Usuwanie cellulitu polega na redukowaniu charakterystycznych, uciążliwych zmian w postaci tzw. pomarańczowej skórki. Na występowanie tego „defektu”estetycznego narażone są przede wszystkim kobiety w różnym wieku. Obecnie do redukcji cellulitu wykorzystywane są różne metody, które powinny być dobrane do rozległości i zaawansowania problemu. Niedoskonałości takie mogą bowiem występować w wielu miejscach na ciele, a także mieć różny stopień nasilenia.
Spis treści:
Jakie zabiegi?
Zastosowanie odpowiednich metod redukcji
Jak wygląda?
Wykorzystanie głowic
Mechanizm działania
Przebieg zabiegu
Od czego zależy koszt?
Zalecenia przed zabiegiem
Jakie zabiegi pozwalają na usuwanie cellulitu?
Usuwanie cellulitu odbywa się poprzez różne zabiegi, które powinny eliminować problem u samego źródła. Do powstawania pomarańczowej skórki prowadzi wiele specyficznych procesów, jednak najważniejszym z nich jest zanieczyszczenie tkanki tłuszczowej toksynami oraz ich nadmierne nagromadzenie. Cellulit staje się najbardziej widoczny w ostatniej fazie rozwoju. Poza defektem estetycznym, problem ten prowadzi też nierzadko do dolegliwości bólowych. Ze zmianami skórnymi tego typu zmaga się obecnie większość kobiet, niezależnie od wieku czy masy ciała. Wiele z nich stara się załagodzić objawy cellulitu odpowiednią dietą i ćwiczeniami, jednak nie zawsze jest to pomocne. W takich sytuacjach warto skorzystać z odpowiednich zabiegów.
Zastosowanie odpowiednich metod redukcji
Zabiegi antycellulitowe mają na celu przede wszystkim poprawę gładkości, elastyczności i jędrności skóry, co przyczynia się do redukcji pomarańczowej skórki. W zależności od dobranej metody profesjonalne wykonanie procedury może ułatwić modelowanie sylwetki. Każdy z zabiegów charakteryzuje się nieco innym czasem redukcji niekorzystnych zmian, jednak można go przyspieszyć poprzez połączenie ze sobą różnych technologii. Wybrana metoda powinnna się przyczyniać do długofalowego działania, które będzie chronić przed powtórnym powstaniem niedoskonałości. Z tego względu większość zabiegów opiera się na pobudzaniu naturalnej odnowy skóry, a także wzmaganiu procesów metabolicznych na poziomie komórkowym. Znaczna część procedur wykonywana jest w seriach, dlatego redukcja cellulitu następuje stopniowo.
Jak wygląda usuwanie cellulitu z ud?
Usuwanie cellulitu z ud możemy przeprowadzić za pomocą urządzenia, które wykorzystuje specjalnie opracowaną technologię mikrofal o wysokiej częstotliwości, czyli prądów elektromagnetycznych. Oprócz eliminacji pomarańczowej skórki, zastosowanie tej metody może niwelować problemy związane ze zwiotczeniem skóry. Zasada działania takiego urządzenia opiera się na emisji mikrofal, które docierają do komórek tłuszczowych na bardzo dużą głębokość oraz z ogromną precyzją. To z kolei ma swoje przełożenie na redukcję zmian zlokalizowanych miejscowo i podskórnie. W zabiegu tym dochodzi też do wywołania skurczu włókien kolagenowych, co aktywuje fibroblasty do ich wzmożonej produkcji. System mikrofal oddziałuje zarówno na rozbijanie cellulitu, jak i odnowę skóry ud.
Wykorzystanie głowic
Na wyposażeniu wyżej wspomnianego urządzenia znajdują się dwie głowice, które dostarczają energię do warstwy podskórnej. Aby zredukować cellulit powierzchniowy, wykorzystujemy głowicę płytkiego działania do wydzielania mocno skoncentrowanego ciepła. Pod wpływem nagrzania włóknisty kolagen ulega rozpuszczeniu się, czemu towarzyszy obkurczenie włókien kolagenowych na zewnątrz skóry. W rezultacie dochodzi do ujędrnienia powierzchniowej tkanki łącznej, która staje się bardziej podatna na modelowanie. Do redukcji głębszego cellulitu i bardziej opornej tkanki tłuszczowej służy głowica głębokiego działania. Jej parametry pozwalają na wywołanie silniejszego nagrzewania, doprowadzającego do drgań komórek tłuszczowych oraz zainicjowania procesu ich lipolizy. W wyniku tego aktywują się fibroblasty, które modelują nowy kolagen.
Mechanizm działania
System wykorzystujący mikrofale generuje fale o selektywnej częstotliwości 2,45 GHz. Takie parametry pozwalają na redukcję tkanki tłuszczowej, a jednocześnie ograniczają wchłanialność promieniowania przez skórę właściwą i naskórek. Przy okazji podnosi się precyzja docierania fal do tkanki tłuszczowej zgromadzonej podskórnie. Energia wytwarzana podczas zabiegu prowadzi do wywołania stresu metabolicznego. Zwiększenie temperatury zmienia strukturę chemiczną tłuszczu, który jest złożony z glicerolu i kwasów tłuszczowych. Z uwagi na wzrost metabolizmu następuje opróżnienie komórek tłuszczowych i zmniejszenie ich rozmiaru. Organizm jest dzięki temu w stanie łatwiej usunąć niepożądane związki. Na wyposażeniu urządzenia znajduje się układ ciągłego chłodzenia, dzięki czemu stosowanie głowic nie grozi przegrzaniem zewnętrznych warstw skóry.
Przebieg zabiegu
Aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, zabieg wykorzystujący mikrofale zawsze jest poprzedzony szczegółową konsultacją. Przed procedurą musimy dokładnie określić objętość tkanki zajętej niedoskonałościami, aby bardziej precyzyjnie dobrać parametry systemu. Zabieg rozpoczyna się od starannego oczyszczenia skóry ud. Jeżeli na jej powierzchni występują włosy, konieczne będzie ich zgolenie. Na skórę nakładamy następnie cienką warstwę gliceryny, po czym rozpoczynamy masaż głowicą oraz przystępujemy do emisji fal elektromagnetycznych. Podczas zabiegu odczuwalne jest delikatne ciepło i uczucie lekkiego mrowienia. Redukcja cellulitu w takiej formie odbywa się w kilku seriach, których ilość jest dobierana indywidualnie. Zależnie od stopnia zaawansowania zmian, z reguły wystarczy wykonanie 4-6 powtórzeń z zachowaniem odstępów 2-3 tygodni.
Od czego zależy cena za usuwanie cellulitu?
Usuwanie cellulitu to zabieg, którego cena jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju wybranej technologii. Duże znaczenie ma też liczba wykonanych serii, a także obszar poddawany działaniu terapeutycznemu. Redukcja cellulitu może dotyczyć różnych części ciała. Poza udami, pomarańczowa skórka często występuje na łydkach, pośladkach, brzuchu czy bokach ciała. Na stopień osiąganej redukcji wpływają różne czynniki indywidualne. Znaczenie ma zarówno ilość nagromadzonej podskórnie i miejscowo tkanki tłuszczowej, jak i stan skóry pod względem jej elastyczności czy napięcia. Istotne będą też oczekiwania pacjenta w kwestii modelowania sylwetki.
Zalecenia przed zabiegiem
Duży wpływ na wyniki zabiegu antycellulitowego ma przestrzeganie zaleceń przed i po jego zrealizowaniu. Mikrofale emitowane w czasie procedury mocno absorbują wodę, dlatego na przynajmniej tydzień przed terminem sesji trzeba zaprzestać stosowania kremów nawilżających w obszarze poddawanym redukcji cellulitu. W ten sposób możemy uniknąć nadmiernego wchłaniania fal przez zewnętrzne warstwy skóry, a zarazem ułatwimy im docieranie do tkanki tłuszczowej. Na kilka dni przed zabiegiem trzeba też spożywać dużo wody, aby poprawić drenaż płynów śródmiąższowych.