Zabieg kriolipolizy przeznaczony jest do redukcji tkanki tłuszczowej zgromadzonej miejscowo z wielu obszarów ciała, która może być trudna do usunięcia innymi metodami. Na wykonanie tej procedury często decydują się pacjenci, którzy mimo stosowania się do zaleceń dietetycznych i wykonywania ćwiczeń fizycznych nie mogą satysfakcjonująco wymodelować swojej sylwetki.
Spis treści:
Na czym polega procedura?
Zaawansowany system
Przebieg zabiegu
Dopasowanie właściwego aplikatora
Przebieg procedury i zalecenia po zabiegu
Ile kosztuje?
Usuwanie martwych komórek tłuszczowych
Przeciwwskazania do procedury
Możliwe powikłania i skutki uboczne
Jakie efekty zapewnia?
Redukcja tkanki tłuszczowej i modelowanie sylwetki
Poprawa jakości skóry
Na czym polega zabieg kriolipolizy i jakim systemem jest wykonywany?
Zabieg kriolipolizy opiera się na redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez jej wymrożenie, dzięki któremu możliwe jest jednoczesne skorygowanie różnych niedoskonałości oraz ujędrnienie ciała w wybranym obszarze. Do skóry przykładamy specjalną głowicę, która zasysa tłuszcz oraz obniża jego temperaturę. Proces ten prowadzi do wywołania kontrolowanego stanu zapalnego w komórkach tłuszczowych, co w następstwie umożliwia ich usuwanie przez organizm. Sam zabieg wykonywany jest przede wszystkim w okolicach brzucha, jednak umożliwia redukcję tłuszczu również z innych obszarów ciała.
Zaawansowany system
Kriolipolizę przeprowadzamy z wykorzystaniem specjalnego systemu. Wykorzystywana technika umożliwia dostosowanie zakresu terapeutycznego na wybrany obszar ciała. Działanie systemu bazuje na specyficznych zjawiskach wywoływanych oddziaływaniem niskiej temperatury. Tkanka tłuszczowa może być schłodzona i zmrożona do temperatury -10 stopni Celsjusza, pod wpływem czego następuje ubytek podskórnego tłuszczu. W urządzeniu, za pomocą którego przeprowadza się zabieg, zintegrowany został specjalny układ, który zapewnia synergię realizowanych procesów. Oprócz samego wymrażania tkanki tłuszczowej w zabiegu tym ważne funkcje spełnia pulsacyjny tryb zasysania oraz oddziaływanie czerwonym światłem LED. Ich zadaniem jest usprawnienie absorpcji niskiej temperatury, a zarazem podniesienie komfortu pacjenta. Funkcje te wspomagają procesy metaboliczne i poprawiają elastyczność skóry, zmniejszając jednocześnie jej zaczerwienienie.
Jak przebiega zabieg kriolipolizy?
Zabieg kriolipolizy jest przeznaczony do redukcji tkanki tłuszczowej zlokalizowanej podskórnie, której nie da się wyeliminować standardowymi metodami. Z tego względu nie znajduje on zastosowania w zmniejszaniu nadwagi czy leczeniu otyłości. Sama procedura nie wymaga podawania znieczulenia i polega na przyłożeniu do wybranego obszaru odpowiedniego aplikatora, co jest poprzedzone wcześniejszym zabezpieczeniem skóry przed odmrożeniem przy użyciu Coolpadu zawierającego substancję ochronną. Zastosowanie Lainera niweluje ryzyko przedostania się żelu do aplikatora.
Dopasowanie właściwego aplikatora
Dobór odpowiedniego aplikatora zabiegowego zależy przede wszystkim od obszaru ciała poddawanego wymrażaniu tkanki tłuszczowej. Do redukcji mniejszych złogów tłuszczu przeznaczone są rozmiary S, które sprawdzają się chociażby w kriolipolizie wykonywanej na przedramionach, podbródku lub nad kolanami. Wymrażanie komórek tłuszczowych z okolic brzucha, boków, pośladków czy pleców odbywa się z użyciem aplikatorów w rozmiarach M i L. Podczas jednego zabiegu możliwa jest równoczesna praca kilku głowic, co pozwala na przeprowadzenie procedury w różnych obszarach jednocześnie. Do najczęstszych wskazań możemy zaliczyć występowanie miejscowej tkanki tłuszczowej na brzuchu, w górnej części ramion, po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud, po wewnętrznej stronie kolan, w linii biustonosza czy na tzw. boczkach.
Przebieg procedury i zalecenia po zabiegu
Podczas nakładania aplikatora i jego pracy pacjent może odczuwać wyraźne zasysanie. W procesie tym następuje bowiem przyciąganie fałdu tłuszczowo-skórnego przez próżnię wewnątrz głowicy. W trakcie zabiegu możesz więc przez kilka minut odczuwać pewien dyskomfort spowodowany zimnem, mrowieniem i kłuciem. Objawy te stopniowo ulegają zmniejszeniu ze względu na postępujące drętwienie tkanek pod wpływem chłodzenia. Temperatura pracy oraz siła ssania tkanek wymagają indywidualnego dopasowania. Sam zabieg trwa zwykle około 45 minut, a o jego czasie w dużej mierze decyduje rozległość obszaru poddawanego wymrażaniu tkanki tłuszczowej. Na koniec aplikatory są odłączane. Tkankę poddajemy masowaniu z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Po zabiegu na skórze uwidacznia się obrzęk i zaczerwienienie, jednak objawy te ustępują po kilku godzinach. Obszar zabiegowy może być również wrażliwy i tkliwy przez kilka dni, jednak większość pacjentów nie ma problemów z powrotem do normalnych aktywności. Przez miesiąc po zabiegu zalecamy rezygnację z masaży i innych form terapii w miejscu wykonania kriolipolizy.
Od czego zależy cena zabiegu kriolipolizy?
Na cenę zabiegu kriolipolizy wpływa przede wszystkim ilość wykorzystanych głowic, które mają być użyte na wybrany obszar ciała. Cena wzrasta z każdą kolejną głowicą zastosowaną w ramach jednej sesji zabiegowej tego samego dnia. Sam zabieg oddziałuje wyłącznie na komórki tłuszczowe, przez co jego przeprowadzenie pozostaje neutralne dla stanu nerwów, mięśni czy skóry. Ze względu na wykorzystanie specjalnych membran do izolacji naskórek pacjenta jest też odpowiednio chroniony przed odmrożeniem.
Usuwanie martwych komórek tłuszczowych
Głównym celem procedury jest wywołanie kontrolowanej krystalizacji komórek tłuszczowych pod wpływem ich zamrożenia. Podczas zabiegu nie dochodzi do uszkodzeń skóry. Same komórki tłuszczowe przechodzą następnie w fazę apoptozy, czyli stanu umożliwiającego ich samodzielną redukcję przez organizm w wyniku naturalnych procesów metabolicznych. Martwe komórki ulegają przetworzeniu, po czym są usuwanie w czasie sięgającym do 90 dni. Po pierwszym zabiegu możliwe jest zredukowanie średnio 29 proc. lokalnej tkanki tłuszczowej, co uwidocznia się po około 3 miesiącach od zakończenia kriolipolizy. Z reguły pierwsze rezultaty można odnotować wcześniej, już po 1-2 miesiącach. Po zakończeniu procedury konieczne jest stosowanie się do konkretnych zaleceń pozabiegowych, uwzględniających kwestie związane z odpowiednimi postępowaniami dietetycznymi czy aktywnością fizyczną. Zabieg może być powtarzany, ale w większości przypadków wykonywany jest jednorazowo. O ewentualnej częstotliwości decydują wspólne ustalenia z pacjentem.
Kiedy można przeprowadzić zabieg kriolipolizy?
Zabieg kriolipolizy jest rekomendowany przede wszystkim pacjentom, u których występują długoterminowe problemy z pozbywaniem się lokalnych depozytów tłuszczowych poprzez dietę i ćwiczenia fizyczne. Procedura ta może być bez większych przeszkód wykonywana u większości osób. Podstawą do przeprowadzenia zabiegu jest jednak odpowiednia konsultacja z lekarzem specjalistą, który przedstawi wszystkie szczegóły dotyczące przebiegu procedury oraz możliwe do uzyskania rezultaty.
Przeciwwskazania do procedury
Warto pamiętać, że do wykonania kriolipolizy istnieją pewne istotne przeciwwskazania. Nie powinno się jej przeprowadzać u pacjentów, którzy wykazują upośledzenie czucia lub mają rany w okolicy zabiegowej. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na zimno, degeneracja nerwów obwodowych czy arterioskleroza. Procedury nie wykonuje się u osób z dławicą piersiową oraz innymi chorobami serca i układu sercowo-krążeniowego. Zabieg nie może być przeprowadzony również w przypadku zakrzepicy, anemii, choroby Parkinsona, padaczki, stwardnienia rozsianego, niewydolności nerek i wątroby czy chorób nowotworowych. Z procedury trzeba zrezygnować przy wszczepionym rozruszniku serca, stymulatorze rytmu serca lub metalowych implantach w okolicy poddanej zabiegowi. Kriolipoliza jest ponadto niewskazana w przypadku żylaków, chorób skóry w miejscu docelowym oraz stosowania leków przeciwzakrzepowych. Zabieg muszą również odłożyć w czasie kobiety w okresie ciąży, karmienia piersią lub menstruacji.
Możliwe powikłania i skutki uboczne
Kriolipoliza to metoda redukcji tkanki tłuszczowej, która wiąże się z bardzo niskim ryzykiem wystąpienia powikłań i skutków ubocznych. Zabieg ten nie powoduje uszkodzeń tkanek otaczających. Po jego zakończeniu mogą się jednak pojawić pewne przejściowe objawy, takie jak miejscowy obrzęk i zaczerwienienie skóry. U wrażliwych pacjentów w rzadkich przypadkach występują siniaki i uczucie drętwienia skóry, ale zazwyczaj symptomy te mijają najpóźniej dobę po zabiegu. Po zakończeniu procedury można także odczuwać przejściowy dyskomfort spowodowany zasysaniem skóry oraz chłodem. Nie wywołuje ona natomiast dolegliwości bólowych, co sprawia, że stanowi bardzo delikatną metodę modelowania sylwetki i redukowania tkanki tłuszczowej.
Jakie efekty zapewnia zabieg kriolipolizy?
Zabieg kriolipolizy przynosi zróżnicowane efekty w redukcji lokalnych depozytów tłuszczowych. Ich rodzaj i intensywność zależą od wielu czynników, takich jak obszar wykonania procedury, indywidualna reakcja organizmu czy też dalszy styl życia pacjenta. Redukcja komórek tłuszczowych w miejscu poddanym zabiegowi jest trwała, ponieważ po zniszczeniu są one usuwane w naturalnych procesach metabolicznych. Warto jednak pamiętać, że kriolipoliza nie zapobiega ponownemu przyrostowi tkanki tłuszczowej w przyszłości. Aby utrzymać efekty zabiegu, pacjent musi dbać o regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę.
Redukcja tkanki tłuszczowej i modelowanie sylwetki
Podstawowym efektem zabiegu jest widoczna redukcja tkanki tłuszczowej w obszarach najbardziej opornych na standardowe metody wyszczuplania. Kriolipoliza może przynieść pożądane rezultaty na przykład na brzuchu, ramionach, boczkach, udach czy podbródku. Warto przy tym pamiętać, że efekty usuwania nagromadzonego tłuszczu stają się widoczne stopniowo. Pełna zmiana wyglądu wybranego obszaru ciała następuje w ciągu kilku miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Zabieg może przyczynić się nie tylko do zauważalnego zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej, ale również do widocznej poprawy konturów ciała. Przeprowadzony w celu modelowania sylwetki przebiega w ten sam sposób, co redukcja tłuszczu. Jego prawidłowe wykonanie pozwala na wyraźne wyrównanie linii i wygładzenie fałd w wybranych obszarach z nagromadzonym tłuszczem, co dotyczy na przykład brzucha czy bioder. Kriolipoliza może pomóc w lepszym zdefiniowaniu sylwetki, zwłaszcza w miejscach trudnych do modelowania za pomocą standardowych metod odchudzania. Do takich problematycznych obszarów należą chociażby boczki, które mają istotny wpływ na prezencję całego ciała.
Poprawa jakości skóry
Procedura nie tylko znacząco wpływa na redukcję tłuszczu, ale także może do pewnego stopnia poprawić jakość skóry w poddanym jej obszarze. Wynika to ze specyfiki samej procedury. Po zredukowaniu tkanki tłuszczowej skóra staje się bardziej napięta i zyskuje wygładzoną strukturę. Rezultat ten jest subtelny, ale może być zauważalny w obszarach skóry wcześniej rozciągniętych przez nadmiar tłuszczu. Dotyczy to na przykład brzucha czy ramion, które dzięki kriolipolizie stają się bardziej jędrne i elastyczne. Zabieg ten nie jest metodą odchudzania, jednak pozwala na uzyskanie rezultatów znacząco podnoszących pewność siebie pacjentów. Poprawa wyglądu sylwetki i jakości skóry ma kluczowy wpływ na dobre samopoczucie, pomagając w zwalczaniu kompleksów związanych z obecnością lokalnych depozytów tłuszczowych.