Leczenie oparzeń 3 stopnia jest szczególnie trudne, co wynika ze znacznego uszkodzenia licznych warstw skóry na dużej głębokości. W tym przypadku objawem jest wyraźny obrzęk, a także brak bólu spowodowany zniszczeniem zakończeń nerwowych. Oparzenie trzeciego stopnia obejmuje nie tylko naskórek, ale też skórę właściwą na całej grubości oraz tkanki podskórne. Zmianami tego typu zawsze powinien zająć się odpowiedni specjalista, który prawidłowo dobierze i zaplanuje całą terapię.

Spis treści:
Na czym polega?
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego
Zalecenia i rokowania
Jaki zabieg wspiera leczenie?
Terapia światłem LED
Główne przeciwwskazania

Na czym polega leczenie oparzeń 3 stopnia?

Leczenie oparzeń 3 trzeciego stopnia jest niezwykle ważne, ponieważ stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia. W fazie początkowej bardzo często niezbędna okazuje się hospitalizacja, która ma na celu wyeliminowanie ryzyka trwałych uszkodzeń i zniekształceń oraz konieczności wykonania interwencji chirurgicznych i przeszczepu. Proces gojenia trwa długo i zależy od wielu czynników, takich jak stan skóry i głębokość uszkodzeń. Po takim oparzeniu niezwykle ważna jest też pielęgnacja rany, ochrona przed zakażeniami i uzupełnianie płynów. Na dalszych etapach można pomyśleć o zmniejszeniu widoczności przebarwień powstałych na skutek oparzenia, na co pozwalają metody wykorzystywane przez specjalistów w gabinecie Kaniowscy Clinic.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego

W leczeniu takich oparzeń kluczowe znaczenie ma usprawnienie procesów gojenia ran oraz naprawy tkanek, w czym bardzo pomocne okazują się zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. W procedurze tej używane są płytki krwi pacjenta, które mają silne właściwości regeneracyjne. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopochodnym. Z uwagi na wysokie stężenie płytek krwi sprzyja ono również redukcji stanów zapalnych. Zabieg wymaga przeprowadzenia najpierw specjalistycznej konsultacji, a następnie pobrania próbki krwi oraz wyizolowania z niej niezbędnych substancji. Tak powstały roztwór jest następnie wykorzystywany do zabiegu. Obszar pokryty poparzeniami wymaga oczyszczenia środkiem antyseptycznym, a w niektórych przypadkach również znieczulenia – poza procedurami rewitalizującymi i ściśle estetycznymi. Osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane bezpośrednio w leczone miejsca.

Zalecenia i rokowania

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest możliwa do wykonania u większości osób, jednak występuje do przeprowadzenia tego zabiegu kilka istotnych przeciwwskazań. Z procedury tej muszą zrezygnować pacjenci, którzy wykazują trudności z prawidłowym krzepnięciem krwi lub cierpią na tzw. małopłytkowość. Z tego względu bardzo istotne znaczenie ma specjalistyczna konsultacja. Terapia wspiera proces regeneracji skóry, który trwa średnio około 2-8 tygodni. Warto więc pamiętać, że rezultaty nie są widoczne od razu. Zastosowanie płytek krwi pacjenta sprawia, że zabieg nie stwarza ryzyka reakcji alergicznych. Po jego przeprowadzeniu mogą jednak wystąpić różne niedogodności, włącznie z miejscowym podrażnieniem, niedużym krwawieniem czy dolegliwościami bólowymi.

Jaki zabieg wspiera leczenie oparzeń 3 stopnia?

Leczenie oparzeń 3 stopnia może być wspierane nie tylko z pomocą osocza bogatopłytkowego, ale też światłoterapią z wykorzystaniem lampy LED. Zabieg tego typu pozwala na stymulowanie regeneracji komórek za pośrednictwem naturalnych mechanizmów. Lampa LED oddziałuje bowiem na metabolizm komórkowy, dzięki czemu przyspiesza naprawę tkanek uszkodzonych oparzeniem. Terapia w takiej formie umożliwia również redukcję blizn, ponieważ pobudza ich przebudowę. Zastosowanie lampy LED jest przy tym bardzo szerokie, dzięki czemu pozwala ona na usunięcie różnych niedoskonałości skóry.

Terapia światłem LED

Naświetlanie lampą LED może przebiegać w kilku seriach trwających średnio do kilkudziesięciu minut. O czasie trwania pojedynczej procedury decydują indywidualne wskazania specjalisty, włącznie z kwestią doboru parametrów. Taka terapia polega na emisji odpowiednio długich fal przez lampę LED, które odpowiednio głęboko docierają do skóry oraz inicjują procesy naprawcze. Zależnie od ustalonych parametrów, ich zastosowania i właściwości mogą się różnić. Kluczowe znaczenie w przypadku oparzeń ma umiejętne dostosowanie częstotliwości pracy urządzenia do konkretnych potrzeb. Terapia wymaga też dokładnego ustalenia schematu naświetleń, bazujących na konkretnych kombinacjach długości fal i czasów zabiegu. Światło LED sprawdza się w procedurach łączonych, dzięki czemu stanowi istotne wsparcie w okresie rekonwalescencji po oparzeniu.

Główne przeciwwskazania

Światłoterapia lampą LED może być praktykowana u większości osób, ale do jej wykonania istnieją pewne przeciwwskazania. Z naświetleń muszą zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także pacjenci przyjmujący w ostatnich 6 miesiącach leki fotouczulające. Terapia lampą LED nie jest też zalecana u osób z epilepsją, schorzeniami tkanki łącznej, chorobami immunologicznymi, nowotworami czy rozrusznikiem serca. O możliwości przeprowadzenia zabiegu zawsze jednak powinny decydować indywidualne zalecenia lekarza, który odpowiednio określi stan oparzeń.