Pielęgnacja skóry po laserze jest bardzo ważna. Zabiegi z wykorzystaniem takich technologii znajdują zastosowanie w przypadku wielu problemów, jednak z ich wykonaniem zawsze wiążą się skutki mogące powodować pewien dyskomfort. Dotyczy to chociażby popularnego obecnie lasera frakcyjnego, którego działanie wywołuje reakcje skórne – w tym podrażnienie, zaczerwienienie i opuchliznę. Aby temu zaradzić, warto postawić na odpowiednio dobraną kilkudniową pielęgnację.
Spis treści:
Dlaczego jest konieczna?
Najważniejsze zalecenia pozabiegowe
Inne wskazania
Jak powinna wyglądać?
Ochrona i regeneracja skóry
Powrót do standardowych działań
Dlaczego pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym jest konieczna?
Pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym jest istotna nie tylko przez pierwszych kilka dni po zabiegu wykonanym w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. Objawy, oczekiwane, spowodowane wykonaniem mikronakłuć utrzymują się przez dłuższy czas, ponieważ przez okres około tygodnia skóra ulega złuszczaniu. Pielęgnacja jest wówczas kluczowa dla przyspieszenia gojenia, a także uniknięcia dodatkowych podrażnień. Przez pierwsze kilkadziesiąt godzin skóra jest najmocniej narażona na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Brak ostrożności może doprowadzić do dodatkowych, niepożądanych podrażnień, a nawet pękania naczyń krwionośnych czy wystąpienia zakażenia.
Najważniejsze zalecenia pozabiegowe
Przez pierwsze 48 godzin po zabiegu nie wolno korzystać z basenu, jacuzzi czy sauny, a także spożywać alkoholu i uprawiać intensywnej aktywność fizycznej. W okolicy skóry poddanej działaniu takiego lasera nie należy też stosować perfum. Zaleceniem bezwzględnym jest unikanie ekspozycji na słońce, a także rezygnacja z solarium. Jeżeli pacjent planuje wyjazd, zabieg powinien być wykonany z odpowiednim wyprzedzeniem – najlepiej 4-7 tygodni przed podróżą. Kwestia ta jest do pewnego stopnia uzależniona od szybkości gojenia się skóry, a także jej indywidualnej tendencji do nabywania przebarwień. Przez okres minimum 14 dni po zastosowaniu lasera, nie wolno przeprowadzać gruboziarnistych peelingów. Wszystkie strupki powinny się złuszczyć samoczynnie, dlatego nie należy ich naruszać.
Inne wskazania
W dniu zabiegu należy również unikać kontaktu ze zwierzętami, ponieważ przenoszą one zanieczyszczenia niekorzystnie wpływające na wrażliwą skórę. Trzeba też pamiętać, aby obowiązkowo zmienić poszewkę poduszki używanej do spania. Skóra po zastosowaniu lasera może być umyta najwcześniej po 12 godzinach, a najlepiej dopiero po upływie pełnej doby. Twarz należy delikatnie opłukać przegotowaną wodą, stosując ewentualnie delikatny płyn lub emulsję micelarną. Skóry nie powinno się pocierać, tylko starannie osuszyć papierowym ręcznikiem. Sama woda może nadmiernie rozmiękczyć naskórek, co wydłuża proces gojenia się. Istotną kwestią pozostają też kosmetyki, które należy stosować po zabiegu laserowym.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym?
Pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym powinna opierać się na delikatnych preparatach nawilżających, a przy tym nienatłuszczających. Po zabiegu najlepiej stosować kosmetyki na bazie składników naturalnych, takich jak ekstrakty z aloesu, lawendy, nagietka, brzozy czy róży damasceńskiej. Odbudowie bariery naskórkowej sprzyjają kosmetyki z probiotykami i prebiotykami. Kremy i inne preparaty nie powinny być nakładane w zbyt grubych warstwach, ponieważ skóra po laserze musi oddawać ciepło. W przypadku niekomfortowego uczucia ściągania, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie chłodnych hydrolatów w sprayu.
Ochrona i regeneracja skóry
Po zastosowaniu lasera należy bezwzględnie dbać o odpowiednią ochronę UV. Krem z wysokim filtrem SPF powinien zabezpieczać skórę przed słońcem nawet w pochmurne dni, a tym samym niezależnie od panujących warunków klimatycznych. Aby zwiększyć poziom ochrony, warto przeprowadzać ponowną aplikację preparatu co kilka godzin. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kremu na bazie filtrów mineralnych, które mogą być nakładane na skórę podrażnioną. Pielęgnację po zabiegu warto prowadzić przez mniej więcej tydzień, stopniowo odstawiając kolejne kosmetyki i sprawdzając tolerancję skóry. Jeżeli regeneracja nie następuje, najlepiej wrócić do zalecanych preparatów.
Powrót do standardowej pielęgnacji
Kosmetyki zawierające witaminę C i retinol można ponownie stosować po upływie około 2-3 tygodni od zabiegu laserowego. Po średnio 14 dniach dopuszczalne jest włączenie do pielęgnacji kwasów PHA, natomiast peelingi chemiczne o wysokich stężeniach są akceptowalne dopiero po 4-6 tygodniach. Po zabiegu laserem zalecamy nie nakładać makijażu przez minimum 48 godzin. Początkowo należy też zrezygnować z ciężkich i kolorowych podkładów, które zapychają skórę i nie pozwalają jej prawidłowo oddychać. Kolejne zabiegi laserowe można wykonać po około 6-8 tygodniach, zależnie od kondycji skóry oraz wieku. Podobnie wygląda to w przypadku innych procedur medycyny estetycznej. Podstawowe zabiegi nawilżające i regeneracyjne można wykonywać już po około 10 dniach.