fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Rozpoczynamy ledukację!
terapia LED działanie na poziomie komórkowym

Terapię LED można bez wątpienia nazwać terapią wszechstronną. Wyróżnia ją szerokie spektrum zastosowań a przy tym wysoka skuteczność. Z uwagi na to, że można ją wykorzystywać w leczeniu szeregu schorzeń, trudno w kilku zdaniach opowiedzieć o jej wszystkich dobroczynnych właściwościach.

Terapia LED – działanie na poziomie komórkowym

Aby propagować wiedzę o terapii LED – będziemy publikować cykl artykułów dotyczący tej doskonałej metody leczenia. Dziś pierwszy artykuł wprowadzający – aby przybliżyć Państwu istotę działania naświetleń LED.

Światłoterapia – znana od wieków

Nie od dziś wiadomo, że światło ma dobroczynny wpływ na wszystkie żywe organizmy. Już w starożytnych kulturach wykorzystywano lecznicze właściwości promieniowania słonecznego. Starożytni Egipcjanie budowali specjalne świątynie, gdzie za pomocą światła słonecznego gojono rany. Pitagoras używał kolorowego światła w celach leczniczych już 500 lat przed narodzeniem Chrystusa, a odniesienia do leczenia kolorami można znaleźć w starożytnych tekstach chińskich i indyjskich.

terapia led działanie w komórce kaniowscy

Światło = życie

Rosyjski naukowiec Gurwitsch odkrył kluczową rolę „żywego światła” (biofotony) przy realizacji podstawowych funkcji życiowych. W 1930 r. wysunął hipotezę, że wszystkie komórki emitują światło.

* Gurwitsch AG., Principles of Analytical Biology and of the Theory of Cellular Fields. Moscow. Nauka. 1991.

40 lat później biofizycy przedstawili dowód na hipotezę Gurwitscha, notując różnicę w świetle pomiędzy zdrowymi i chorymi komórkami. Zauważyli bowiem, że zdrowe komórki emitują spójne światło w określonym rytmie biologicznym, natomiast w przypadku chorych komórek emisja jest zakłócona a komórka emituje światło chaotyczne. W wyniku zniekształcenia sygnałów między światem zewnętrznym dochodzi do błędnego funkcjonowania organizmu.

LED – terapia na poziomie komórki

Niedostatek światła w organizmie sprawia, że liczne enzymy i hormony obniżają swoją aktywność i dochodzi do pogorszenia procesów biochemicznych, które służą przyswajaniu substancji odżywczych i budowie tkanek. Podczas naświetlania światło przenika w głąb skóry i uruchamia szereg reakcji w komórce. Fundamentalne znaczenie ma synteza tlenku azotu (NO), który jest motorem mnóstwa innych pozytywnych dla organizmu reakcji. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu po całym organizmie może swobodnie krążyć tlen. Komórki zostają dotlenione a w mitochondriach komórkowych powstają zapasy energii, wykorzystywane do prawidłowego ich funkcjonowania.

*** Leczenie światłem za pośrednictwem zwiększenia przepływu krwi po raz pierwszy zostało opisane przez doktora  RF. Furchgotta, który za badanie nad tlenkiem azotu otrzymał w 1998 r. Nagrodę Nobla.

RF Furchgott Terapia Led

Robert Francis Furchgott, fot. wikipedia.org

Światło LED dociera do „źródła”, czyli bezpośrednio do komórek. Tu poprzez reakcje fotochemiczne uruchamiane zostają mechanizmy naprawcze pożądane w procesie leczenia – zmniejszeniu ulega ilość szkodliwych wolnych rodników, poprawia się ukrwienie skóry i stymulowane są mechanizmy jej regeneracji.

Terapia LED – Wszystko zaczęło się od… NASA

Początki używania diod LED miały miejsce w dziedzinie weterynarii, gdzie używane były prototypy urządzeń wykorzystujących tę technologię. Na zastosowanie terapeutyczne w leczeniu ludzi miały natomiast wpływ badania w laboratoriach NASA.

NASA opracowała pierwotnie technologię LED, w celu zwiększenia wzrostu tkanki roślinnej w przestrzeni kosmicznej – w kosmosie bowiem brak grawitacji powstrzymuje komórki przed wzrostem. Rezultatem jest bardzo wolny wzrost roślin, astronauci cierpią na utratę masy kostnej, mięśni, a ich zranienia trudno się goją. Naświetlanie diodami LED wystarczyło, aby rośliny zaczęły rosnąć, okazało się także, że przyczyniają się one do zmniejszenia objawów braku grawitacji u ludzi.

*** NASA Light Emitting Diode Medical Applications From Deep Space to Deep Sea
Harry T. W h e l a ~ ~ ~ ” ’E’ l~le, n V. B u c h m a n n l a , Noel T. Whelan’”’, Scott G. T u r n e r l a ,et.al.
Departments of Neurology, IbPlastic Surgev, “Neurosurgery, Medical College of Wisconsin, Milwaukee, WI 53226, (414) 456-4090
2Quantum Devices, Inc Barneveld, WI 53507 (608) 924-3000 ’Children’s Hospital of Wisconsin, Milwaukee, WI 53201 (414) 266-20444 Dental Battalion, 4th Force Service Support Group, USMCR, Marietta, GA‘Submarine Squadron ELEVEN, San Diego, CA 921 06, (61 9)553-8719

dr harry whelan terapia led

fot. http://www.thelightlinks.info/audio-presentations-from-light-experts.php

*** Dr Harry Whelan, profesor neurologii, pediatrii i medycyny hiperbarycznej, dyrektor Działu Medycyny Hiperbarycznej w Medical College of Wisconsin, prowadzi badania kliniczne nad zastosowaniem diod LED w medycynie. Współpracując z NASA studiował wpływ naświetleń diodami LED przy cukrzycowych owrzodzeniach skóry, poważnych poparzeniach, ranach powstałych po chemioterapii. Z prowadzonych w Medical College of Wisconsin badań wynika, że – korzystanie z terapii światłem LED poprawia naturalny proces gojenia się ran i szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Prowadzone były także inne liczne badania nad terapią LED – wszystkie potwierdzają wysoką skuteczność tej metody.

Obecny postęp technologiczny sprawił, że ten rodzaj terapii znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny również w dermatologii oraz medycynie estetycznej.

Dalsza część informacji o terapii LED już wkrótce! Opiszemy m.in. za jakie procesy odpowiadają poszczególne kolory świateł, powiemy o uczestnictwie naszych lekarzy w konsultacjach dotyczących ulepszania programów terapeutycznych (kombinacji świateł i długości naświetleń, dla jak najlepszych efektów leczenia) oraz omówimy szerzej bogate możliwości terapeutyczne z użyciem naświetleń LED. Nie zabraknie zdjęć potwierdzających skuteczność terapii!

Zapraszamy do lektury!

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas