fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Nawilżanie pochwy w menopauzie
Nawilżanie pochwy w menopauzie Kaniowscy Clinic
Nawilżanie pochwy w okresie przechodzenia menopauzy to często temat tabu wśród wielu kobiet. Nie jest to jednak błahy problem, gdyż może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów. Jeśli również Ty się z tym borykasz, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach profesjonalnego leczenia suchości pochwy w wieku okołomenopauzalnym.

Spis treści
Objawy i przyczyny suchości pochwy
Leczenie suchości pochwy
Zabieg laserowy
Efekty i ceny

Skąd potrzeba nawilżania pochwy w okresie menopauzy? Objawy i przyczyny suchości pochwy

Suchość pochwy może wystąpić u kobiety w każdym wieku, lecz najczęściej dotyczy okresu okołomenopauzalnego, gdyż właśnie wtedy zachodzą znaczne zmiany hormonalne, wpływające na nawilżenie śluzówki pochwy. Nawet jedna trzecia kobiet w okresie menopauzy może mieć uczucie suchości pochwy. U kobiet w młodszym wieku takie objawy są zazwyczaj krótkotrwałe i mogą być związane z fazą cyklu menstruacyjnego, stosowaniem niektórych leków, ciążą i okresem laktacji, obecnością infekcji okolic intymnych. Jednak dla każdej kobiety suchość pochwy jest przyczyną dyskomfortu.

Możliwe objawy

Suchość pochwy generuje wiele nieprzyjemnych objawów, które powodują obniżenie libido i rezygnację z kontaktów intymnych. Gdy śluzówka pochwy nie wytwarza odpowiedniej ilości śluzu, to przyczynia się to do uczucia swędzenia i pieczenia w okolicach intymnych, uczucia nadwrażliwości i bólu w tych okolicach, szczególnie podczas zbliżeń. Za mało nawilżona pochwa może przyczyniać się do powstawania mikrourazów oraz stać się siedliskiem patogennych bakterii i grzybów, co jeszcze bardziej może nasilać dotychczasowe objawy. Nawracające infekcje pochwy mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie u kobiet obciążonych innymi chorobami.

Przyczyny wystąpienia objawów w okresie menopauzy

Kobiety w trakcie menopauzy mogą odczuwać wiele różnych objawów, które są spowodowane zmianami w stężeniach hormonów. Poziom hormonu folikulotropowego znacznie rośnie, a estrogenów i progesteronu spada. Najczęstsze objawy to uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem, niepokój, drażliwość, spadek libido, kołatanie serca, bóle głowy, suchość pochwy. Przy nasilonych objawach możliwe jest leczenie hormonalne.

Estrogeny mają znamienny wpływ na narządy płciowe kobiet, w tym na pochwę. Odpowiadają za prawidłowy wzrost i funkcje komórek nabłonka pochwy (produkcję śluzu, podtrzymywanie odpowiedniego pH), zwiększony przepływ krwi przez narządy rodne, przez co tkanki są prawidłowo ukrwione i odżywione. Podczas menopauzy błona śluzowa przestaje być tak elastyczna ( z powodu zmniejszenia ilości fibroblastów, produkujących kolagen), zmniejsza się ilość i aktywność komórek nabłonka pochwy, przez co powstaje uczucie suchości. Cienka, pofałdowana, słabo ukrwiona i sucha, mało elastyczna śluzówka pochwy zmniejsza satysfakcję z doznań seksualnych i obniża jakość życia.

Atrofia pochwy

Gdy Twoje objawy są bardziej nasilone możliwe, że dotknął Cię problem zanikowego zapalenia pochwy. Atrofia pochwy spowodowana jest ścieńczeniem i zanikiem komórek nabłonka pochwy, przez co jest on bardzo podatny na urazy i infekcje. Przyczyna jest taka sama jak suchości pochwy, czyli niedobór estrogenów. Poza podrażnieniami, swędzeniem pochwy i sromu może występować ból i pieczenie pochwy podczas chodzenia, nieprawidłowe upławy, ból w czasie stosunku, a nawet plamienia z pochwy po stosunku. Jeśli wystąpi u Ciebie krwawienie lub plamienie po stosunku, to udaj się do ginekologa, aby wykluczyć zmiany nowotworowe narządów rodnych.

Metody nawilżania pochwy w okresie menopauzy

Nawilżanie pochwy w menopauzie można przeprowadzić w różny sposób. Ginekolog może zalecić leczenie hormonalną terapią zastępczą, czyli zażywanie estrogenów, co jest dosyć skuteczne na wiele różnych objawów występujących podczas menopauzy (np. uderzenia gorąca, trudności z zasypianiem). Jeśli jednak najbardziej dokuczliwym objawem menopauzy jest suchość pochwy, to możliwe jest leczenie miejscowe. Objawowe stosowanie lubrykantów, tabletek, czy globulek dopochwowych, zawierających w składzie kwas hialuronowy, glikogen, czy kwas mlekowy, zwiększa chwilowo nawilżenie pochwy. Oprócz tego możliwe jest uzyskanie fachowej pomocy w naszym gabinecie i poddanie się zabiegowi laseroterapii, który wykonuje lekarz ginekolog.

Laserowe leczenie suchości pochwy

W Kaniowscy Clinic wykonujemy zabiegi z użyciem nowoczesnego lasera MonaLisa Touch. Dzięki temu przełomowemu urządzeniu możliwa jest rewitalizacja tkanek pochwy, aby móc znów cieszyć się urokami kobiecości. Jeśli więc problem suchości miejsc intymnych dotyczy właśnie Ciebie – nie zwlekaj i umów się na konsultację do jednego z naszych lekarzy.

Kwalifikacja do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest kwalifikacja w formie konsultacji z ginekologiem. Podczas tej wizyty lekarz przeprowadzi wywiad dotyczący objawów, innych chorób oraz dotychczasowego leczenia i stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania takiego zabiegu (przykładowo mogą nimi być krwawienia z pochwy, infekcja dróg rodnych, aktywna choroba nowotworowa). Lekarz przeprowadzi również badanie, w którym oceni stopień nasilenia zmian i potrzebę wykonania laserowego zabiegu laserem MonaLisa Touch.

Przebieg zabiegu

Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia. W trakcie zabiegu do pochwy wprowadzana jest głowica urządzenia MonaLisa Touch, która wytwarza energię świetlną w postaci lasera. Kontrolowana ilość energii docierającej do ścian pochwy powoduje niewielkie ogrzanie i stymulację wzrostu komórek okolicznych tkanek. Dodatkowo następuje stopniowe obkurczanie się kolagenu i stymulacja fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Przebudowa tkanek pochwy następuje stopniowo, przez kilka tygodni po zakończonym zabiegu. Zabieg nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji, tego samego dnia można wrócić do domu i codziennych aktywności. Zaleca się jednak kilkudniową wstrzemięźliwość seksualną.

Poznaj efekty i ceny nawilżania pochwy w okresie menopauzy

Jakich efektów możesz się spodziewać dzięki zabiegom nawilżania pochwy? W wyniku leczenia laserem MonaLisa Touch tkanki pochwy stają się bardziej elastyczne, napięte, a odbudowany nabłonek produkuje odpowiednią ilość śluzu, przez co zmniejsza się i zanika uczucie suchości pochwy. Przy bardziej nasilonych objawach potrzebne są 2-3 zabiegi w celu uzyskania satysfakcjonujących efektów. Dodatkowym pozytywnym efektem terapii może być zmniejszenie objawów nietrzymania moczu, gdyż niestety często ten problem współistnieje z obniżeniem nawilżenia pochwy w czasie menopauzy.

Cena zabiegu

Laserowe leczenie suchości pochwy może wymagać kilku powtórzeń, a cena zabiegu zależy od tego, czy jest to pierwszy, czy kolejny zabieg. Koszt pierwszego wynosi 1500 zł, drugiego 1400 zł, a trzeciego 800 zł.

laseroterapia ginekologia estetyczna laser mona lisa touch

Okres menopauzy nie musi wiązać się ze zmniejszeniem satysfakcji z życia intymnego. Nawilżanie pochwy w tym okresie można wykonać za pomocą nowoczesnej technologii wykorzystywanej w medycynie estetycznej. W naszym gabinecie używamy lasera MonaLisa Touch, dzięki któremu wiele kobiet odzyskuje przyjemność z życia. Już dziś skontaktuj się z nami i zdecyduj się na zwiększenie komfortu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas