Niechirurgiczna korekta nosa to zabieg medycyny estetycznej, który stanowi alternatywę dla zastosowania skalpela. Procedura ta polega na wykorzystaniu specjalnych nici liftingujących. Zabieg pozwala na dyskretną zmianę kształtu nosa, subtelne skorygowanie proporcji czy wyrównanie różnych asymetrii. Z uwagi na niechirurgiczny przebieg procedury, jej realizacja wiąże się ze stosunkowo krótkim okresem rekonwalescencji.
Spis treści:
Na czym się opiera?
Specyfika działania
Główne wskazania
Od czego zależy koszt tego zabiegu?
Kwalifikacja i realizacja
Zalecenia pozabiegowe i przeciwwskazania
Na czym się opiera niechirurgiczna korekta nosa?
Niechirurgiczna korekta nosa to jeden z zabiegów, które realizujemy w gabinecie Kaniowscy Clinic. Procedura ta opiera się na wykorzystaniu nici liftingujących o specyficznej budowie, wyposażonych w układ niewielkich wypustów. Zamocowanie nici w tkankach skóry pozwala na ich uniesienie, a także utrzymanie w pożądanej pozycji. Produkty tego typu tworzą podskórne rusztowanie, aktywując komórki do wytwarzania kolagenu. Tkanki są grupowane i naprowadzane na prawidłowe położenie, a tkanka włóknista, powstała wokół nici po ich wprowadzeniu podskórnym, tworzy stabilny stelaż. W ten sposób nici stymulują produkcję nowych włókien kolagenowych.
Specyfika działania
Nici liftingujące są na szeroką skalę wykorzystywane w medycynie estetycznej. Korekta nosa z ich użyciem polega głównie na uniesieniu tkanek skórnych w określonym obszarze, co daje spore możliwości ich kształtowania przy jednoczesnej poprawie kondycji skóry. Produkty tego typu mogą korygować wiele estetycznych niedoskonałości, dając przy tym naturalne rezultaty. Zabieg z ich użyciem musi być dostosowany specjalnie do potrzeb pacjenta. Technika ta w dużej mierze wymaga umiejętnego wykorzystania mikrowypustów kotwiczonych w tkankach, które mogą się przesuwać w wybranych kierunkach. Nici sprawdzają się w licznych metodach zabiegowych, opracowanych specjalnie z myślą o konkretnych obszarach twarzy czy ciała.
Główne wskazania
Użycie nici sprawdza się w przypadkach, które nie wymagają realizacji złożonych procedur chirurgicznych. Zabieg ten zalecamy zwłaszcza pod kątem dyskretnej korekty nosa, którego czubek jest zbyt mocno skierowany ku dołowi lub obniżony. Wskazaniem do zastosowania nici może być też zauważalne obniżenie nasady części górnej lub niskie osadzenie kości nosowej. Metoda ta pozwala wówczas na odpowiednie wypełnienie, podniesienie i wzmocnienie tkanek. Nici mogą posłużyć również do korekty kąta między wargą górną a koniuszkiem nosa, który może być nieznacznie skierowany w prawo lub lewo czy też po prostu zbyt szeroki. Zabieg wykonujemy ponadto pod kątem podnoszenia objętości grzbietu nosa, zwężania skrzydełek czy zmniejszania garbka. Za pomocą tej techniki można też przeprowadzić zwężanie konturu nosa oraz skorygować asymetryczne nozdrza.
Jak przebiega niechirurgiczna korekta nosa i od czego zależy cena tego zabiegu?
Niechirurgiczna korekta nosa to zabieg, którego cena jest uzależniona od kilku podstawowych czynników. Istotny wpływ na koszty ma zakres realizacji procedury, ponieważ musi być ona optymalnie dopasowana do potrzeb pacjenta. Zależnie od rodzaju problemu estetycznego i celu zabiegu, zastosować możemy nici ze szwem stałym lub rozpuszczalnym o różnej długości. Ich zestawy są umieszczane w osobnych i odpowiednio sterylnych opakowaniach. Nici dobieramy pod kątem intensywności działania, a także specyfiki samej procedury.
Kwalifikacja i realizacja
Do wykonania zabiegu niezbędna jest właściwa kwalifikacja pacjenta. Nasi specjaliści dokonują dokładnej analizy problemu i wykluczają przeciwwskazania, a następnie dobierają optymalną metodę zabiegową. Sama procedura z wykorzystaniem nici jest realizowana w znieczuleniu miejscowym, a jedyny dyskomfort wynika z konieczności przekłucia skóry. Przed implantacją nici musimy zaznaczyć na twarzy pacjenta punkty, przez które zostaną one wprowadzone. Po aplikacji znieczulenia przeprowadzamy właściwy zabieg z użyciem igły lub kaniuli. O czasie trwania procedury decyduje jej zakres i rozległość. Lifting całej twarzy zajmuje średnio 30-40 minut, natomiast skorygowanie pojedynczej strefy nosa może się zamknąć nawet w 10-15 minutach. Z reguły powrót do codziennych aktywności możliwy jest od razu, a rezultaty zabiegu utrzymują się przez okres 2-5 lat.
Zalecenia pozabiegowe i przeciwwskazania
Do standardowych niedogodności pozabiegowych zaliczamy niewielki obrzęk i zasinienie skóry, które jednak nie utrzymują się długo i nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Kwestią indywidualną pozostaje potencjalny dyskomfort mimiczny. Kłopotliwe odczucia zwykle samoistnie ustępują w ciągu dwóch tygodni od zabiegu. W ciągu kilku pierwszych dni należy unikać długotrwałego mówienia i nadmiernej mimiki, a także zrezygnować z solarium, sauny, peelingów czy masaży twarzy. W ten sposób można ograniczyć ryzyko przemieszczenia się nici przed ich pełnym ustabilizowaniem. Do przeciwwskazań zaliczamy aktywne infekcje skórne, nowotwory, zaburzenia krzepnięcia, schorzenia układu sercowo-naczyniowego czy choroby autoimmunologiczne.