Usuwanie pieprzyków to zabieg, który jest niezwykle ważny i może uchronić Cię przed nowotworem skóry. Warto zapoznać się z metodami, za pomocą których można je usunąć. Zanim zdecydujesz się na wykonanie zabiegu, przedstawiamy ofertę Kaniowscy Clinic.

Spis treści
Rozpoznanie problemu
Czym są tego typu zmiany?
W jaki sposób je usunąć?
Kiedy usunięcie zmiany jest konieczne?
Co wpływa na koszt zabiegu?

Rozpoznanie problemu i usuwanie pieprzyków z twarzy

Usuwanie pieprzyków z twarzy to chyba jedne z częściej wykonywanych drobnych zabiegów z pogranicza chirurgii i medycyny estetycznej. Zanim jednak zdecydujesz się na ich usunięcie – zapoznaj się ze specyfiką tych zmian oraz poszczególnymi metodami radzenia sobie z nimi, stosowanymi w Kaniowscy Clinic.

Czym są tego typu zmiany?

Jak podaje słownik języka polskiego, pieprzyk to „mała, brązowa plamka na skórze”. W obliczu przedstawionej definicji nietrudno się domyślić, iż zarówno „pieprzyk”, jak i „plamka” nie są stricte medycznymi pojęciami. Sięgając więc do semiotyki dermatologicznej, nie znajdziemy żadnego z tych pojęć.

Chirurgia i usuwanie laserowe

W obrębie tej terminologii warto jednak zwrócić uwagę na pojęcie „znamienia barwnikowego” lub też „znamienia melanocytowego”. Obydwa te określenia oznaczają bowiem zmianę na skórze będącą wynikiem nadmiaru jej barwnika, jakim jest melanina. W zależności od ilości wspomnianego barwnika pieprzyki mogą przyjmować bardzo różne barwy – od jasnych, po bardzo ciemne – wręcz czarne.

Na co zwracać uwagę?

Niestety, nie każdy pieprzyk jest w 100% bezpieczny. Niektóre z tych zmian mogą się przekształcić w czerniaki, które to są nowotworami złośliwymi skóry. Z tego powodu bardzo ważne jest obserwowanie zmian na swoim ciele. Szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia makroskopowego, a więc „gołym okiem” mogą okazać się te najciemniejsze, posiadające nierówne, wręcz zanikające granice oraz zmiany „wielokolorowe”. Niejako podobnymi kryteriami kieruje się dermatolog podczas oceny znamienia poprzez tzw. dermatoskop. W dużym zbliżeniu można zdecydowanie dokładniej ocenić równość granicy między pieprzykiem a zdrową skórą, czy też rozłożenie barwnika w obrębie zmiany. W codziennej obserwacji bardzo ważna jest również dynamika zmian w wyglądzie pieprzyków. Z tego powodu, jeśli któreś znamię nas niepokoi warto je obserwować, robiąc zdjęcia danej zmianie w odstępach ok. 1-4 tygodniowych. Taka dokumentacja pozwoli ocenić potencjalny rozwój i ewentualną złośliwość zmiany.

Jak usunąć pieprzyk na ciele? Chirurgia i usuwanie laserowe oraz inne metody

Zapewne wiele z Was zastanawia się nad tym, jak usunąć pieprzyk na ciele, który co prawda nie zmienia się od lat i jest zmianą łagodną, jednak, według nas, znacznie zaburza wygląd twarzy, dekoltu lub innego obszaru. Zabiegi laserowe są jednymi z bardziej popularnych, jednak nie jedynych metod pozbycia się niechcianych zmian. Niektóre znamiona mogą znajdować się w miejscach podatnych na podrażnienia i urazy mechaniczne, co tym bardziej kwalifikuje je do wycięcia. W naszym gabinecie Kaniowscy Clinic wykonujemy różne rodzaje zabiegów, których celem jest usunięcie znamion z powierzchni skóry. Do wspomnianych zabiegów należą te z wykorzystaniem klasycznej chirurgii, laseroterapii, elektrokoagulacji, radiofrekwencji i krioterapii.

Klasyczna chirurgia

Co prawda pojęcie „klasyczna chirurgia” brzmi nadzwyczaj poważnie, jednak w praktyce oznacza to stosunkowo drobny zabieg, który jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na odpowiednim nacięciu zdrowej skóry w okolicy znamienia i wycięciu go z zachowaniem niewielkich marginesów zdrowych tkanek. Metoda ta ma przewagę nad pozostałymi z uwagi na fakt, iż tak wyciętą zmianę odsyłamy do badania histopatologicznego, gdzie specjalista bada ją pod mikroskopem i stawia ostateczne rozpoznanie. Oczywiście w bardzo dużym odsetku rozpoznania histopatologiczne pokrywają się z wcześniejszymi diagnozami stawianymi przez dermatologów. Zabieg chirurgicznego usunięcia zmiany nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy natomiast pamiętać, że przeciwskazaniem jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Po zabiegu należy zgłosić się do nas (po ok. 7-10 dni) celem usunięcia założonych przez chirurga szwów (w zależności od wielkości usuwanej zmiany jest to zazwyczaj ok. 1-4 szwów).

Laseroterapia

Inną metodą jest laseroterapia, która również pozwala na usuwanie zmian z powierzchni skóry. Powinniśmy jednak ją stosować, kiedy z bardzo dużym prawdopodobieństwem lekarz dermatolog oceni, iż usuwamy zmianę łagodną. Istotą działania lasera jest bowiem zniszczenie termiczne komórek zmiany skórnej poprzez promieniowanie laserowe i następnie samonaprawę z wykorzystaniem zdrowych tkanek. Jak więc łatwo się domyślić usuwana zmiana nie będzie mogła zostać poddana późniejszej ocenie histopatologicznej. plusem jest brak konieczności zdejmowania szwów po zabiegu.

Elektrokoagulacja

Zabieg ten polega na zastosowaniu prądu o wysokiej częstotliwości. Jest on emitowany przez specjalne urządzenia, za pomocą których wykonuje się elektrokoagulację. Niestety, zabieg ten nie jest całkowicie bezbolesny, dlatego wcześniej miejsce zabiegu zostaje znieczulone maścią. Oczywiście wszystko zależy również od lokalizacji wielkości usuwanej zmiany. Podobnie jak w przypadku laseroterapii, usuniętej zmiany nie da się poddać późniejszej ocenie. Z tego powodu, przed przystąpieniem do tego zabiegu, konsultujący Cię lekarz musi zakwalifikować usuwaną zmianę do takiej procedury zabiegowej.

Krioterapia

Jest to zabieg, który polega na początkowym zamrożeniu zmiany za pomocą np. ciekłego azotu a następnie jej usunięciu. Minusem tej metody jest niestety fakt, iż tak wyciętego preparatu nie można oddać już na badania histopatologiczne, gdyż pierwotna zmiana została uprzednio zamrożona, a tym samym jej tkanki uległy obumarciu.

Kiedy usuwanie pieprzyków za pomocą medycyny estetycznej jest konieczne?

Usuwanie pieprzyków może się odbywać przy wykorzystaniu różnych zabiegów medycyny estetycznej. Istnieją konkretne wskazania do ich przeprowadzenia. Z reguły usuwanie znamion barwnikowych ma uzasadnienie medyczne, jednak może być wykonywane także celem poprawy komfortu psychicznego pacjenta. O możliwości przeprowadzenia laseroterapii lub konieczności ingerencji chirurgicznej decyduje charakter zmiany.

Konsultacja przed zabiegiem

Przed usunięciem pieprzyka konieczne jest odbycie konsultacji. Lekarz określa charakter zmiany, a następnie potwierdza zasadność jej wycięcia. W przypadku znamion klasyfikowanych jako niezłośliwe, ryzyko przekształcenia się w złośliwe jest z reguły niskie. Inaczej wygląda to w przypadku pieprzyków o groźniejszych predyspozycjach, które wymagają systematycznej kontroli. Badania profilaktyczne są w związku z tym rekomendowane wszystkim pacjentom. Potrzeba usunięcia zmiany w niektórych przypadkach jest szczególnie prawdopodobna. Dotyczy to chociażby pieprzyków, które znajdują się w newralgicznych miejscach na skórze – np. mają częsty kontakt z biustonoszem czy paskiem od spodni, co zwiększa ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia. Jeżeli zmiana dodatkowo cechuje się nierównymi brzegami lub zmienia swój rozmiar czy zabarwienie, zabieg prawdopodobnie będzie konieczny.

Z czego wynika cena za usuwanie pieprzyków z twarzy?

Usuwanie pieprzyków z twarzy to zabieg, którego cena zależy od kilku czynników. Koszty takiej procedury wynikają zarówno z rodzaju wykorzystanej metody, jak i wielkości zmiany czy jej lokalizacji. Ceny chirurgii klasycznej w tym zakresie są nieco wyższe, zwłaszcza w przypadku zamian umiejscowionych na twarzy. Koszty będą niższe za zabiegi laseroterapii oraz elektrokoagulacji, natomiast rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym jest krioterapia.

Postępowanie po zabiegu

Warto pamiętać, aby po wycięciu zmiany delikatnie obchodzić się z obszarem zabiegowym. Miejsce wycięcia pieprzyka nie powinno być podrażniane i rozdrapywane. Należy zadbać o jego dobre zabezpieczenie również przed promieniowaniem słonecznym. Metoda zabiegowa zawsze jest optymalnie dobierana do specyfiki zmiany skórnej, co znacząco minimalizuje ryzyko pozostawienia śladów i blizn. Na ostateczny rezultat estetyczny w dużej mierze wpływają indywidualne możliwości regeneracyjne skóry pacjenta. Proces gojenia może jednak przyspieszyć zastosowanie specjalnej terapii z użyciem lampy LED.

Dla Twojego zdrowia

Usunięcie pieprzyka to ważny sposób dbania nie tylko o swój wygląd, ale także o zdrowie. Niektóre zmiany barwnikowe mogą ewoluować w czerniaka, dlatego poza ich obserwacją i kontrolami u dermatologa czasem istnieje potrzeba ich usunięcia.