fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Przebarwienia na twarzy po ciąży
Przebarwienia na twarzy po ciąży

Przebarwienia na twarzy po ciąży powstają w wyniku znaczących zmian, którym ulega ciało kobiety oraz jej gospodarka hormonalna w tym czasie. U młodych mam częstym objawem jest melasma, czyli specyficznie umiejscowione plamy skórne o brązowym zabarwieniu. Zmiany tego typu najczęściej występują na czole, policzkach, nosie czy górnej wardze. Problem ten dotyka ponad połowy kobiet w ciąży, dlatego jest stosunkowo powszechny.

Spis treści:
Skąd się biorą?
Powstawanie i rozwój
Profilaktyka i ochrona skóry
Jak je zredukować?
Procedury z zakresu laseroterapii
Zastosowanie terapii łączonych

Skąd biorą się przebarwienia na twarzy po ciąży?

Przebarwienia posłoneczne

Przebarwienia na twarzy po ciąży są spowodowane przede wszystkim nagłym wzrostem poziomu pewnych hormonów, czyli estrogenu i progesteronu. Ich właściwości stymulują produkcję naturalnego barwnika skóry, którym jest melanina. W rezultacie wszelkie zmiany skórne – pieprzyki, piegi i znamiona – wyglądają na ciemniejsze, a na środku brzucha może pojawić się charakterystyczna ciemna linia. Melasma zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka, jednak same przebarwienia nie zawsze łatwo zanikają. W takim przypadku rozwiązaniem mogą być zabiegi medycyny estetycznej, które realizujemy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic.

Powstawanie i rozwój

Przebarwienia są powszechne na praktycznie wszystkich etapach ciąży, dlatego mogą wystąpić w każdym trymestrze. Melasma zwykle nie rozwija się z dnia na dzień, tylko stopniowo postępuje. Zmiany te mogą dodatkowo pojawić się w strefach wystawionych na działanie promieni słonecznych, np. przedramionach. W czasie ciąży ciemniejsza staje się też skóra ulegająca większej pigmentacji, w tym na sutkach czy genitaliach. Przebarwienia mogą ponadto pojawić się w miejscach poddawanych częstemu tarciu, takich jak wewnętrzna strona ud czy pachy. Specjaliści odradzają stosowanie w trakcie ciąży substancji rozjaśniających skórę, włącznie z peelingami. Ich bezpieczeństwo nie jest potwierdzone badaniami klinicznymi, dlatego o wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji w domu i gabinecie lepiej pomyśleć dopiero po porodzie.

Profilaktyka i ochrona skóry

Widoczność zmian skórnych tego typu zwiększa się w wyniku ekspozycji słonecznej, dlatego bardzo ważne jest regularne stosowanie kremów z filtrem UVA i UVB. Każdego dnia należy nakładać preparat o współczynniku SPF 30 lub wyższym, nawet w przypadku krótkotrwałego pobytu na zewnątrz. Promieniowanie ultrafioletowe dociera do skóry nawet w pochmurne dni, dlatego stosowanie odpowiednich kremów z filtrem zalecamy o każdej porze dnia, na przestrzeni całego roku. Aby dodatkowo ochronić twarz przed słońcem, warto nosić czapkę z daszkiem lub kapelusz.

Jak zredukować przebarwienia na twarzy po ciąży?

Przebarwienia na twarzy po ciąży są bardzo specyficzne, dlatego wymagają odpowiedniego podejścia do terapii. Aby skutecznie wyrównać koloryt skóry, należy przede wszystkim podjąć wielokierunkowe działania. Poza realizacją odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej, trzeba pamiętać o podaży właściwych substancji aktywnych w ramach pielęgnacji i diety. Specjalistyczne procedury połączone z umiejętną regeneracją skóry nie tylko przyczyniają się do redukcji przebarwień, ale też przeciwdziałają powstawaniu nowych zmian pigmentacyjnych oraz innych niedoskonałości.

Procedury z zakresu laseroterapii

Obecnie często wybieraną metodą redukcji takich zmian po ciąży jest laseroterapia. Zabiegi tego typu wymagają wykorzystania odpowiedniego systemu, który może bazować na różnych technologiach. Aparatura tego typu działa poprzez emisję odpowiednio skoncentrowanej wiązki światła laserowego, a także może być specjalnie dostosowana pod względem parametrów do indywidualnych potrzeb pacjentki. Laseroterapia ułatwia redukcję przebarwień na twarzy, a zarazem przyczynia się do kompleksowej rewitalizacji skóry. W zależności od stopnia zaawansowania problemu i rodzaju systemu, procedurę można wykonać jednorazowo lub w kilku seriach. Zabiegi laserowe znajdują zastosowanie w niwelowaniu także innych niedoskonałości, takich jak m.in. blizny czy rozstępy.

Zastosowanie terapii łączonych

W terapii ukierunkowanej na redukcję zmian skórnych po ciąży możemy wykorzystać także inne metody zabiegowe. Do polecanych procedur należy zabieg, w ramach którego skóra otrzymuje wiele cennych składników odżywczych i jest dodatkowo stymulowana do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. Metoda ta poprawia gładkość i napięcie cery, a także przyczynia się do jej rozświetlenia. Terapia powinna być połączona także z pielęgnacją domową, która ma na celu wzmocnienie i utrwalenie rezultatów osiągniętych dzięki procedurze wykonanej w gabinecie. Kluczowy wpływ na regenerację ma w takim przypadku skorzystanie z właściwych produktów dermokosmetycznych. Za ich dobór powinien odpowiadać kompetentny specjalista, który poinstruuje pacjentkę o sposobie i częstotliwości aplikacji preparatu. Środki tego typu zawierają zwykle pochodne witaminy A, witaminę C oraz kwasy złuszczające i rozjaśniające naskórek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas