnych. Nie istnieją większe przeciwwskazania do takiego zabiegu. Naświetlenia nie są jednak odpowiednie dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także pacjentów stosujących środki fotouczulające. Z terapii lampą LED muszą też zrezygnować osoby z chorobami immunologicznymi, epilepsją, nowotworami, schorzeniami tkanki łącznej czy wszczepionym rozrusznikiem serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas