Usuwanie blizn potrądzikowych odbywa się obecnie przy wykorzystaniu różnych technologii, które pozwalają na zredukowanie widoczności zmian powstałych na skórze w wyniku trądziku lub ich całkowite wyeliminowanie. Niedoskonałości te zwykle przyjmują formę pojedynczych lub grupowych bruzd, a także różnią się kształtem i grubością. Bliznom takim często towarzyszą też przebarwienia oraz inne nieestetyczne zmiany. Terapie ukierunkowane na ich usunięcie powinno się wdrożyć jak najwcześniej.
Spis treści:
Na czym polega?
Zastosowanie laseroterapii
Odpowiednie technologie
Od czego zależy koszt i jak przebiega zabieg?
Przygotowanie i wykonanie procedury
Na czym polega laserowe usuwanie blizn i przebarwień potrądzikowych?
Laserowe usuwanie blizn i przebarwień potrądzikowych jest obecnie jedną z najczęściej realizowanych procedur w tym zakresie. Zabieg dostępny jest również w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic i polega na zastosowaniu aparatury specjalnie dopasowanej do przypadku pacjenta, zwłaszcza pod względem stopnia nasilania zmian i aktualnego stanu skóry. Ocena zmian potrądzikowych jest dokonywana przez dermatologa, który następnie ustala plan terapii. Zastosowanie lasera można połączyć z dodatkową kuracją domową, aby w ten sposób zwiększyć rezultaty zabiegu oraz odpowiednio przygotować skórę do dalszej pielęgnacji.
Zastosowanie laseroterapii
Laseroterapia może być przeprowadzana za pomocą różnych urządzeń, których zadaniem jest wyzwolenie specjalnie skupionej wiązki energii. Moc takiej aparatury musi być dostosowana do potrzeb skóry pacjenta. Zadaniem wygenerowanego światła jest przeniknięcie przez warstwę naskórka, a następnie kontrolowane wywołanie mikrouszkodzeń miejscowych. Procedura stymuluje w ten sposób odnowę skóry, umożliwiając syntezę nowych włókien kolagenowych przez okres średnio 3-6 miesięcy. Naskórek ulega w tym czasie zagęszczeniu, a blizny i przebarwienia redukcji. W zależności od typu lasera i ustawionych parametrów, rezultaty zabiegu mogą się uwidocznić nawet po 2 tygodniach. Realizacja procedury może się wiązać z pewnym dyskomfortem i podrażnieniem skóry, dlatego konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego w postaci maści. Niektóre systemy laserowe mogą emitować światło rozbijające pigment, co dodatkowo wspiera usuwanie przebarwień. Po zabiegu laserowym stosuje się zazwyczaj okłady chłodzące, pozabiegową maskę chłodzącą oraz terapię światłem LED.
Odpowiednie technologie
W redukcji zmian trądzikowych popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie lasera frakcyjnego. Jego oddziaływanie prowadzi do lekkiego złuszczenia i brązowienia skóry, ale po jej zagojeniu uwidoczniają się odpowiednie rezultaty. Laser frakcyjny może być stosowany w przypadku niedoskonałości różnego typu. Oprócz zmian potrądzikowych, laseroterapia w takiej formie sprawdza się również do usuwania blizn pourazowych i oparzeniowych, rozstępów, keloidów czy innych niedoskonałości obecnych na skórze. Technologie tego typu można zastosować również do redukcji rozszerzonych porów czy zaskórników. Laser dodatkowo przyczynia się do poprawy napięcia, elastyczności i gładkości skóry. Redukcja blizn potrądzikowych dotyczy głównie obszaru twarzy, ale może być wykonana także na innych częściach ciała pokrytych takimi zmianami.
Od czego zależy cena za usuwanie blizn potrądzikowych i jak przebiega zabieg?
Usuwanie blizn potrądzikowych to zabieg wykonywany za pośrednictwem różnych systemów, od ich rodzaju w dużej mierze zależy ostateczna cena leczenia. Na koszt laseroterapii wpływa nie tylko użyta technologia, ale też sam obszar skóry poddawany zabiegowi, ilość powtarzanych sesji czy też fakt wdrożenia kuracji pomocniczej. Nie bez znaczenia pozostaje konieczność przeprowadzenia odpowiedniej konsultacji z lekarzem, co również wlicza się w finalne koszty. Doświadczony specjalista ocenia stopień zaawansowania blizn po trądziku, a następnie dobiera odpowiednią metodę ich redukcji. Laseroterapia wiąże się zwykle ze stosunkowo krótką rekonwalescencją, dlatego pacjent może normalnie funkcjonować już kilka dni po zakończeniu procedury.
Przygotowanie i wykonanie procedury
Zabiegi tego typu wymagają odpowiedniego przygotowania, aby było możliwe ich wykonanie. W okresie kilku tygodni przed laseroterapią należy zrezygnować z opalania skóry i stosowania peelingów, a także odstawić wszelkie leki i zioła o właściwościach fotouczulających. Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego wymaga zastosowania aparatury o dość dużej mocy, dlatego podajemy znieczulenie miejscowe w formie maści aplikowanej na skórę. Samo oddziaływanie urządzenia może wywoływać uczucie ciepła i mrowienia skóry, a także doprowadzić do powstania niedużego obrzęku i zaczerwienienia. Symptomy te zanikają po upływie kilku dni. Redukcja zmian potrądzikowych taką metodą nie jest dostępna dla każdego pacjenta. Z zabiegu muszą zrezygnować osoby z aktywnymi infekcjami i świeżą opalenizną, a także aktywnie leczonymi chorobami nowotworowymi. Procedura laserowa nie jest ponadto wykonywana u pacjentów stosujących retinoidy oraz u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.