Melasma na czole to specyficzna zmiana skórna, przyjmująca postać jasno- lub ciemnobrązowych plam o nieregularnych brzegach. Jej główną przyczyną są zaburzenia w pracy gospodarki hormonalnej, a także predyspozycje genetyczne, stosowanie niektórych leków i kosmetyków czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Na melasmę najbardziej narażone są kobiety, szczególnie w ciąży. Na usunięcie tej zmiany skórnej pozwalają specjalistyczne zabiegi.

Spis treści:
Czym się charakteryzuje?
Przyczyny rozwoju
Metody terapeutyczne
Jakimi metodami może być usunięta?
Laseroterapia

Czym charakteryzuje się melasma na czole?

Melasma na czole nazywana jest również ostudą, a do jej charakterystycznych cech należy wyraźne odgraniczenie od otaczającej powierzchni skóry. Usuwaniem takich zmian zajmują się specjaliści naszego gabinetu Kaniowscy Clinic. Specjalistyczny zabieg pozwala na przywrócenie naturalnego kolorytu skóry, a także ujednolicenie jej struktury oraz wygładzenie. Redukcja przebarwień w tej postaci może się odbywać przy wykorzystaniu różnych technologii laserowych. Systemy takie znajdują zastosowanie także w przypadku innych problemów dermatologicznych.

Przyczyny rozwoju

Ostuda jest klasyfikowana jako dermatoza, której rozwój wynika z nadmiernego nagromadzenia się melaniny. Nie stwarza ona zagrożenia dla zdrowia i nie wywołuje dolegliwości, jednak stanowi stosunkowo dotkliwy defekt estetyczny. Na jej rozwój najmocniej narażone są kobiety o ciemnej karnacji, jednak może ona wystąpić również u osób z jasną cerą. Przyczyny tego problemu wynikają często z wielu czynników, co utrudnia przebieg terapii. Zmiany nierzadko mają charakter przewlekły, w wyniku czego utrzymują się przez wiele miesięcy lub nawet kilka lat. W przypadku ostudy spowodowanej zmianami hormonalnymi w ciąży, objawy zazwyczaj samoistnie mijają po porodzie. Przebarwienia mogą jednak po pewnym czasie wrócić, ze względu na intensywną produkcję barwnika przez melanocyty. Na proces melanogenezy stymulująco wpływa wzrost produkcji estrogenów, melanotropiny czy progesteronu, co prowadzi do zwiększonej ilości melaniny w naskórku czy brodawkowej warstwie skóry właściwej.

Metody terapeutyczne

W usuwaniu ostudy zastosowanie znajdują specjalne urządzenia laserowe, które pozwalają na redukcję zróżnicowanych zmian pigmentacyjnych. Przebarwienia muszą być poddane profesjonalnej diagnostyce, umożliwiającej dobór optymalnej technologii. Poszczególne systemy opierają swoje działanie na emisji wiązki światła, która jest odpowiednio dostosowywana pod względem parametrów technicznych do potrzeb skóry. Lasery różnią się natomiast specyfiką pracy i zakresem funkcji, co pozostaje nie bez wpływu na ich możliwości proceduralne. Laseroterapia może też pomóc w eliminowaniu innych zmian skórnych, a dodatkowo przyczynia się do regeneracji. Zależnie od potrzeb i rodzaju systemu, zabieg realizowany jest jednorazowo lub w seriach. Poza ostudą i innymi przebarwieniami, laser pozwala też na redukcję zmarszczek, cellulitu czy rozstępów.

Jakimi metodami melasma na czole może zostać usunięta?

Melasma na czole jest bardzo specyficzną zmianą pigmentacyjną, co wymaga starannego doboru formy laseroterapii oraz zakresu podejmowanych działań. Wskazaniem do skorzystania z zabiegu jest utrzymywanie się przebarwień przez dłuższy czas, a także występowanie trudności z ich usunięciem innymi metodami. Zmianie o podłożu hormonalnym mogą towarzyszyć inne niedoskonałości spowodowane uszkodzeniami skóry, fotostarzeniem czy stanami zapalnymi. Z tego względu konieczna jest właściwa kwalifikacja pacjenta, która umożliwi poprawne zaplanowanie i ukierunkowanie terapii laserowej.

Zastosowanie laseroterapii

Jednym z urządzeń używanych w przypadku melasmy jest laser, którego system posiada na wyposażeniu odpowiednią końcówkę frakcyjną, odpowiadającą za stymulowanie struktur skóry poprzez emisję krótkich impulsów o dużej mocy. Technologia ta umożliwia zastosowanie wiązek o podwójnej długości fali, a także pozwala na indywidualne dostosowanie trybu pracy. Zastosowanie tego urządzenia sprawdza się w przypadku konieczności dotarcia do głębszych warstw skóry, co pozostaje nie bez wpływu na stymulację procesów regeneracyjnych. Zabieg tego typu jest ściśle kontrolowany, a także wiąże się z minimalnym okresem rekonwalescencji. W usuwaniu melasmy sprawdza się również laser, do którego specyficznych cech należy unikalne źródło energii, czyli tul – najrzadszy występujący na Ziemi lantanowiec. Urządzenie to jest przystosowane do redukcji zróżnicowanych zmian pigmentacyjnych, w tym również spowodowanych zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Laser ten może pracować w kilku trybach, a przy tym odznacza się falą o długości nawet 1972 nm. Aparaturę można dostosować pod kątem docelowej grubości penetracji, co podnosi precyzję zabiegu. Procedura pozwala na indywidualne dopasowanie długości impulsu czy intensywności energii, ułatwiając przebudowę i wyrównanie struktur skóry objętych ostudą.