Lipotransfer pod oczy to specjalistyczny zabieg medycyny estetycznej, którego wykonanie może przyczynić się do znaczącej poprawy wyglądu skóry w tym obszarze. Głównym założeniem tej procedury jest pobranie od pacjenta jego własnej tkanki tłuszczowej, a następnie wprowadzenie jej w inny obszar ciała. Zabieg często wykonywany jest właśnie w strefie twarzy – ze szczególnym wskazaniem na okolice oczu. Lipotransfer daje spore możliwości terapii całkowicie naturalnym, autologicznym wypełniaczem.
Spis treści:
Jak przebiega zabieg i do czego służy?
Najważniejsze wskazania
Zastosowanie tkanki tłuszczowej
Jak wygląda koszt zabiegu?
Obsługa specjalistów
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Jak przebiega i do czego służy lipotransfer pod oczy?
Lipotransfer pod oczy to procedura, którą wykonują specjaliści naszego gabinetu Kaniowscy Clinic. Pierwszy etap zabiegu polega na znieczuleniu specjalnym płynem obszaru, z którego zostanie od pacjenta pobrany tłuszcz. Płyn ten zapewnia znieczulenie oraz obkurczenie naczyń krwionośnych. Po upływie odpowiedniego czasu specjalista wykonuje niewielkie nacięcie w skórze, po czym wprowadza specjalne kaniule i przeprowadza odsysanie tłuszczu. Pobrana tkanka musi być następnie odpowiednio przygotowana, aby nadawała się do przeszczepu. Uzyskany materiał, bogaty w komórki macierzyste, jest aplikowany w odpowiednie punkty w obszarze oczu. W miejsca skąd pobrana została tkanka tłuszczowa zakładane są szwy i opatrunki. Miejsca te wymagają w niektórych przypadkach zabezpieczenia na pewien czas, dlatego zaleca się pacjentom noszenie ubrania uciskowego. Dotyczy to pacjentów, którzy mieli wykonany rozleglejszy zabieg liposukcji. W przypadku pobrania tylko niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej, wyłącznie na potrzeby zabiegu wokół oczu, ubranie uciskowe nie jest wymagane.
Najważniejsze wskazania
Głównym wskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu w okolicach oczu jest występowanie widocznych oznak starzenia, które negatywnie wpływają na wygląd skóry w tym obszarze. Z wiekiem twarz zaczyna coraz bardziej ulegać działaniu grawitacji, a w tkankach zachodzi niekorzystny proces degradacji włókien elastyny i kolagenu. Nie bez znaczenia pozostają zmiany w gospodarce hormonalnej, które prowadzą do spadku elastyczności, nawilżenia i gęstości skóry. Redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej ma szczególnie negatywny wpływ na wygląd okolic oczu, ze względu na utratę naturalnego napięcia skóry. W takim przypadku rozwiązaniem może się okazać właśnie lipotransfer, w ramach którego zachodzi korekta wyglądu twarzy poprzez autologiczny przeszczep tłuszczu.
Zastosowanie tkanki tłuszczowej
Tkanka tłuszczowa w roli wypełniacza coraz częściej zastępuje implanty czy różne substancje syntetyczne. Przeszczepienie tkanki pobranej bezpośrednio od pacjenta niweluje prawdopodobieństwo odrzutu, a także błyskawicznie ulega ukrwieniu. Tłuszcz odessany podczas zabiegu ma bardzo wartościowy skład, a nawet 20% zawartych w nim związków to cenne komórki macierzyste. Obecnie są one na szeroką skalę wykorzystywane w medycynie estetycznej. Komórki macierzyste cechują się unikalną zdolnością do niemal nieograniczonego podziału mitotycznego, dzięki czemu ulegają samoodnowie. Do ich zalet należy też różnicowanie się w wyspecjalizowane komórki innego typu. Po implantacji przyczyniają się one do wzmożonej rewitalizacji skóry, co ma kluczowe znaczenie dla wypełniania jej ubytków oraz efektywnej poprawy wyglądu okolicy oczu.
Od czego zależy cena lipotransferu pod oczy?
Cena lipotransferu pod oczy zależy głównie od liczby miejsc wypełnianych pobraną od pacjenta tkanką tłuszczową, a tym samym obszaru skóry poddawanego procedurze. Zabieg może się dodatkowo koncentrować na regeneracji wybranych stref twarzy, a także redukcji różnego rodzaju blizn na ciele. Koszty procedury mogą obniżyć się w przypadku przeprowadzenia zabiegu tylko częściowo, czyli wyłącznie w obszarze oczu. Cena wzrasta natomiast w przypadku najbardziej kompleksowego zabiegu – obejmującego również okolice ust, szyi czy dekoltu. Jeżeli konieczne jest wypełnienie ubytków pourazowych, koszty usługi wzrastają.
Obsługa specjalistów
Aby zabieg został wykonany poprawnie, jego realizacją powinni się zająć odpowiedni lekarze specjaliści. Metoda ta działa podobnie do liftingu chirurgicznego, dlatego bywa nazywana również lipoliftingiem. Procedura ta wymaga dużej precyzji i wprawy, ze względu na konieczność pobrania i podania tkanki tłuszczowej w bardzo delikatny obszar twarzy. Z tego względu konieczne jest też zastosowanie specjalistycznego sprzętu i odpowiednich narzędzi. Po zabiegu lekarz wykonuje ponadto odpowiedni masaż w miejscu zabiegu, co zabezpiecza przed ryzykiem nierównomiernego rozłożenia się przeszczepionej tkanki tłuszczowej. Procedura uzupełnia ubytki w tkance podskórnej, dzięki czemu przyczynia się do wygładzenia zmarszczek, zniwelowania cieni i odmłodzenia skóry pod oczami. Zadaniem zabiegu jest też naturalna stymulacja komórek. Usługę wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, co ogranicza dolegliwości bólowe. Długotrwałość lipoliftingu jest szacowana na średnio kilka lat.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Lipotransfer wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Procedura nie wywołuje powikłań czy reakcji alergicznych na etapie przeszczepu tkanki, jednak nie powinna być realizowana u osób z aktywnymi stanami zapalnymi i infekcjami, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością wątroby i nerek czy zaburzeniami krzepliwości krwi. Zabieg nie jest wykonywany także u pacjentów z niektórymi schorzeniami, takimi jak choroby autoimmunologiczne, choroby serca i układu krążenia, nowotwory czy cukrzyca.