Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna. Chroniąca ją warstwa lipidowa charakteryzuje się słabą jakością, co doprowadza do częstych podrażnień. Konsekwencją niewielkiej protekcji tkanek okolicy oka jest szybkie wysuszanie skóry i zauważanie efektów procesów starzenia. Właśnie w tym rejonie, ze względu na wysoką wrażliwość, pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, czyli tak zwane „kurze łapki”. Oprócz tego obszar pod oczami cechuje słabe krążenie krwi i skłonność do zastojów limfatycznych, co może objawiać się cieniami i obrzękami. Spis treści
Jak pielęgnować?
Problemy
Dobór zabiegu pielęgnacyjnego
Przegląd metod liftingu
Pielęgnacja skóry wokół oczu
Pielęgnacja skóry wokół oczu wymaga szczególnych i regularnych działań. Utrzymanie dobrego wyglądu delikatnych tkanek tej okolicy wymaga codziennego stosowania odpowiednich kosmetyków. Najlepiej sprawdzają się preparaty przeznaczone „pod oczy”, które powinny mieć lekką konsystencję oraz zapewniać właściwe nawilżenie, odżywienie i napięcie skóry.
Bardzo ważny, dla utrzymania tkanek w dobrej kondycji, jest wieczorny demakijaż. Kluczową kwestią, która pozwala na zachowanie zdrowego wyglądu skóry okolicy oczu, jest dobra ochrona przeciwsłoneczna. Powinniśmy pamiętać o stosowaniu kremów z odpowiednio dobranym filtrem UV. Promienie słoneczne, w których zakresie znajdują się fale ultrafioletowe (UVA i UVB), powodują przyspieszenie procesów starzenia. Ekspozycja na mocne światło skutkuje również wysuszeniem skóry. W zachowywaniu młodego wyglądu obszaru wokół oczu ważne jest stosowanie również okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Pomijając niekorzystny wpływ promieniowania ultrafioletowego na narząd wzroku, samo mrużenie powiek przyczynia się do utrwalenia zmarszczek mimicznych.
Problemy ze skórą wokół oczu
Problemy ze skórą wokół oczu mogą bardzo mocno obniżać samopoczucie. Warto spróbować poprawić swój wygląd. Oprócz stosowania profilaktyki w formie odpowiednich kosmetyków polecamy konsultację w gabinecie lekarskim. Okolica oczu jest bardzo delikatnym i trudnym rejonem zabiegowym ze względu na swoją anatomię. Wymagane jest profesjonalne oraz indywidualne podejście terapeutyczne. Bardzo ważnym zadaniem lekarza jest postawienie odpowiedniej diagnozy, biorącej pod uwagę jakość skóry, aktywność drobnych mięśni i ilość tkanki tłuszczowej tego obszaru. Tylko bardzo dogłębna analiza pozwoli na zaproponowanie właściwej terapii, co doprowadzi do uzyskania pożądanego efektu estetycznego.
Podejmowane działania muszą być wielokierunkowe, ponieważ na wygląd zmęczonej skóry może wpływać wiele czynników naraz, na przykład wiotkość tkanek, pojawienie się zmarszczek mimicznych, powstanie cieni, czy worków pod oczami. Jest wiele zabiegów, które mogą pozytywnie wpływać na okolicę oczu.
Zabiegi pielęgnacyjne na skórę wokół oczu
Preparaty na bazie kwasu hialuronowego są wykorzystywane w medycynie estetycznej od wielu lat, również w pielęgnacji skóry wokół oczu. Cały czas jest to jeden z najbardziej popularnych zabiegów. Przy pomocy preparatów można wypełniać oraz modelować wiele okolic naszego ciała, między innymi rejon wokół oczu. Umiejętnie wykonany zabieg przywraca jędrność i sprężystość tkanek, redukując zmarszczki. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje, przez co skóra traci naturalne napięcie. Dzisiejsza medycyna proponuje zwiększenie ilości tej substancji, w celu uzyskania efektu odmłodzenia. Zabieg jest szczególnie polecany pacjentom z zanikami w „dolinie łez”. Podany preparat uzupełni objętość, dając dobry efekt estetyczny. Jakie jeszcze zabiegi warto zastosować?
Lipolifting
Lipolifting to inny zabieg z zakresu medycyny estetycznej pozwalający na modelowanie twarzy. Materiałem podawanym do tkanek jest uprzednio pobrany od pacjenta tłuszcz. Odpowiednia aplikacja przygotowanego preparatu w miejsca zaników daje efekt odmłodzenia wyglądu. Oprócz zabiegu w okolicy doliny łez i w obszarze pod oczami istnieje możliwość korekcji opadających policzków, redukcji bruzd i poprawienia owalu twarzy. Dodatkowo podawane komórki macierzyste wraz z tkanką tłuszczową wspomagają procesy regeneracji i odbudowy skóry.
Mezoterapia
Mezoterapia to kolejna metoda, która może okazać się pomocna w odświeżeniu okolicy oka. Podczas zabiegu skóra jest nakłuwana specjalną kaniulą lub pistoletem w wielu punktach. Metoda umożliwia bezpośrednie podanie w głąb tkanek odżywczych koktajli lub osocza bogatopłytkowego. Dzięki mezoterapii można osiągnąć naprawdę dobre rezultaty, ponieważ procedura działa na dwa sposoby. Po pierwsze do skóry podaje się substancje, które uzupełnią tkanki w pożądane mikroelementy. Drugim czynnikiem przekładającym się na skuteczność zabiegu jest samo nakłuwanie. Powstałe w ten sposób mikrourazy stymulują skórę do regeneracji, czyli wytwarzania kolagenu i elastyny.
Toksyna botulinowa
Ta powszechnie stosowana w medycynie estetycznej metoda, może okazać się skutecznym sposobem na wygładzenie skóry okolicy oczu. Toksyna botulinowa poprzez zablokowanie sygnałów wysyłanych z nerwu do mięśnia powoduje rozluźnienie komórek mięśniowych. Zabieg jest szczególnie polecany w przypadku tak zwanych „kurzych łapek”. Umiejętna iniekcja botoksu wygładza zmarszczki mimiczne, dając efekt odmłodzonej skóry.
Nieinwazyjne zabiegi liftingujące
Jest również cała grupa nieinwazyjnych zabiegów liftingujących skórę, szczególnie skutecznych przy problemie wiotkości tkanek. Poniżej wyjaśniamy ich przebieg i przedstawiamy działanie.
Thermage
Thermage to jeden ze sposobów liftingu nieinwazyjnego. Metoda wykorzystuje fale radiowe do ujędrniania i napinania skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Dzięki specjalnym, precyzyjnym głowicom do liftingu nadaje się również skóra w okolicy oczu, w tym górnej powieki. Podczas wykonywania zabiegu ogrzewany falami kolagen ulega obkurczeniu, co przekłada się na napięcie tkanek. Zabieg Thermage może stanowić również uzupełnienie innej metody. Uzyskiwany efekt wygląda bardzo naturalnie.
Ulthera
Ta bezinwazyjna metoda wykorzystuje z kolei działanie ultradźwięków. Ulthera zmniejsza wiotkość tkanek. Gdy procedura wykonywana jest w okolicach oczu, otrzymywany jest efekt uniesienia brwi. W rezultacie twarz wygląda na znacznie młodszą. Metodę Ulthera można stosować również w rejonie policzków, podbródka i linii żuchwy. Zabieg polega na precyzyjnej emisji fal ultradźwiękowych w strukturę skóry. W miejscu działania następuje koagulacja tkanek, a następnie pożądana regeneracja.
Karboksyterapia
Karboksyterapia to ciekawa propozycja, która może doprowadzić do skorygowania cieni i zredukowania obrzęków pod oczami (tak zwanych „worków”). Metoda polega na wprowadzaniu, przy pomocy specjalnego urządzenia, dwutlenku węgla w skórę. Podawany gaz zwiększa metabolizm otaczających komórek, przyspieszając regenerację. Karboksyterapia przynosi pożądane efekty już po kilku zabiegach.
Jest wiele metod pozwalających na zregenerowanie i odświeżenie wyglądu skóry wokół oczu. Delikatna struktura tej tkanki przyczynia się do szybkiego pojawienia się oznak starzenia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej można poprawić swój wygląd. Zapraszamy na konsultację do naszej kliniki.