Leczenie oparzeń polega przede wszystkim na regeneracji skóry, zwalczaniu zakażenia i w skrajnych przypadkach pokrywaniu uszkodzonych powierzchni przeszczepami skóry, a także uzupełnianiu białka i płynów. Podobnie jak w przypadku zranień, kluczowe znaczenie ma również profilaktyka przeciwtężcowa. Podjęcie odpowiednio szybkich działań może zmniejszyć powstałą bliznę po tego typu urazach, dlatego najlepiej rozpocząć leczenie jak najwcześniej. Obecnie istnieją różne metody stosowane w takich przypadkach.

Spis treści:
Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego
Przebieg zabiegu
Możliwości terapeutyczne
Jak wygląda terapia lampą LED?
Właściwości światła lampy LED
Przeciwwskazania do zabiegu

Na czym polega leczenie oparzeń skóry osoczem bogatopłytkowym?

Leczenie oparzeń skóry może się odbywać poprzez zastosowanie zabiegu osoczem bogatopłytkowym, który przeprowadzamy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. Procedura ta bazuje na wykorzystaniu płytek krwi pacjenta, co może przyspieszyć naturalny proces gojenia i przynieść ulgę w bólu. Wynika to z właściwości regeneracyjnych płytek krwi. Osocze bogatopłytkowe służy jako preparat krwiopochodny, który posiada ich podwyższone stężenie. Płytki krwi odpowiadają za procesy gojenia się ran i naprawy tkanek, co zawdzięczają zawartości specjalnych białek. Ich właściwości przyczyniają się też do redukcji stanu zapalnego, co ma szczególne znaczenie przy świeżych oparzeniach.

Przebieg zabiegu

Terapia osoczem bogatopłytkowym musi być poprzedzona konsultacją. Specjalista omawia przebieg procedury, a także zapoznaje się z danym przypadkiem oraz przeprowadza wstępne badania. Bezpośrednio przed zabiegiem konieczne jest pobranie od pacjenta niewielkiej próbki krwi, a następnie umieszczenie jej w specjalnej wirówce. W ten sposób możemy wyizolować płytki krwi, aby przygotować odpowiedni „roztwór”. Obszar pokryty oparzeniami jest następnie oczyszczany środkiem antyseptycznym, a w razie konieczności znieczulany miejscowo. Ten drugi etap nie jest zwykle potrzebny przy zabiegach estetycznych i rewitalizujących. Stężone płytki wstrzykiwane są bezpośrednio w miejsca, które wymagają leczenia. Zależnie od stanu pacjenta po oparzeniach, procedura może wywoływać pewien dyskomfort.

Możliwości terapeutyczne

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego może być wykonywany u większości pacjentów, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego realizacji. Procedura nie jest wskazana u osób mających problemy z krzepnięciem krwi lub cierpiących na małopłytkowość, dlatego kluczowe znaczenie ma prawidłowa konsultacja przed rozpoczęciem terapii. Po zastosowaniu preparatu następuje proces regeneracji skóry, który trwa średnio od 2 do 8 tygodni. Z uwagi na zastosowanie własnych płytek krwi pacjenta, procedura ta nie wywołuje reakcji alergicznych. Po zabiegu mogą się pojawić odczuwalne niedogodności, takie jak dolegliwości bólowe, nieduże krwawienie czy miejscowe podrażnienie w miejscu wkłucia. Objawy te zwykle ustępują samoistnie.

Jak wygląda wczesne leczenie oparzeń lampą LED?

Lampa Led Triwings

Wczesne leczenie oparzeń można przeprowadzić zarówno osoczem bogatopłytkowym, jak i światłem lampy LED. W tym drugim przypadku zabieg polega na stymulowaniu naturalnych mechanizmów regeneracji komórek ciała. Lampa LED wpływa na metabolizm komórkowy, przyspieszając naprawę tkanek uszkodzonych w wyniku takiego urazu. Terapia światłem jest używana także w redukcji blizn, ponieważ pobudza je do przebudowy. Lampa LED ma bardzo szerokie zastosowanie i sprawdza się również w eliminowaniu wielu innych problemów skórnych.

Właściwości światła lampy LED

Terapia światłem lampy LED może się odbywać w wielu seriach, z których każda trwa w większości do kilkunastu minut. Czas trwania procedury zależy od indywidualnych wskazań, a także doboru długości fali. Zabieg polega na emitowaniu przez lampę LED specjalnych fal, które docierają wewnątrz skóry i uruchamiają procesy naprawcze. Zależnie od ich długości, mają one nieco inne właściwości i zastosowanie. W przypadku oparzeń kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór częstotliwości do potrzeb pacjenta. W ramach terapii konieczne jest ustalenie schematu naświetleń, które zapewniają optymalne kombinacje długości fal oraz czasu zabiegu. Światło LED jest też często wykorzystywane w terapiach łączonych, stanowiąc wsparcie na etapie rekonwalescencji po urazach oparzeniowych.

Przeciwwskazania do zabiegu

Terapia światłem lampy LED może być stosowana u większości pacjentów, jednak możemy wyróżnić kilka przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Naświetleniom nie powinny być poddawane kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także osoby uczulone na światło lub stosujące leki fotouczulające przez ostatnie 6 miesięcy. Do przeciwwskazań należy też epilepsja, choroby nowotworowe i immunologiczne czy choroby tkanki łącznej. Z zabiegu muszą również zrezygnować pacjenci z rozrusznikiem serca. Ze względu na ustawienie odpowiedniego programu leczniczego, lampa LED emituje światło optymalnie dopasowane do stanu oparzeń. Istnieje też możliwość pracy w systemie synergicznym, który wykorzystuje różne długości fal świetlnych.