Operacja stulejki to stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny, który pozwala na znaczną poprawę jakości życia i powrót do pełnej aktywności seksualnej. Problem ten może występować zarówno u chłopców, jak i dorosłych mężczyzn, powodując nieprzyjemne dolegliwości. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest stulejka, jak powstaje oraz na czym polega zabieg jej korekty.
Spis treści
Charakterystyka problemu
Przyczyny
Jak wygląda zabieg?
Cena
Przebieg
Rekonwalescencja
Czemu stulejka wymaga operacji oraz jakie są jej przyczyny wśród dzieci i dorosłych?
Stulejka jest wadą anatomiczną dotyczącą męskiego prącia, którą leczy się operacyjnie, a jej przyczyn może być wiele, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Polega na zwężeniu napletka, co utrudnia lub uniemożliwia jego odprowadzenie i tym samym odsłonięcie żołędzi prącia. W przypadku braku możliwości odsłonięcia żołędzi mamy do czynienia ze stulejką całkowitą. Częściej jednak występuje stulejka częściowa. Mogą wtedy występować trudności z odprowadzeniem napletka podczas erekcji lub też bolesność w trakcie stosunku seksualnego.
Stulejka może utrudniać oddawanie moczu, powodować dyskomfort oraz predysponować do występowania infekcji intymnych. Prowadzi również do problemów w życiu seksualnym, gdyż, w zależności od stopnia zaawansowania, może utrudniać lub całkowicie uniemożliwiać osiągnięcie i utrzymanie erekcji, a także powodować ból podczas prób odbycia stosunku seksualnego.
Przyczyny problemu
Stulejka może być wadą wrodzoną bądź nabytą. Warto wiedzieć, że u niemowląt i chłopców do około 3. roku życia występuje tak zwana stulejka fizjologiczna. Jest to spowodowane stosunkowo małą elastycznością napletka, a także obecnością mastki, czyli wydzieliny gromadzącej się w rowku zażołędnym. Te dwa czynniki sprawiają, że napletek u chłopców zwykle ściśle przylega do prącia i niemożliwe jest jego odprowadzenie. W przypadku zauważenia tego zjawiska u swojego dziecka nie należy podejmować prób mechanicznego odprowadzania napletka, gdyż może to doprowadzić do powstawania mikrouszkodzeń i bliznowacenia, co tylko nasili problem. Zwykle stulejka fizjologiczna ustępuje po przekroczeniu 3. roku życia. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Zwykle u dzieci nie przeprowadza się zabiegów chirurgicznych, pozostając przy postępowaniu zachowawczym.
Przyczyny występowania u nastolatków i dorosłych
U nastolatków oraz dorosłych mężczyzn stulejka jest zwykle spowodowana przewlekłą infekcją intymną bądź też brakiem dostatecznej higieny prącia. Brak nawyku odciągania napletka podczas codziennych czynności higienicznych prowadzi do nagromadzenia wydzieliny, będącej mieszaniną moczu, łoju oraz komórek złuszczonego naskórka. Gromadząca się w rowku zażołędnym wydzielina podrażnia delikatną skórę i prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. W ten sposób dochodzi do powstania błędnego koła nawracających stanów zapalnych i infekcji intymnych. W pewnych przypadkach możliwe jest usunięcie stulejki dzięki leczeniu zachowawczemu. Zwykle jednak, szczególnie jeśli stan ten trwa zbyt długo, konieczne jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.
Na czym polega operacja usuwania stulejki i jaka jest jej cena?
Operacja usuwania stulejki ma za zadanie przywrócić anatomiczną budowę prącia oraz jego fizjologiczne funkcje, a cena tego zabiegu nie jest wygórowana. Podczas zabiegu usuwany jest zwężony fragment napletka, który uniemożliwia odsłonięcie żołędzi. W takim przypadku mamy do czynienia z operacją plastyczną stulejki. Po takim zabiegu żołądź jest częściowo przykryta pozostałym fragmentem napletka. Pozwala to na zachowanie bardziej naturalnego wyglądu penisa, może natomiast prowadzić do nawracania problemu – pozostawiony fragment napletka może ponownie ulec zwężeniu.
Cena
Koszt zabiegu korekty stulejki kształtuje się na poziomie 1500-2000 zł. Dokładny koszt leczenia zależny jest od wielu czynników, takich jak wybrana technika operacyjna czy rodzaj podanego znieczulenia. Kosztorys zabiegu ustalany jest podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Obrzezanie
Operacją w pełni zapobiegającą nawrotom choroby jest obrzezanie. W tym przypadku usuwany chirurgicznie jest cały napletek. Efektem takiego zabiegu jest prącie ze stale odsłoniętą żołędzią, także w trakcie spoczynku. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Wadą operacji obrzezania jest na pewno zmniejszenie wrażliwości żołędzi prącia na bodźce, co może prowadzić do zmniejszenia satysfakcji seksualnej. Z drugiej strony dzięki temu możliwe jest wydłużenie trwania stosunku. Całkowite usunięcie napletka ma także tę zaletę, że znacznie ułatwia dbanie o higienę prącia, zapobiegając dzięki temu rozwojowi infekcji intymnych. Jest to także jedyny w pełni skuteczny sposób zapobiegania nawrotom stulejki.
Przebieg zabiegu
Zabieg usunięcia stulejki jest prostym zabiegiem chirurgicznym. Przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym nasiękowym, dlatego też pacjent podczas zabiegu jest w pełni świadomy, ale nie czuje bólu. Możliwe jest jedynie uczucie mrowienia bądź pieczenia podczas zabiegu. Zabieg przebiega bardzo szybko i jest w pełni bezpieczny. Cała procedura trwa nie dłużej niż 30-45 minut, a po jej zakończeniu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków.
W trakcie zabiegu chirurg dokonuje nacięcia napletka i usuwa jego zwężoną część lub też cały napletek w przypadku operacji obrzezania. Ciągłość skóry jest odtwarzana przy pomocy szwów chirurgicznych rozpuszczalnych bądź nierozpuszczalnych. Na ranę zakładany jest opatrunek zewnętrzny, osłaniający ranę.
Przygotowanie do zabiegu
Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego czy operacji przed kwalifikacją pacjenta do zabiegu konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. W przypadku stulejki lekarzem, który dokonuje kwalifikacji do zabiegu, jest urolog. Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie kliniczne oraz upewnia się, że nie istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przedstawia również zalecenia, do których należy się stosować zarówno przed, jak i po wykonaniu zabiegu.
Ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegu wyleczyć wszelkie, choćby najdrobniejsze infekcje intymne oraz infekcje układu moczowego. Nieleczone infekcje mogłyby doprowadzić do komplikacji podczas zabiegu oraz do znacznego wydłużenia procesu rekonwalescencji.
Proces rekonwalescencji
Rekonwalescencja po zabiegu korekty stulejki przebiega zwykle szybko i bezproblemowo. Po zabiegu zostaje założony opatrunek ochronny, który należy samodzielnie zmienić następnego dnia. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny rany oraz operowanej okolicy, gdyż pojawienie się zakażenia może znacznie spowolnić gojenie. Ważne jest też unikanie wszelkich możliwych uszkodzeń mechanicznych, a zatem unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Należy również zachować całkowitą wstrzemięźliwość seksualną przez minimum 4 tygodnie po zabiegu. Jest to kluczowe, gdyż wcześniej, mimo pozornego zagojenia rany, blizna nie jest jeszcze wystarczająco wytrzymała, przez co może dojść do odnowienia rany w trakcie stosunku.
Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na wizytę konsultacyjną. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na każde pytanie i rozwieją wszelkie wątpliwości.