Zabieg na pękające naczynka to sposób na zlikwidowanie problemów z teleangiektazjami, czyli tzw. pajączkami. Odpowiednio dobrana procedura może też pomóc w redukcji rumienia, stanowiącego nierzadko jeden z pierwszych objawów trądziku różowatego. Rozszerzone naczynka krwionośne leżą bezpośrednio pod skórą i przez nią prześwitują. Zależnie od unaczynienia tętniczego lub żylnego, mogą przyjmować barwę czerwonawą lub sino-niebieską.

Spis treści:
Kiedy jest zalecany?
Częstotliwość występowania teleangiektazji
Przyczyny rozwoju teleangiektazji
Jak wygląda zabieg?
Przygotowanie i przebieg procedury
Oddziaływanie lasera
Postępowanie pozabiegowe

Kiedy zalecany jest zabieg na pękające naczynka?

Zabieg na pękające naczynka przeprowadzany w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic znajduje zastosowanie w przypadku wielu problemów z teleangiektazjami. Defekty tego typu mogą występować na całym ciele i dotykać osób w różnym wieku. W licznych przypadkach stanowią problem nie tylko estetyczny, ponieważ mogą sygnalizować niewydolność żył lub rozwój trądziku różowatego. Teleangiektazje mają postać siateczkowato rozszerzonych, drobnych naczyń krwionośnych o niewielkiej średnicy i głębokości. Do ich powstawania dochodzi w wyniku pęknięcia tuż pod warstwą naskórka. Zmiany te są widoczne w postaci rozgałęziających się niteczek, które tworzą charakterystyczną siateczkę i w dużej koncentracji mogą doprowadzić do zaczerwienienia się sporego obszaru skóry.

Częstotliwość występowania teleangiektazji

Na pękające naczynka najbardziej podatne są kobiety. W dużym stopniu wynika to ze zwiększonej ilości estrogenu w organizmie, który wykazuje działanie rozluźniające na mięśnie naczyń i doprowadza do ich rozszerzenia. Zmiany tego typu częściej też występują u pacjentów ze skórą suchą, delikatną i cienką, która ma bladoróżowe zabarwienie. Teleangiektazje mogą mieć postać pierwotną związaną z wrodzonymi schorzeniami skóry lub narządów. W tym przypadku duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, ponieważ zmaganie się z tą przypadłością u rodziców zwiększa ich ryzyko również u dzieci. Naczynia włosowate u niektórych osób są położone bardzo płytko pod skórą, co zwiększa ich widoczność. Teleangiektazje mają też formę wtórną wynikającą z oddziaływania czynników zewnętrznych, chorób ogólnych oraz dolegliwości skórnych. Pajączki mogą uwidocznić się w praktycznie każdym wieku.

Przyczyny rozwoju teleangiektazji

Duży wpływ na stan naczynek krwionośnych mają oddziałujące na skórę czynniki zewnętrzne, takie jak duża wilgotność powietrza, skrajnie niska lub wysoka temperatura, ekspozycja słoneczna czy silny wiatr. Nie bez znaczenia pozostają też zanieczyszczenia środowiska, kontakt z chemikaliami czy stosowanie miejscowych sterydów. Niektóre choroby również mogą wpływać na rozwój teleangiektazji, włącznie z cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi czy nadciśnieniem tętniczym. Istotną kwestią pozostaje stosowanie niewłaściwych kosmetyków, które zawierają alkohol etylowy czy podrażniające substancje zapachowe. U wielu osób do powstawania pajączków przyczyniają się niektóre składniki diety, zwłaszcza ostre przyprawy. Negatywny wpływ wywiera też alkohol, którego regularne spożywanie może prowadzić do pękania naczyń i długotrwałego zaczerwienienia skóry. Ryzyko teleangiektazji wzrasta ponadto u kobiet w ciąży oraz stosujących antykoncepcję hormonalną, ze względu na osłabienie naturalnej sprężystości ścian naczyń żylnych.

Jak wygląda zabieg na pękające naczynka?

Usuwanie naczynek na twarzy we Wrocławiu

Zabieg na pękające naczynka najczęściej przeprowadzany jest na twarzy, ale można go wykonać również na innych obszarach z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi – włącznie z łydkami czy udami. Obecnie w realizacji tej procedury wykorzystujemy aparaturę laserową, która umożliwia równomierne nakierowanie wiązki światła na sieć teleangiektazji. Promieniowanie to doprowadza do zamknięcia się pajączków, a w konsekwencji znaczącego zredukowania ich widoczności. Ze względu na dużą moc lasera i podgrzanie krwi obecnej w naczynkach do wysokiej temperatury, ścianki ulegają obkurczeniu i zwężeniu praktycznie natychmiast.

Przygotowanie i przebieg procedury

Przed zabiegiem konieczne jest dokładne przeanalizowanie teleangiektazji, co pozwala na optymalny dobór parametrów impulsu wytwarzanego przez laser. Skóra pacjenta musi być odpowiednio oczyszczona przed naświetlaniem. Jeżeli procedura dotyczy zamykania naczynek na twarzy, należy całkowicie zmyć makijaż. Niezbędne jest też zastosowanie specjalnych osłon na oczy, które chronią przed oddziaływaniem lasera. Sam zabieg opiera się na przykładaniu głowicy urządzenia do skóry pacjenta w obszarach objętych teleangiektazjami. W czasie procedury następuje uwolnienie wiązek promieniowania laserowego w taki sposób, aby zamknięte naczynka nie uległy ponownemu rozszerzeniu. Reakcja skóry na terapię zależy od jej stanu wyjściowego. Zależnie od potrzeb, zabieg można wykonać w ramach jednej, dwóch lub nawet trzech sesji. Po wykonaniu pierwszej z nich, o ewentualnym powtórzeniu procedury oraz zaleceniu odstępów czasowych decyduje specjalista.

Oddziaływanie lasera

Nowoczesna aparatura laserowa dysponuje wymiennymi głowicami, które można stosować nawet na najbardziej delikatnych obszarach skóry. Urządzenie tego typu wspiera nie tylko usuwanie zmian naczyniowych, ale też redukcję przebarwień. Zabieg pozwala ponadto na zmniejszenie widoczności porów, poprawę napięcia i zagęszczenie skóry czy przywrócenie jej prawidłowego kolorytu i struktury. Kwestie te mają szczególne znaczenie w przypadku usuwania zmian pigmentacyjnych skóry. Głowice lasera wykorzystują wąskopasmowe i pulsacyjne źródło światła, które termicznie działa na komórki zawierające barwnik oraz doprowadza do ich zniszczenia. Po zabiegu przebarwienia stopniowo ciemnieją i ulegają zniszczeniu. Zastosowanie technologii promieniowania podczerwonego umożliwia podgrzanie głębokich warstw skóry, co dodatkowo przyczynia się do stymulowania produkcji nowych włókien kolagenowych i umożliwia przeprowadzenie liftingu. Sam zabieg trwa stosunkowo krótko, a wydajne chłodzenie kontaktowe znacząco redukuje dyskomfort pacjenta. Procedura laserowa tego typu nie wymaga też okresu rekonwalescencji.

Postępowanie pozabiegowe

Po zabiegu z użyciem lasera możliwe jest uzupełnienie go innymi procedurami z zakresu medycyny estetycznej. Ich celem będzie przede wszystkim spotęgowanie osiągniętych rezultatów. W połączeniu z laseroterapią sprawdza się chociażby fototerapia, która umożliwia stymulowanie produkcji białek podporowych poprzez zastosowanie lampy LED. Jej zadaniem jest pobudzenie aktywności fibroblastów odpowiedzialnych za syntetyzowanie elastyny, kolagenu czy kwasu hialuronowego. Światło generowane w czasie procedury dociera do wnętrza skóry, powodując przyspieszenie wielu reakcji biochemicznych oraz ułatwiając regenerację tkanek. Kwestia ta pozostaje nie bez znaczenia w walce z pękającymi i rozszerzonymi naczynkami, z uwagi na możliwość wyzwolenia wewnątrzkomórkowych reakcji fotobiochemicznych poprzez wpływ na metabolizm komórkowy.