Plastyka krótkiego wędzidełka to prosty zabieg chirurgiczny pozwalający na odzyskanie pełnej sprawności seksualnej. Skrócenie wędzidełka prącia może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, którym można zaradzić, konsultując swój problem ze specjalistą. W tym artykule przybliżymy to schorzenie, objawy mu towarzyszące oraz przebieg zabiegu korygującego.
Spis treści
Kiedy warto przeprowadzić zabieg
Przyczyny problemu
Objawy
Przygotowanie do zabiegu
Przebieg zabiegu
Rekonwalescencja
Efekty
Kiedy warto przeprowadzić plastykę krótkiego wędzidełka?
Warto poddać się plastyce krótkiego wędzidełka, gdy zauważysz u siebie objawy jego skrócenia. Na czym to polega? Napletek pokrywający prącie jest połączony z żołędzią prącia cienkim pasmem tkanki łącznej, nazywanym wędzidełkiem. Pozwala ono na zsunięcie napletka i odsłonięcie żołędzi, a także jest miejscem szczególnie wrażliwym na bodźce seksualne. Zdarza się jednak, że wędzidełko ulega skróceniu, przez co uniemożliwia lub znacznie utrudnia odsłonięcie żołędzi. Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyny problemu
Skrócenie wędzidełka może być schorzeniem wrodzonym bądź nabytym. W przypadku wady wrodzonej początkowo zwykle pozostaje ona niezauważona, maskowana przez fizjologiczną stulejkę w pierwszych 3. latach życia. Z czasem jednak staje się bardziej dokuczliwa i zaczyna przeszkadzać w codziennym życiu. Wrodzone skrócenie wędzidełka występuje jednak stosunkowo rzadko. Zwykle dochodzi do niego w czasie dorosłego życia. Do przyczyn takiego stanu rzeczy zaliczamy głównie nawracające, nieleczone infekcje intymne oraz urazy mechaniczne. Dochodzi wtedy często do naderwania lub naciągnięcia wędzidełka i powstania mikrourazów. W procesie gojenia się tkanki dochodzi do bliznowacenia, przez co wędzidełko staje się mniej elastyczne i może ulec skróceniu.
Objawy
Skrócone bądź mało elastyczne wędzidełko prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. Dotyczą one głównie sfery życia seksualnego – gdy wędzidełko nie spełnia swojej funkcji, znacznie utrudnia bądź uniemożliwia osiągnięcie, a także utrzymanie erekcji. W początkowym stadium zaawansowania skrócone wędzidełko może powodować dolegliwości bólowe i dyskomfort podczas stosunku seksualnego. Jednakże w miarę postępującego bliznowacenia tkanki może dojść do całkowitej lub częściowej impotencji.
Skrócenie wędzidełka prącia ma jeszcze jedną przykrą konsekwencję. Z powodu utrudnienia bądź też uniemożliwienia odprowadzenia napletka i odsłonięcia żołędzi znacznie trudniejsze staje się zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Największa ilość wydzieliny, będącej mieszaniną moczu, preejakulatu oraz złuszczonych komórek naskórka, gromadzi się w rowku zażołędnym, dlatego tak ważne jest każdorazowe odprowadzenie napletka podczas codziennej higieny. Gdy nie ma takiej możliwości, gromadząca się wydzielina może powodować nawracające stany zapalne prącia, a także infekcje dróg moczowych.
Zabieg plastyki krótkiego wędzidełka
Plastyka krótkiego wędzidełka to prosty zabieg chirurgiczny, który pozwala na przywrócenie pełnej sprawności seksualnej oraz znacznie poprawia jakość życia. Dolegliwości związanych ze zdrowiem intymnym pod żadnym pozorem nie należy ignorować ani próbować im zaradzić na własną rękę. Samodzielne próby odprowadzania napletka przy skróconym wędzidełku mogą doprowadzić jedynie do jeszcze większych uszkodzeń, a co za tym idzie, do dalszego bliznowacenia. Istnieje również niebezpieczeństwo całkowitego zerwania wędzidełka prącia.
Po zaobserwowaniu u siebie narastających problemów z odsłonięciem żołędzi prącia bądź też bólu podczas stosunku seksualnego należy udać się na konsultację do lekarza urologa. Lekarz odpowiednio zdiagnozuje problem i zaproponuje plan leczenia optymalny w danym przypadku.
Przygotowanie do zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest wizyta u specjalisty urologa. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, dzięki czemu będzie w stanie wyeliminować możliwe przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Zwykle konieczne jest również wykonanie badań krwi zleconych przez lekarza, obejmujących zazwyczaj morfologię oraz parametry krzepliwości krwi.
Niezwykle istotne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Przed przystąpieniem do zabiegu należy całkowicie wyleczyć infekcje intymne oraz stany zapalne toczące się w obrębie prącia. Jest to kluczowe, gdyż przeprowadzenie nawet drobnego zabiegu chirurgicznego w obecności toczącej się infekcji może doprowadzić do poważnych komplikacji pozabiegowych oraz znacznie utrudnić proces rekonwalescencji.
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na odpowiednim nacięciu i ponownemu zszyciu wędzidełka. Dzięki temu ulega ono znacznemu, nawet kilkukrotnemu wydłużeniu, co pozwala na przywrócenie jego fizjologicznej funkcji. Do zszycia wędzidełka wykorzystuje się nici rozpuszczalne bądź nierozpuszczalne.
Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym nasiękowym, co oznacza, że pacjent jest w pełni świadomy podczas zabiegu. Możliwe jest odczuwanie dotyku lub lekkiego pieczenia w operowanym obszarze, pacjent nie odczuwa natomiast bólu. Cały zabieg trwa zwykle od 15 do 30 minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego unika się ryzyka anestetycznego, a zabieg jest bardzo mało inwazyjny i bezpieczny. Nie ma potrzeby hospitalizacji po zabiegu, pacjent może udać się do domu niedługo po zniesieniu działania znieczulenia miejscowego.
Rekonwalescencja po zabiegu
Proces rekonwalescencji przebiega zwykle bez komplikacji. Jak wcześniej wspomniano, do zaszycia rany używa się jednego z dwóch rodzajów nici. Szwy rozpuszczalne są wchłaniane przez organizm po kilku tygodniach od zabiegu, natomiast w przypadku założenia szwów nierozpuszczalnych konieczna jest wizyta kontrolna po 10-14 dniach od zabiegu w celu ich usunięcia. Na szwy zakładany jest również zewnętrzny opatrunek ochronny, który dzień po zabiegu należy samodzielnie zmienić na następny.
Bezpośrednio po zabiegu może występować niewielka opuchlizna, a także zasinienie lub zaczerwienienie operowanej okolicy. Dolegliwości te mijają zwykle w przeciągu kilku dni od zabiegu, po czym rozpoczyna się proces gojenia tkanki. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny rany oraz unikanie jakichkolwiek urazów mechanicznych. Należy również zachować abstynencję seksualną przez minimum 4 tygodnie po przeprowadzeniu zabiegu. Jest to kluczowe, gdyż dopiero po tym czasie wytworzona blizna posiada wystarczającą wytrzymałość i elastyczność.
Efekty zabiegu
Efektem zabiegu jest nawet kilkukrotne wydłużenie skróconego wędzidełka prącia. Pozwala to na swobodne odprowadzanie napletka, dzięki czemu możliwy jest powrót do pełnej sprawności seksualnej. Wytworzona blizna jest praktycznie niezauważalna i w żaden sposób nie wpływa na satysfakcję seksualną. Zabieg w znaczący sposób podnosi jakość życia oraz pewność siebie.
Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na wizytę konsultacyjną z jednym z naszych specjalistów. Zachęcamy również do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań.