Operacja obrzezania to zabieg chirurgiczny dotyczący męskiego członka. W Polsce nadal nie należy do najpopularniejszych, natomiast w niektórych kręgach kulturowych jest standardowo wykonywany u wszystkich chłopców w wieku niemowlęcym. Jakie korzyści płyną z poddania się temu zabiegowi? Jak wygląda sam zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
Na czym polega zabieg?
Wskazania
Przeciwwskazania
Korzyści
Przebieg
Przygotowanie do zabiegu
Rekonwalescencja
Cena
Na czym polega operacja obrzezania?
Operacja obrzezania polega na chirurgicznym usunięciu całości lub sporej części napletka. Jest to jeden z najstarszych i najczęściej wykonywanych zabiegów, przeprowadzany jest głównie u niemowląt z przyczyn religijnych bądź też kulturowych. Usunięcie napletka jest obowiązkowe wśród wyznawców judaizmu i islamu. Stało się również popularne w Stanach Zjednoczonych, licznych krajach afrykańskich i na Bliskim Wschodzie. Zwolennicy wczesnego stosowania zabiegu wśród chłopców kierują się głównie względami higienicznymi i estetycznymi.
Wskazania do zabiegu
W Polsce zabieg ten przeprowadza się głównie ze względów medycznych. Należą do nich takie schorzenia jak stulejka, skrócone wędzidełko napletka czy załupek. Jest on również wskazany w przypadku zbyt długiego napletka, który utrudnia zachowanie higieny oraz zmniejsza komfort kontaktów seksualnych.
Przeciwwskazania
Mimo iż jest to zabieg bardzo bezpieczny i stosunkowo mało inwazyjny, istnieją pewne przeciwwskazania, które nie pozwalają na zakwalifikowanie pacjenta do operacji. Należą do nich przede wszystkim wady anatomiczne prącia, takie jak nieprawidłowe położenie ujścia cewki moczowej (spodziectwo lub wierzchniactwo), niecałkowite wykształcenie cewki moczowej, a także wrodzone wady ukształtowania prącia. Przeciwwskazanie do zabiegu stanowią również schorzenia dotyczące stanu ogólnego pacjenta, takie jak ciężkie choroby ogólnoustrojowe, a także zaburzenia krzepliwości krwi, które mogłyby stanowić przeszkodę w procesie gojenia się rany.
Korzyści płynące z operacji
Zabieg usunięcia napletka wiąże się z kilkoma ważnymi korzyściami. Przede wszystkim zapobiega nawrotom chorób dotyczących prącia i napletka – stulejki i załupka. Niemniej istotna jest kwestia higieniczna – utrzymanie czystości jest zdecydowanie łatwiejsze po zabiegu, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia nawracających chorób i infekcji. Istnieją również hipotezy wiążące ten zabieg ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia raka prącia oraz chorób przenoszonych drogą płciową.
Stosowane techniki operacyjne
Obecnie stosuje się najczęściej jedną z czterech technik operacyjnych. Różnią się one głównie umiejscowieniem blizny pooperacyjnej, co wpływa na ogólny wygląd prącia po zabiegu oraz stopień odsłonięcia żołędzi.
• High and tight – blizna znajduje się daleko od żołędzi prącia, który jest całkowicie odsłonięty, także w trakcie spoczynku,
• High and loose – żołądź jest częściowo osłonięty napletkiem w trakcie spoczynku, podczas wzwodu możliwe jest przesuwanie napletka,
• Low and tight – żołądź jest stale odsłonięty, natomiast blizna znajduje się w okolicy rowka zażołędnego,
• Low and loose – usuwa się niewielką część napletka – żołądź w dużej mierze jest osłonięty napletkiem.
Przebieg operacji obrzezania
Operacja obrzezania to szybki i bezpieczny zabieg. Polega na chirurgicznym wycięciu napletka i kończy się założeniem szwów. Używane są zarówno szwy rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne. Szwy rozpuszczalne są absorbowane przez organizm w przeciągu od 3 do 6 tygodni po zabiegu, natomiast nierozpuszczalne są usuwane przez lekarza na wizycie kontrolnej, która ma miejsce ok. 10-14 dni po zabiegu.
Cała procedura trwa zwykle od 30 do 40 minut i przebiega w znieczuleniu miejscowym. W zależności od oczekiwanych rezultatów zabieg przeprowadza się z usunięciem całego napletka lub jedynie jego części. Usunięcie części napletka stosowane jest często w leczeniu stulejki. Usuwany jest wtedy jedynie ten fragment napletka, który uległ zwężeniu, tworząc tak zwany pierścień, uniemożliwiający wysunięcie prącia i odsłonięcie żołędzi. Często jednak podczas zabiegu usuwania stulejki stosuje się pełne obrzezanie, które skutecznie zapobiega nawrotom schorzenia.
Przygotowanie do operacji
Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu konieczna jest wizyta kwalifikacyjna przeprowadzona przez lekarza specjalistę. W przypadku usunięcia napletka konieczna jest wizyta u urologa. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad lekarski oraz badanie kliniczne. W ten sposób jest w stanie odpowiednio zdiagnozować problem i ustalić najlepszy plan leczenia.
Najważniejszym zaleceniem przedzabiegowym jest wyleczenie wszelkich stanów zapalnych prącia, ponieważ zabieg nie może zostać przeprowadzony w czasie trwającej infekcji intymnej. Dzień przed procedurą nie powinno się spożywać alkoholu, który znacząco odwadnia organizm oraz może wpływać na skuteczność znieczulenia. Zarówno przed, jak i po zabiegu nie można zażywać leków wpływających na krzepliwość krwi. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie higieniczne przed zabiegiem – należy dokładnie umyć prącie pod napletkiem oraz usunąć owłosienie łonowe.
Rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji zwykle przebiega bezproblemowo. Przez około 24 godziny po operacji pacjent powinien nosić specjalistyczny opatrunek i po tym czasie zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz oceni, czy rana goi się prawidłowo. Przez kolejne kilka dni pacjent powinien samodzielnie w domowych warunkach pielęgnować obszar poddany zabiegowi – utrzymywać ranę w czystości oraz zmieniać opatrunek dwa razy dziennie. Zachowanie higieny rany pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa infekcji i ułatwi gojenie się. W zależności od rodzaju założonych szwów, może istnieć konieczność udania się na wizytę kontrolną w celu zdjęcia szwów po ok. 2 tygodniach od przeprowadzenia zabiegu.
Ta procedura urologiczna nie wymaga hospitalizacji, po zabiegu pacjent może praktycznie od razu powrócić do swoich codziennych obowiązków. Należy natomiast przez kilka pierwszych dni unikać ciężkiej pracy fizycznej oraz wymagających treningów. Należy również bezwzględnie zachować wstrzemięźliwość seksualną przez około 4-6 tygodni po poddaniu się zabiegowi. Niezastosowanie się do tych wymagań może skutkować komplikacjami, takimi jak krwawienie, obrzęk, ból oraz rozejście się szwów.
Cena
Koszt operacji zaczyna się zwykle od około 1800 zł. Dokładna cena leczenia jest ustalana indywidualnie podczas wizyty kwalifikacyjnej u lekarza, kiedy to opracowywany jest plan leczenia.
Poza zabiegami urologicznymi w naszych gabinetach znajduje się wiele innych zabiegów medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oraz zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy służą fachową pomocą i odpowiedzą na wszelkie pytania.