Często przy wyborze zabiegu plastyki powiek dolnych porównuje się efekty przed i po, żeby zobaczyć, jaka zmiana jest możliwa. Pomaga to w podjęciu decyzji co do przeprowadzenia procedury. Blefaroplastyka obecnie znajduje szerokie zastosowanie w redukcji zwiotczeń skóry wokół oczu. Dolne powieki są bardzo cienkie, przez co wrażliwe i delikatne. Ich nadmierne opadanie niekorzystnie wpływa na wygląd twarzy, która sprawia wrażenie zmęczonej i ospałej. Blefaroplastyka to jednak zabieg wykonywany nie tylko ze względów estetycznych.

Spis treści:
Jak się przygotować i na czym polega zabieg?
Podstawowa kwalifikacja
Przebieg procedury
Zalecenia
Postępowanie po zabiegu
Ryzyko powikłań

Plastyka powiek dolnych przed i po – jak się przygotować i na czym polega zabieg?

Jesteś przed zabiegiem plastyki powiek dolnych i zastanawiasz się, jakiego rezultatu można oczekiwać po zabiegu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw zapoznać się z samą specyfiką tej procedury. Zabieg blefaroplastyki wykonujemy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic we Wrocławiu, wykorzystując specjalną technologię laserową. Plastyka powiek ma wskazania zarówno estetyczne, jak i zdrowotne – nie tylko poprawia wyrazistość spojrzenia i twarzy, lecz także niweluje problemy związane z opadaniem powiek dolnych. Zabieg rekomenduje się także w przypadku opadania powieki górnej, które powoduje ograniczone pole widzenia, osłabienie wzroku, a także zwiększa ryzyko astygmatyzmu lub zeza.

Podstawowa kwalifikacja

Przed zabiegiem konieczne jest rozpoznanie objawów wskazujących na opadanie powiek u pacjenta. Blefaroplastyka służy przywróceniu odpowiedniego napięcia tkanek, likwidując niepożądane zwiotczenia. Procedurę można również wykonać w celu zredukowania symptomów ptozy, wywołanej osłabieniem mięśni lub uszkodzeniem nerwów. Ten aspekt dotyczy jednak głównie powiek górnych. Plastykę powiek zaleca się także w przypadku rzekomej postaci tej dolegliwości, spowodowanej nadmierną rozbudową mięśnia. Blefaroplastyka umożliwia skorygowanie konturu i kształtu powiek, co może nadać wyrazistości spojrzeniu, uwidocznić rzęsy oraz podkreślić łuk brwiowy.

Przebieg procedury

Blefaroplastyka wymaga specjalnego przygotowania. Na 2-3 tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien skonsultować z lekarzem ewentualne odstawienie leków z kwasem salicylowym, takich jak polopiryna czy aspiryna. W tym czasie nie powinno się również stosować ibuprofenu, paracetamolu i innych środków przeciwbólowych, które mogą przedłużać czas krzepnięcia krwi, zwiększając ryzyko krwawienia podczas zabiegu. Szczegóły dotyczące blefaroplastyki są omawiane podczas konsultacji ze specjalistą, który może zalecić także wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa on około 60-90 minut. Na początku wykonuje się cięcie laserowe umożliwiające usunięcie zwiotczałej skóry. Dodatkowo można obkurczyć mięsień oraz wyeliminować wypukliny tłuszczowe. Na koniec rana zamykana jest warstwowo cienkimi szwami, a blizna pozostaje w fałdzie powieki i jest praktycznie niewidoczna po zagojeniu.

Plastyka powiek dolnych przed i po – zalecenia

Przed wykonaniem zabiegu plastyki powiek dolnych należy mieć świadomość, że po zabiegu pacjent musi przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji i ochrony skóry. Można między innymi stosować preparaty przyspieszające gojenie oraz zasłaniać oko opatrunkiem. W trakcie rekonwalescencji wskazane są chłodne kompresy, które zmniejszają zasinienie i obrzęk. W przypadku infekcji, na które dolne powieki są niestety podatne, zaleca się dodatkowo stosowanie specjalnej maści.

Postępowanie po zabiegu

Dolegliwości związane z zabiegiem zwykle ustępują całkowicie po około 2-4 tygodniach. Po przeprowadzeniu procedury mogą pojawić się przejściowe objawy, takie jak swędzenie, pieczenie, łzawienie oraz nadwrażliwość na światło. Do łagodzenia tych symptomów poleca się stosować krople do oczu. Z reguły dyskomfort ustępuje już po 1-2 dniach od zabiegu, więc środki łagodzące nie są potrzebne długoterminowo. Szwy są zdejmowane średnio po 7-10 dniach. W okresie rekonwalescencji należy unikać nadmiernego wysiłku oraz ekspozycji na słońce, w tym należy zrezygnować z solarium. W porównaniu z metodą chirurgiczną zabieg laserowy na powiekach cechuje się krótszym czasem gojenia, szybszą regeneracją i wyraźnie mniejszym dyskomfortem.

Ryzyko powikłań

Wykonanie blefaroplastyki wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań, które w praktyce występują bardzo rzadko. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów operacyjnych, blefaroplastyka może wiązać się z pewnymi nieprawidłowościami. Do potencjalnych powikłań należą widoczna blizna, krwiak oraz tzw. zespół suchego oka. U niewielkiej liczby pacjentów istnieje ryzyko asymetrii powiek lub problemów z ich domykaniem, co zwykle dotyczy okresu pozabiegowego i wynika z przejściowego obrzęku. Do rzadkich powikłań należy również wywinięcie powieki, będące efektem nadmiernego wycięcia skóry.