Wiotka skóra na szyi to bardzo powszechny problem. Utrata jędrności i elastyczności w tym obszarze ciała wynika z szeregu czynników, takich jak naturalne procesy starzenia, nieodpowiedni styl życia, nadmierna ekspozycja słoneczna czy występowanie różnych schorzeń. Aby pozbyć się nadmiernej wiotkości skóry szyi, można skorzystać z odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej. Procedury takie bazują na wykorzystaniu różnych zaawansowanych technologii.
Spis treści:
Przyczyna problemu
Utrata elastyczności i jędrności
Jak poradzić sobie z problemem?
Zaawansowana laseroterapia
Zogniskowane ultradźwięki
Terapia osoczem bogatopłytkowym
Mezoterapia kwasem hialuronowym
Jak powstaje wiotka skóra na szyi?
Wiotka skóra na szyi najczęściej powstaje w wyniku naturalnych procesów, które są spowodowane starzeniem. Zabiegi pozwalające na pozbycie się tego problemu są realizowane przez specjalistów naszego gabinetu Kaniowscy Clinic. Wybór odpowiedniej procedury następuje podczas konsultacji z lekarzem, która ma na celu dokładną ocenę stanu skóry pacjenta oraz zaplanowanie właściwej terapii. Zabieg może być ukierunkowany zarówno na regenerację, jak i uzupełnienie ubytków tkanki podskórnej. W tym celu konieczne jest podniesienie napięcia zwiotczałej skóry, poprzez stosowanie terapii stymulujących obkurczanie się włókien kolagenowych i stymulowanie produkcji nowych.
Utrata elastyczności i jędrności
Skóra szyi jest bardzo delikatna, a także podatna na stosunkowo wczesne uwidocznienie oznak starzenia. Obszar ten ulega stopniowej utracie kolagenu i elastyny, co prowadzi do spadku elastyczności i jędrności tkanek. Objawem często towarzyszącym nadmiernej wiotkości skóry szyi jest występowanie zmarszczek i bruzd, a także tzw. drugiego podbródka czy nieestetycznych dysproporcji w stosunku do twarzy. Niekorzystnie na wygląd skóry w tym obszarze wpływa też promieniowanie ultrafioletowe, zwłaszcza w przypadku braku stosowania kremu z wysokim filtrem. Nadmierna ekspozycja na słońce niszczy włókna kolagenowe, w wyniku czego skóra staje się pomarszczona i wiotka. Nie bez znaczenia pozostają złe przyzwyczajenia, takie jak czytanie z opuszczoną głową, spanie na niewłaściwie wyprofilowanej poduszce, częste garbienie się czy nieustanna praca przy komputerze. Niekorzystny wpływ na skórę szyi wywiera ponadto niedostateczne nawodnienie organizmu czy nadmierny ubytek tkanki tłuszczowej.
Jakie zabiegi pozwalają pozbyć się wiotkiej skóry szyi?
Wiotka skóra szyi może być zredukowana poprzez różne zabiegi, które bazują na zastosowaniu odpowiednich technologii. Procedury takie są rekomendowane już po trzydziestym piątym roku życia, a nierzadko nawet zalecane profilaktycznie osobom dużo młodszym. Istotną kwestią są bowiem uwarunkowania genetyczne, dlatego trudno jednoznacznie wskazać odpowiedni moment na wykonanie zabiegu. Podstawę stanowi dobór właściwych działań rewitalizujących, mających na celu odwrócenie niekorzystnych zmian oraz ogólną poprawę wyglądu skóry na szyi.
Zaawansowana laseroterapia
Laseroterapia pod tym kątem w znacznej mierze opiera się na wytwarzaniu kontrolowanych mikrouszkodzeń w głębszych warstwach skóry, które samoistnie inicjują proces jej rewitalizacji. Zabiegi takie mogą pomóc w zredukowaniu nadmiernej wiotkości, a także usuwaniu zmarszczek czy innych niedoskonałości. Niektóre urządzenia wyposażane są w głowice pozwalające na dodatkowe zagęszczenie i napięcie skóry, co sprzyja przede wszystkim likwidacji bruzd na szyi. Z reguły zabiegi takie wykonuje się w kilku seriach, przeprowadzanych w ściśle ustalonych odstępach czasowych.
Zogniskowane ultradźwięki
W redukcji zwiotczeń na skórze można wykorzystać również aparaturę, która wytwarza silnie skoncentrowane fale ultradźwiękowe. Zabieg taki znajduje zastosowanie w konturowaniu i modelowaniu różnych części ciała, w tym szyi. Procedura ma na celu poprawę jędrności skóry, spłycenie powierzchniowych zmarszczek oraz wysmuklenie linii żuchwy. Urządzenia bazujące na silnie zogniskowanych falach ultradźwiękowych pozwalają także na uzyskanie korzystniejszego owalu twarzy. Zabieg jest polecany w przypadku utraty jędrności skóry ciała w wyniku gwałtownego spadku wagi pod wpływem odchudzania, a także po okresie ciąży.
Terapia osoczem bogatopłytkowym
Inną metodą jest terapia osoczem bogatopłytkowym, pozyskiwanym bezpośrednio z krwi pacjenta. Substancja ta pobudza skórę do regeneracji i kompleksowo ją odżywia, co wspomaga produkcję nowych włókien kolagenowych. Zabiegi tego rodzaju mogą też przyczynić się do przywrócenia dawnej witalności poprzez poprawę napięcia, gęstości, gładkości i kolorytu skóry. Procedura z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego pomaga nie tylko w redukcji zwiotczeń, ale też sprzyja regeneracji ran czy oparzeń.
Mezoterapia kwasem hialuronowym
Do zabiegów zalecanych w przypadku nadmiernie zwiotczałej skóry szyi należy też zabieg przeprowadzany z użyciem ustabilizowanego termicznie kwasu hialuronowego. W tym przypadku podany preparat zawiera substancję zarówno niskocząsteczkową, jak i wielkocząsteczkową. Zabieg pobudza naturalną produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Ze względu na wykorzystanie metody stabilizowania termicznego, procedura znajduje zastosowanie w przywracaniu pożądanej jędrności i elastyczności skóry oraz nadawaniu właściwego owalu twarzy. Preparat wstrzykiwany jest w odpowiednie punkty, co podnosi precyzję modelowania.