fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Leczenie pajączków na nogach
Leczenie pajączków na nogach

Leczenie pajączków na nogach często okazuje się jedynym sposobem na całkowite pozbycie się tego uporczywego problemu. Rozszerzone sieci naczyniowe i teleangiektazje kończyn dolnych wywołują spory dyskomfort psychiczny i są bardzo kłopotliwe pod względem estetycznym. Aby dobrać odpowiednią metodę ich usunięcia, należy odbyć specjalistyczną konsultację. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się w tym celu technologie laserowe, które bazują na zastosowaniu odpowiednio zaprojektowanej aparatury.

Spis treści:
Kiedy należy przeprowadzić leczenie?
Przyczyny zmian i wskazania do procedury
Specyfika zabiegów
Jak je usunąć?
Systemy laserowe
Zalecenia i przeciwwskazania

Kiedy należy przeprowadzić leczenie pajączków na nogach?

Usuwanie pajączków na nogach

Leczenie pajączków na nogach można przeprowadzić w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic, gdzie korzystamy w tym celu z dedykowanych temu problemowi urządzeń laserowych. Systemy te coraz częściej są wybierane w zastępstwie procedur chirurgicznych, pozwalając na redukcję zmian naczyniowych o różnym podłożu. Zabieg ten umożliwia eliminację całych siatek, naczyniaków i teleangiektazji, a także nici występujących pojedynczo czy też innych widocznych form kapilar. Odpowiednio skoncentrowana wiązka laserowa pozwala na precyzyjne zamknięcie nieestetycznych tętniczek, żyłek i naczyń włosowatych.

Przyczyny zmian i wskazania do procedury

Zabieg laserowy polecany jest w przypadku zmian spowodowanych różnymi czynnikami, takimi jak symptomy chorób dermatologicznych, endokrynologicznych i internistycznych, predyspozycje genetyczne i zaburzenia hormonalne. Wskazaniem do wykonania procedury są też nadzwyczajne stany fizjologiczne towarzyszące uwidocznieniu naczynek, włącznie z ciążą i związanymi z nią zmianami w pracy układu dokrewnego. W wielu przypadkach zabieg sprawdzi się też jako środek zaradczy po przyjmowaniu niektórych leków, takich jak różne preparaty aplikowane miejscowo czy też produkty zawierające glikokortykosteroidy.

Specyfika zabiegów

Usuwanie pajączków metodą laserową opiera się w dużym stopniu na zjawisku fototermolizy. Zabieg podnosi temperaturę wewnątrz kapilar, prowadząc do uszkodzeń struktur ścian naczyniowych oraz blokując przepływ krwi. Ich udrożnienie następuje w ciągu kilku dni dzięki fizjologicznym makrofagom. W czasie procedury nie dochodzi do zamknięcia naczynek zdrowych, dlatego metoda laserowa nie wywołuje niepożądanych komplikacji. Wysoka temperatura nie stwarza też ryzyka poparzeń. Wiązka laserowa umożliwia bardzo precyzyjną penetrację naczynek, a jej energia nie wpływa na głębsze warstwy skóry. Większe naczynia krwionośne nie są zamykane. Zastosowanie właściwych wiązek impulsowych i ograniczenie energii cieplnej w tkankach działa w połączeniu z dodatkowym systemem chłodzenia skóry.

Jak usunąć pajączki naczyniowe na nogach poprzez leczenie laserowe?

Pajączki naczyniowe na nogach mogą być usunięte poprzez leczenie laserowe już w ciągu kilku odpowiednio zaplanowanych sesji, które zapewniają widoczną redukcję niepożądanych zmian. W rezultacie zabieg pozwala na uzyskanie estetycznej, zadbanej i jednolitej skóry kończyn dolnych. Procedura ta jest szczególnie zalecana w przypadku pogłębiających się kompleksów, które skłaniają do zasłaniania pajączków, niteczek i innych nieestetycznych zmian naczyniowych na nogach długą odzieżą. O specyfice i przebiegu leczenia w dużej mierze decyduje rodzaj wybranego systemu laserowego.

Systemy laserowe

Lasery wykorzystywane do zabiegu mogą bazować na różnych technologiach. Obecnie dużym powodzeniem cieszy się zastosowanie urządzeń wykorzystujących wiązki impulsowe, które pozwalają na ograniczenie ciepła emitowanego do tkanek. System taki dysponuje odpowiednim oknem szafirowym, umożliwiającym chłodzenie skóry w obszarze kończyn dolnych. Do zamykania naczynek dochodzi pod wpływem przyłożenia głowicy do wybranych zmian, co powtarzane jest kilkukrotnie dla uzyskania właściwych rezultatów. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie lasera emitującego wąskopasmowe światło pulsacyjne, które precyzyjnie dociera do naruszonych kapilar. W tym przypadku zabieg również zaleca się wykonać w ramach kilku powtarzanych sesji.

Zalecenia i przeciwwskazania

Przed przeprowadzeniem zabiegu laserowego konieczna jest konsultacja, podczas której specjalista starannie ocenia stan zmian naczyniowych, a także zbiera informacje na temat obecnej kondycji zdrowotnej pacjenta. Przed zabiegiem konieczne jest szczególne zadbanie o czystość skóry, a także unikanie ekspozycji słonecznej i stosowania intensywnej pielęgnacji. Warto pamiętać, że usuwanie pajączków metodami laserowymi obarczone jest pewnymi przeciwwskazaniami. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także osób przyjmujących środki o potencjalnym działaniu fotouczulającym – np. retinoidy, niektóre antybiotyki, ziele dziurawca i nagietka. Przeciwwskazaniem są też infekcje skórne, w tym wirusowe, grzybiczne czy bakteryjne. Procedura nie jest realizowana również u osób z nowotworami skóry czy nadmierną opalenizną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas