Plastyka powiek górnych jest przeprowadzana u pacjentów, którzy chcą zredukować widoczne zwiotczenie skóry w tym obszarze. Wskazaniem do tego zabiegu są przede wszystkim nieestetyczne zmiany zachodzące w wyniku procesów starzenia. Utrata kolagenu i elastyny sprawia, że skóra w tej części twarzy staje się mniej elastyczna i bardzo delikatna. Zabieg pozwala na usunięcie jej nadmiaru z powieki górnej, co umożliwia odświeżenie spojrzenia.
Spis treści:
Kiedy może być stosowana?
Podstawowe wskazania do zabiegu
Na czym polega?
Etap przygotowań i realizacja zabiegu
Zalecenia pozabiegowe
Z czym się wiąże?
Przeciwwskazania i potencjalne powikłania
Kiedy plastyka powiek górnych może być stosowana?
Plastyka powiek górnych jest przeprowadzana w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic nie tylko celem wyeliminowania problemu z nieestetycznym wyglądem twarzy, która wygląda na zmęczoną i pozbawioną witalności. Zabieg ten ma bowiem znaczenie również ze względów zdrowotnych. Zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych niekorzystnych konsekwencji, które wiążą się z nadmiarem skóry w okolicach powiek. Opadanie górnej powieki podnosi ryzyko astygmatyzmu i zeza, a także zawęża pole widzenie i osłabia jego jakość. W wielu przypadkach prowadzi też do innych objawów na obszarze całego ciała, takich jak nawracające migreny i schorzenia kręgosłupa spowodowane ciągłym nadwyrężaniem, wychylaniem czy przekrzywianiem szyi.
Podstawowe wskazania do zabiegu
Zabieg ten ma na celu przede wszystkim usunięcie nieprawidłowości, które są związane z nadmiarem skóry w części powieki górnej. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest więc potrzeba redukcji widocznych oznak zwiotczenia skóry, a tym samym przywrócenie jej właściwego napięcia. Procedura ta jest również stosowana pod kątem usuwania ptozy, która objawia się specyficznym zwisaniem powieki pod wpływem uszkodzenia nerwu lub osłabienia siły mięśnia. Dotyczy to również jej odmiany rzekomej, która z kolei stanowi następstwo nadmiernego rozbudowania mięśnia. Zabieg możemy ponadto wykonać u pacjentów wymagających korekty konturu lub kształtu powieki, a tym samym odmłodzenia twarzy poprzez uwidocznienie rzęs, podkreślenie łuku brwiowego czy poprawę wyrazistości spojrzenia. Zabieg sprawdza się w przypadku niewydolności dźwigacza i odczuwalnej ciężkości powiek, a także poszerzenia pola widzenia czy ogólnej poprawy pracy powieki.
Na czym polega plastyka laserowa powiek górnych?
Plastyka laserowa powiek górnych może być wykonywana z użyciem lasera, a tym samym niechirurgicznie. W porównaniu z klasyczną metodą, zabieg taki charakteryzuje się skróconym czasem rekonwalescencji. Przed wykonaniem procedury w naszym gabinecie, pacjent poddawany jest specjalistycznej konsultacji. W ten sposób możemy przeprowadzić prawidłową kwalifikację, a także udzielić najważniejszych informacji na temat zabiegu. Przed jego wykonaniem konieczne może być też zlecenie badań okulistycznych, dzięki którym dokładnie przeanalizujemy drożność kanalika łzowego.
Etap przygotowań i realizacja zabiegu
Na około 2-3 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić przyjmowanie środków z kwasem salicylowym, w tym aspirynę czy polopirynę. Konieczne jest też zaprzestanie stosowania preparatów przeciwbólowych, takich jak paracetamol czy ibuprofen. Ich działanie wydłuża czas krzepnięcia krwi, co podnosi ryzyko zwiększonego krwawienia w czasie procedury. Zależnie od wyników konsultacji, wskazane może być wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych – poziomu elektrolitów, morfologii czy APPT. Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a sama procedura trwa średnio 45-60 minut. Aby skorygować powiekę górną, musimy przeprowadzić cięcie laserowe wzdłuż jej naturalnego załamania i usunąć nadmiar zwiotczałej skóry. Pod wpływem pracy lasera odsłonięty w ten sposób mięsień ulega obkurczeniu. W razie potrzeby możemy przy okazji wyeliminować część okołogałkowej tkanki tłuszczowej, którą uwypukla się przez tzw. przepukliny tłuszczowe. Na sam koniec rana jest warstwowo zamykana przy użyciu cienkich szwów, co znacząco minimalizuje widoczność blizny po wygojeniu, która znajduje się w naturalnej fałdzie powieki.
Zalecenia pozabiegowe
Po zakończeniu procedury konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony powiece przed infekcjami, dlatego zalecamy je smarowanie maścią z antybiotykiem i substancjami przyspieszającymi proces gojenia. Oko można też osłonić niedużym opatrunkiem. Przez pierwsze dni od zabiegu należy ponadto stosować chłodne kompresy, które łagodzą obrzęk i zasinienie. Z reguły większość takich objawów zanika w czasie 2-4 tygodni. Do innych możliwych symptomów należy uczucie swędzenia i pieczenia, a także zwiększone łzawienie oraz nadwrażliwość na światło. Aby zmniejszyć te objawy, zalecamy stosowanie kropli do oczu. Nieprzyjemne dolegliwości tego typu z reguły ustępują po 1-2 dniach, dlatego środków łagodzących nie trzeba przyjmować długotrwale. Na etapie rekonwalescencji należy zrezygnować z intensywnej ekspozycji na słońce, a także porzucić korzystanie z solarium i sauny. W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu, niewskazany jest też wymagający wysiłek fizyczny. Zależnie od zaleceń, szwy można zdjąć po około 7-10 dniach.
Z czym się wiąże plazmowa plastyka powiek górnych i od czego zależy jej cena?
Plastyka powiek górnych może być wykonana również metodą plazmową, a jej zastosowanie wpływa na różne aspekty związane z realizacją zabiegu – takie jak chociażby finalna cena czy długość rekonwalescencji. W przypadku tej technologii wykorzystujemy specjalną aparaturę, która poprzez oddziaływanie mikrowiązkami plazmy na naskórek nie wywołuje uszkodzeń skóry. Metoda ta znajduje zastosowanie również w przypadku osób z rozrusznikami serca i innych pacjentów, u których niewskazane jest użycie technik wykorzystujących przepływ prądu. Plazma charakteryzuje się mikrowiązkami o dużej precyzji działania. Zabieg z jej użyciem działa jedynie w obrębie naskórka bez uszkodzenia skóry, a jego efekty mogą być widoczne już po wykonaniu pierwszej serii.
Przeciwwskazania i potencjalne powikłania
Procedura tego typu nie jest wykonywana u pacjentów z nadciśnieniem, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, chorobami serca czy niewydolnością gruczołów łzowych, a także aktywnymi infekcjami, zaburzeniami gojenia ran czy ciężkimi schorzeniami ogólnoustrojowymi. Zabieg nie powinien być realizowany również u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W zestawieniu z klasyczną metodą chirurgiczną, procedura przeprowadzona bez użycia skalpela wywołuje mniejszy dyskomfort i cechuje się niższym ryzykiem powikłań. Zabieg jest jednak przeprowadzany na delikatnej skórze powieki, dlatego w rzadkich przypadkach wywołuje pewne niepożądane objawy np. zespół suchego oka czy pojawienie się krwiaka. U niektórych pacjentów mogą też wystąpić przejściowe problemy z domykaniem powiek oraz ich asymetrią. Poważniejsze powikłania występują jedynie w skrajnych sytuacjach.