Liposukcja brzucha jest procedurą medyczną, podczas której odsysa się zbędną tkankę tłuszczową. Jednocześnie to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów modelujących ciało. Wbrew powszechnej opinii na jego przeprowadzenie decydują się nie tylko kobiety i mężczyźni chcący w łatwy sposób pozbyć się otyłości brzusznej, ale przede wszystkim osoby zmagające się z różnymi wywołanymi przez nią problemami zdrowotnymi. Siedzący tryb życia, chroniczny stres, a także nieodpowiednia dieta sprawiają bowiem, że wytrzymałość układu kostnego jest coraz mniejsza, a utrzymanie właściwej wagi, która byłaby proporcjonalna do wzrostu staje się coraz trudniejsze. Zabieg liposukcji skutecznie pomaga rozwiązać tego typu kłopoty.

Spis treści:
Na czym polega ten zabieg?
Kto może poddać się zabiegowi?
Jak wygląda zabieg?
Przed i po zabiegu
Jak utrzymać efekty?
Lipotransfer
Ultradźwięki

Czym jest i na czym polega liposukcja brzucha? Sprawdź efekty zabiegu – przed i po

Liposukcja brzucha, inaczej nazywana odsysaniem tłuszczu, to zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej nie tylko z brzucha, ale również jego okolic. Lipoplastyka ma przede wszystkim przywrócić sylwetce właściwe proporcje, szczególnie w przypadkach, w których dieta i systematyczne ćwiczenia okazują się nieskuteczne. Zdarza się, że organizm, nawet z naszą pomocą, nie daje rady samodzielnie zredukować liczby komórek tłuszczowych. Może to być spowodowane zarówno uwarunkowaniami genetycznymi, jak i indywidualnymi predyspozycjami organizmu. Alternatywą staje się więc zabieg liposukcji.

Odsysanie tłuszczu jest obecnie jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów plastycznych. Pacjenci doceniają oszczędność czasu, która wynika z tego sposobu modelowania sylwetki. Ważne jest również to, że po wykonaniu zabiegu można cieszyć się nie tylko widocznymi, ale również niezwykle trwałymi efektami. Oczywiście, pacjent nadal musi pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety i dbaniu o właściwy tryb życia. Osoby, które chcą nadal modelować swoją figurę, mogą dodatkowo wykorzystać odessany tłuszcz. Można go przeszczepić między innymi do pośladków, piersi czy łydek. Wykorzystuje się go również w celu leczenia wszelkiego rodzaju blizn. Zabieg ten okazuje się najbardziej skuteczny u pacjentów, których skóra jest bardzo elastyczna.

Kto może poddać się zabiegowi?

Osoby, które chcą poddać się zabiegowi muszą być przede wszystkim zdrowe i nie mogą borykać się z żadnymi chorobami przewlekłymi. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań uniemożliwiających przeprowadzenie tego zabiegu. Nie mogą poddać mu się m. in. pacjenci, u których wykryto cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy naczyniowe czy choroby układu krążenia oraz serca. Liposukcji brzucha nie wykonuje się również u osób wykazujących zmiany zapalne skóry w miejscu, w którym miałby być przeprowadzony zabieg oraz u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Nie powinno się również przeprowadzać zabiegu u nałogowych palaczy.

Oczywiście, przed każdą lipoplastyką lekarz prowadzący zaprasza pacjenta na konsultację, podczas której oceni możliwość przeprowadzenia zabiegu. Przed rozpoczęciem przygotowań zwykle konieczne jest również wykonanie kilku podstawowych badań mających na celu potwierdzenie stanu zdrowia pacjenta. Zalicza się do nich:

  • morfologię krwi;
  • badanie moczu;
  • OB;
  • wskaźniki krzepnięcia krwi (INR i APTT);
  • badanie kreatyniny;
  • badanie glukozy.

Jak wygląda zabieg?

Liposukcja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, które zapewnia bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Można skorzystać także ze znieczulenia anestezjologicznego. Cała procedura trwa od trzydziestu minut do dwóch godzin w zależności od rozległości usuwanego tłuszczu. Odsysanie tłuszczu przeprowadzane jest przy pomocy specjalnych tępych igieł zwanych kaniulami. Od tradycyjnych narzędzi chirurgicznych różnią się one tym, że są puste w środku – nie tną więc tkanek, a jedynie rozpychają je w taki sposób, aby możliwe było swobodne rozbicie tłuszczu.

Podczas zabiegu chirurg wykonuje nacięcia na wcześniej oznaczonym fragmencie ciała pacjenta, a następnie odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej. Czynność powtarzana jest kilkukrotnie, aż do całkowitego pozbycia się niechcianych tkanek z danego obszaru.

Zabieg kończy się założeniem specjalnych szwów, a także opatrunków uciskowych, których zadaniem jest zapobieganie powstawaniu krwawień oraz siniaków.

Przed i po zabiegu

Po przeprowadzonym zabiegu należy pozostać w gabinecie jeszcze przez kilka godzin – do momentu, aż znieczulenie przestanie działać. Pacjent w tym czasie oswaja się ze swoją nową sylwetką oraz uczy, jak należy postępować w czasie rekonwalescencji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ostateczne efekty nie będą widocznie od razu po wykonaniu liposukcji brzucha. Po odessaniu tłuszczu tkanki mogą przez dłuższy czas pozostawać obrzęknięte, a ciało może być delikatnie spuchnięte. Podczas tego okresu zalecane jest noszenie specjalnej bielizny uciskowej. Zabronione jest jednak uprawianie sportów oraz podejmowanie większego wysiłku fizycznego. Pacjenci muszą też zrezygnować z solarium i sauny.

Cena liposukcji brzucha w gabinecie lekarskim Kaniowscy Clinic we Wrocławiu

Podobnie jak w innych gabinetach, również w gabinecie lekarskim Kaniowscy Clinic we Wrocławiu cena zabiegu liposukcji brzucha zależy od rozległości zabiegu oraz wielkości obszaru poddawanego procedurze.

Należy jednak szczególnie pamiętać, że w przypadku osób borykających się z większą ilością tłuszczu konieczne może okazać się powtórzenie zabiegu w celu usunięcia całej niechcianej tkanki tłuszczowej.

Jak utrzymać efekty liposukcji brzucha bez skalpela?

Liposukcja brzucha bez skalpela to zabieg, którego efekty w dłuższej perspektywie zależą od utrzymywania odpowiedniego stylu życia. Procedura pozwala na usunięcie określonej ilości komórek tłuszczowych, które nie ulegają już regeneracji. Tkanka tłuszczowa wciąż może jednak rozrastać się pod wpływem nadwyżek kalorycznych, co może doprowadzić do ponownego otłuszczenia brzucha. Aby zachować rezultaty liposukcji jak najdłużej, należy dbać o stosowanie zbilansowanej diety oraz regularną aktywność fizyczną. Odpowiednia podaż kaloryczna i systematyczne treningi pozwalają na długoterminowe utrzymanie efektów zabiegu. Procedura sama w sobie nie stanowi formy leczenia otyłości i nie może być stosowana w przypadku bardzo dużej nadwagi.

Połączenie z lipotransferem

Liposukcja może być wykonana w połączeniu z lipotransferem, czyli przeszczepem pobranej tkanki tłuszczowej w inny obszar ciała – np. biust czy pośladki. Metoda ta pozwala na kompleksowe modelowanie sylwetki. Tłuszcz doskonale sprawdza się jako naturalny wypełniacz, który można stosować nawet w obszarze twarzy. Tkanka pobrana od pacjenta podczas liposukcji wymaga odpowiedniego przygotowania. Komórki macierzyste i adipocyty są oddzielane od zniszczonych komórek, trójglicerydów oraz nadmiaru płynów. Po prawidłowym odizolowaniu materiał tkankowy dobrze przyjmuje się w miejscu podania i podejmuje oczekiwane funkcje metaboliczne. Ostatnim etapem jest przeniesienie go do wybranego obszaru ciała za pomocą cienkich kaniul. Miejsca iniekcji są dobierane indywidualnie, co zwiększa szanse na prawidłowe unaczynienie i aktywację procesów metabolicznych. W ramach lipotransferu ilość przeszczepianych komórek tłuszczowych zależy od obszaru poddawanego zabiegowi – w przypadku twarzy są to niewielkie objętości, natomiast przy modelowaniu piersi czy pośladków może być ich znacznie więcej.

Zastosowanie procedury ultradźwiękowej

Liposukcja jest zabiegiem, który może być przeprowadzony metodą ultradźwiękową. Procedura odbywa się przy użyciu specjalnej kaniuli, emitującej energię ultradźwięków do obszarów z zaimplementowanym wcześniej roztworem znieczulającym. W rezultacie ulega on wprawieniu w ruch i przesunięciu, co prowadzi do wytworzenia milionów mikropęcherzyków powietrznych. Ich rozszerzenie wywołuje implodowanie masy tłuszczowej. Komórki tłuszczowe oddzielają się od tkanki otaczającej i mieszają z roztworem znieczulającym, co ułatwia odsysanie zemulgowanej treści. Zabieg selektywnie oddziałuje na tkankę tłuszczową, a tym samym ogranicza ryzyko uszkodzenia naczyń, nerwów i pozostałych tkanek o większej gęstości. Dzięki temu procedura jest bardziej precyzyjna i mniej inwazyjna w porównaniu do tradycyjnej liposukcji mechanicznej.