Zabieg na przebarwienia po trądziku może bazować na wykorzystaniu różnych nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Głównym celem przeprowadzania takich procedur jest ujednolicenie kolorytu skóry pokrytej takimi zmianami, a także jej wygładzenie i przywrócenie właściwej struktury. W redukcji przebarwień można zastosować liczne metody z zakresu medycyny estetycznej, które opierają swoje działanie na różnych procesach regeneracyjnych.
Spis treści:
Kiedy należy go przeprowadzić?
Zmiany skórne
Jakie metody wybrać?
Procedury laserowe
Terapie łączone
Kiedy należy przeprowadzić zabieg na przebarwienia po trądziku?
Zabieg na przebarwienia po trądziku jest zalecany wówczas, gdy ślady spowodowane występowaniem wyprysków są mocno widoczne nawet po efektywnym wyleczeniu tych problemów skórnych. W naszym gabinecie Kaniowscy Clinic możemy podjąć się redukcji niedoskonałości o różnym stopniu zaawansowania. Przebarwiania tego typu powstają w wyniku przerwania ciągłości tkanek i rozwoju stanu zapalnego, najczęściej wskutek rozdrapywania czy wyciskania wyprysków. Przyczyną takich problemów jest też ekspozycja skóry trądzikowej na oddziaływanie promieniowania UV. Tendencja do powstawania takich przebarwień może ponadto występować z uwagi na zmiany hormonalne czy stosowanie niektórych leków.
Zmiany skórne
Przebarwienia po trądziku to problem, który dotyczy wielu pacjentów. Zmiany tego typu mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku, ponieważ niedoskonałości w postaci wyprysków występują nie tylko u młodzieży. Ryzyko powstawania nieestetycznych śladów po trądziku zwiększa się w przypadku nieprawidłowej pielęgnacji, w wyniku której flora bakteryjna skóry ulega zachwianiu. W takim przypadku zwykle dochodzi też do cięższego przebiegu trądziku. Zależnie od stopnia zaawansowania, przebarwienia mogą zmieniać koloryt skóry na jasnobrązowy, czerwonawy lub różowy. Nie zawsze są one jednak pozostałością po wyprysku, ponieważ nierzadko stanowią np. reakcję alergiczną. Z tego względu, w każdym przypadku kluczowe znaczenie ma odpowiednia diagnostyka problemu i przeprowadzenie kompleksowego wywiadu medycznego. Terapia najczęściej ukierunkowana jest na zmiany występujące na twarzy, ponieważ to właśnie na niej najmocniej rozwijają się zmiany trądzikowe. Stan cery ma istotny wpływ na samoocenę, a jej niedoskonałości mogą znacząco obniżać komfort psychiczny pacjenta.
Jakie zabiegi na przebarwienia i blizny potrądzikowe wybrać?
Zabiegi na przebarwienia i blizny potrądzikowe odbywają się przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury, której rodzaj powinien być optymalnie dostosowany do specyfiki problemu pacjenta. Na ich przeprowadzenie warto się zdecydować zwłaszcza wówczas, gdy zmiany utrzymują się w wieku dorosłym lub były leczone w niewłaściwy sposób. Zmianom pigmentacyjnym spowodowanym trądzikiem mogą towarzyszyć inne niedoskonałości, takie jak utrata jednolitej barwy naskórka w wyniku fotostarzenia i uszkodzeń posłonecznych. W takim przypadku również kluczowe znaczenie ma odpowiednie ukierunkowanie terapii.
Procedury laserowe
W procesie redukcji tego typu przebarwień można zastosować zróżnicowane zabiegi laserowe. Procedury te odbywają się przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury. Usuwanie takich zmian można wykonać z użyciem różnego rodzaju laserów oraz innych systemów. Ich działanie opiera się przede wszystkim na emisji wiązki światła o odpowiedniej długości, a także zastosowaniu dodatkowych rozwiązań technologicznych. Poza niwelowaniem tego typu zmian skórnych, laseroterapia przyczynia się również do redukcji blizn oraz kompleksowej regeneracji skóry. Zależnie od wybranego systemu, zabiegi tego typu mogą być wykonywane w kilku seriach i pozwalają na uzyskanie widocznych rezultatów w stosunkowo niedługim czasie. Poza niwelowaniem zmian pigmentacyjnych, laseroterapia sprawdza się też w przypadku redukowania powiększonych porów, niewielkich zmarszczek czy rozstępów.
Terapie łączone
Proces usuwania tego typu zmian skórnych może obejmować zastosowanie także innych procedur. Jedną z nich jest zabieg, który pozwala na dostarczenie wartościowych substancji odżywczych w głąb skóry oraz dodatkowo pobudzenie produkcji kolagenu. Procedura ta przyczynia się do poprawy napięcia i gładkości cery, a także jej rozświetlenia. Procesjonalne terapie powinny być też łączone z domową pielęgnacją, ponieważ pozwala to na wzmocnienie, utrzymanie i utrwalenie rezultatów osiągniętych dzięki wybranej procedurze. W takim przypadku kluczowe znaczenie ma stosowanie odpowiednich preparatów dermokosmetycznych. Prawidłowy przebieg całego procesu domowej pielęgnacji powinien nadzorować doświadczony specjalista, który dobierze właściwe produkty oraz poinstruuje pacjenta o metodzie ich samodzielnej aplikacji. Zabieg w połączeniu z prawidłową kuracją może się przyczynić do rozjaśnienia przebarwień, a także zmniejszenia widoczności porów oraz zauważalnego rozświetlenia cery.