Toksyna botulinowa jest silnie działającą naturalną egzotoksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami – efektem jest osłabienie i kontrolowane porażenie danych mięśni, uniemożliwienie ich kurczenia się.

Do czego stosuje się toksynę botulinową?

W medycynie toksyna botulinowa stosowana jest z powodzeniem od lat w leczeniu zeza czy chorób neurologicznych przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni. Jest to także bardzo popularny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, którego celem jest w większości redukcja zmarszczek mimicznych.

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już po 25 r. ż.  Powstają one na twarzy w miejscach nadmiernej ekspresji mięśni - w wyniku uśmiechania się, mrużenia oczu, unoszenia brwi, marszczenia czoła.

Zabieg toksyną botulinową ma na celu zatrzymanie impulsu nerwowego, tak aby nie dotarł on do mięśnia i nie powodował jego kurczenia – wynikiem jest osłabienie ich działania, tzw. „zrelaksowanie mięśni”. W ten sposób „odpoczywają” one od nadmiernej mimiki, która powoduje utrwalanie się zmarszczek. Zabieg przeprowadza się, aby zredukować istniejące już zmiany, stanowi on także profilaktykę przeciwzmarszczkową ograniczając nadmierną ekspresję twarzy. W wyniku zabiegu twarz zyskuje świeższy i młodszy wygląd.

Przed terapią lekarz oceni siłę mięśni powodujących zmarszczki. W tej ocenie kluczowym narzędziem jest dokładna dokumentacja fotograficzna pacjenta. Zdjęcia stanowią pomocą przy ustaleniu kierunku skurczów mięśni i ich siły, co pozwala lekarzowi na ocenę miejsc iniekcji oraz ustalenie dawek preparatu wpływających na powodzenie terapii. Analiza twarzy i mimiki pacjenta oraz wykonanie zdjęć jest ważne także podczas wizyt kontrolnych, jak i przed kolejnymi iniekcjami. Każdego pacjenta musimy traktować indywidulanie. Pomimo iż anatomia mięśni jest podobna, każdy człowiek używa ich w różny sposób. Ważne bowiem, aby dokonywać iniekcji w mięśnie odpowiadające za dany ruch a oszczędzać mięsnie w niego niezaangażowane.

Bezpieczeństwo zabiegu

Zabiegi z użyciem botoksu są bezpieczne, jeśli są wykonywane przez doświadczonego lekarza. Musimy pamiętać, że jest to lek. Aby przeprowadzać skuteczne terapie z jego użyciem, potrzeba jest rzetelna znajomość anatomii i wiedza na temat tego, jak praca danego mięśnia odpowiada za ekspresję w danej okolicy twarzy, a co za tym idzie pojawianie się tu zmarszczek. Przykładowo – za pojawianie się zmarszczek na czole odpowiedzialne są - mięśnie marszczące brwi, część powiekowa mięśnia okrężnego, mięsień podłużny, mięsień obniżacz brwi i mięsień czołowy.

Właściwie przeprowadzona terapia pozwoli na zadowalające i przede wszystkim naturalne efekty zabiegów  - twarz powinna wyglądać świeżo, być zrelaksowana a nie pozbawiona mimiki.

Przebieg zabiegu

Podanie toksyny botulinowej nie wymaga specjalnego wcześniejszego przygotowania. Zabieg jest komfortowy, nie wymaga znieczulenia miejscowego, u wrażliwszych pacjentów można zastosować znieczulenie w maści.

Lek jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki przez bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w odpowiednie punkty na twarzy. W zależności od zakresu zabiegu, zajmuje on około 10-20 minut. Ból związany z iniekcją jest minimalny. Do normalnej aktywności i codziennych obowiązków można powrócić zaraz po terapii. Ślady po wkłuciach są prawie niewidoczne.

Botoks zaczyna działać po około 7 dniach i utrzymuje się przez około 4-6 miesięcy. Włókna nerwowe tworzą bowiem nowe połączenia między nerwami a mięśniami, dlatego działanie terapeutyczne leku maleje. Rezultaty zabiegu trwają jednak nieco dłużej a pacjent w tym czasie „oducza się” nadmiernej mimiki. Zabieg można powtarzać nie częściej niż co 3 miesiące.

Toksyna botulinowa oddziałuje na mięśnie i ma zastosowanie nie tylko w przypadku redukcji zmarszczek. Może być wykorzystywana np. w terapii asymetrii brwi, wyrównując ich kształt. Działanie botoksu można wykorzystać także w celu uniesienia brwi i tzw. „otwarcia oka” czy uniesienia kącików ust.

Botoxlift

To zabieg, który ma za zadanie zrelaksować mięśnie twarzy i tym samym nadać jej naturalny, młodszy i wypoczęty wygląd. Lekarz podaje preparat umiejętnie, w małych dawkach w odpowiednie punkty na twarzy. Zabieg trwa ok. 15-20 minut, zaraz po nim można powrócić do codziennych zajęć. Efekt estetyczny pojawia się po kilku dniach.

Zabiegi z toksyną botulinową stosuje się także w przypadku leczenia bruksizmu. Ten spowodowany jest nadmierną i mimowolną aktywnością mięśni żwaczy, prowadzącą do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie. Nieleczony bruksizm powodować może ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, ból głowy, patologiczne starcie zębów, ponadto wpływa na wygląd i estetykę twarzy – sprawia, że przyjmuje ona kształt zbliżony do kwadratu.

Terapię powinien wykonywać doświadczony lekarz. Wyznacza on odpowiednie, bezpieczne pole zabiegowe. Już po tygodniu można zauważyć efekty zabiegu. Zazwyczaj wykonuje się 3 sesje w 3-miesięcznych odstępach. Dodatkowa korzyść z zabiegu to poprawa owalu twarzy, co wpływa na jej estetykę.

Migrena

Migrenowe bóle głowy znacząco wpływają na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej mogą skutecznie obniżać odczucia bólowe u chorych.

Preparat podawany jest w odpowiednie partie mięśni, odpowiedzialne za ucisk nerwów wywołujących migrenę. Terapia nie wymaga znieczulenia, zaraz po zabiegu pacjent wraca do normalnej aktywności. „Zablokowanie” zakończeń nerwowych utrzymuje się przez ok. 6-12 tygodni. Pierwsze efekty odczuwalne są 7 dni po zabiegu. Terapię można powtórzyć, gdy objawy bólowe powrócą.

Nadpotliwość jest dolegliwością, która bardzo obniża jakość życia osób na nią cierpiących. Może dotyczyć takich obszarów jak: doły pachowe, stopy, dłonie, czoło, skóra owłosiona głowy, warga górna.

Leczenie nadpotliwości polega na podaniu odpowiedniej ilości toksyny botulinowej w daną okolicę zabiegową. Przed terapią oceniany jest stopień problemu - służy temu tzw. test Minora. W ten sposób lekarz ustala dawkę leku i wyznacza faktyczny obszar zabiegowy.

Botoks wyłącza czasowo funkcję gruczołów potowych, efekt utrzymuje się do 6 miesięcy. Po tym czasie powstają nowe zakończenia nerwowe, które zastępują te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika i zabieg można powtórzyć.

Wskazania do zastosowania toksyny botulinowej

 • zmarszczki wokół oczu – tzw. „kurze łapki”
 • zmarszczki wokół ust – tzw. „zmarszczki palacza”
 • zmarszczki na czole
 • bruzda między brwiami tzw. „lwia zmarszczka”
 • „uśmiech dziąsłowy” – gummy smile
 • migrena
 • nadpotliwość

Rezultaty zabiegów

 • redukcja zmarszczek mimicznych
 • relaksacja twarzy (botoxlift)
 • podniesienie łuku brwiowego (otwarcie oka)
 • uniesienie opadniętych kącików ust
 • usunięcie zmarszczek wokół ust
 • wygładzenie bruzd na dekolcie i szyi
 • korekcja linii żuchwy (leczenie bruksizmu)

Zalecenia po zabiegach:

 • unikać masażu w miejscach wstrzyknięć
 • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu ani nie kłaść się
 • przez kilka godzin unikać wysiłku fizycznego
 • przez 2 dni nie korzystać z sauny, kriokomory, nie opalać się

Przeciwwskazania do zabiegów

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • stosowanie niektórych leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia
 • miejscowe infekcje skóry
 • ciąża, laktacja

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl