fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Zabieg podniesienia powiek
Zabieg podniesienia powiek

Zabieg podniesienia powiek to specyficzna procedura, która znajduje zastosowanie w redukcji zwiotczenia skóry w tym obszarze. Za jej pomocą można zniwelować objawy towarzyszące postępującej utracie elastyny i kolagenu. Skóra powiek jest bardzo cienka i delikatna, a jej nieestetyczne opadanie negatywnie wpływa na wygląd całej twarzy. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest właśnie specjalistyczny zabieg, znany jako blefaroplastyka.

Spis treści:
Na czym polega?
Podstawowe wskazania
Przygotowanie i przebieg procedury
Od czego zależy koszt?
Zalecenia i postępowanie pozabiegowe

Na czym polega zabieg podniesienia powiek?

Zabieg podniesienia powiek odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych technologii. Procedura ta jest wykonywana przez lekarzy naszego gabinetu przede wszystkim ze względów estetycznych, jednak istnieją do niej również pewne wskazania zdrowotne. Blefaroplastyka może się przyczynić do zauważalnej poprawy wyglądu twarzy, a jednocześnie redukuje wiele nieprzyjemnych objawów – takich jak na przykład nawracające migreny, osłabiony wzrok czy ograniczone pole widzenia. Podniesienie powiek obniża też ryzyko rozwoju zeza czy astygmatyzmu.

Podstawowe wskazania do procedury

Plastyka powiek

Podstawę do realizacji zabiegu stanowi właściwa kwalifikacja pacjenta, u którego występuje widoczne opadanie powiek. Procedura ma na celu przede wszystkim przywrócenie właściwego napięcia tkankom, co przyczyni się do zniwelowania nieestetycznego zwiotczenia. Blefaroplastyka jest realizowana również pod kątem usuwania charakterystycznych objawów ptozy, spowodowanych utratą siły mięśni czy naruszeniem nerwów. Zabieg ten możemy wykonać także przy ptozie rzekomej, która z kolei jest spowodowana zbyt dużą rozbudową mięśnia. W ramach tego zabiegu można skorygować kształt lub kontur powieki, co poprawia przejrzystość spojrzenia oraz pozwala na lepsze uwidocznienie rzęs. Procedura jest ponadto zalecana pod kątem ograniczenia ciężkości powiek, cofnięcia wady wzroku, poszerzenia pola widzenia czy zminimalizowania objawów niewydolności dźwigacza.

Przygotowanie i przebieg zabiegu

Do takiego zabiegu zawsze trzeba się odpowiednio przygotować. W okresie około 2-3 tygodni przed wykonaniem procedury należy zrezygnować ze stosowania aspiryny, polopiryny i innych środków zawierających kwas salicylowy. W tym samym czasie zaleca się też odstawienie środków przeciwbólowych w formie ibuprofenu czy paracetamolu, ponieważ przedłużają one krzepnięcie krwi oraz zwiększają ryzyko krwawienia. Wszystkie szczegóły są omawiane podczas konsultacji, w ramach której specjalista może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych z uwzględnieniem morfologii, poziomu elektrolitów czy APTT. Blefaroplastyka rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego, a sam zabieg trwa około 60-90 minut. Procedura polega na przeprowadzeniu laserowego cięcia i usunięciu zwiotczałej skóry, czemu towarzyszy obkurczenie odsłoniętego mięśnia. Podczas zabiegu można dodatkowo usunąć część zajętą przez wypukliny tłuszczowe. Na koniec następuje warstwowe zamknięcie rany. Podczas zabiegu korzystamy z cienkich szwów, co pozwala na ulokowanie blizny w fałdzie powieki oraz ograniczenie jej widoczności po zagojeniu.

Od czego zależy cena zabiegu podniesienia powiek?

Zabieg podniesienia powiek może być wykonywany w różnym zakresie, od czego w znacznym stopniu zależy jego cena. Koszty wzrastają w przypadku jednoczesnej realizacji procedury na powiekach dolnych i górnych, ze względu na wyższy stopień skomplikowania i dłuższy czas przebiegu procedury. Koszt jest wyższy także przy dodatkowym wykonaniu regeneracji skóry. Blefaroplastykę wykonujemy przy użyciu technik laserowych, co przyspiesza rekonwalescencję. W koszty zabiegu wlicza się też konsultacja, która pozwala na poprawne zakwalifikowanie pacjenta oraz zlecenie ewentualnych badań z oceną drożności kanalika łzowego włącznie. Wszystkie te działania składają się na łączną cenę procedury, przy czym jest ona wykonywana jednorazowo i nie wymaga późniejszych powtórzeń.

Zalecenia i postępowanie po zabiegu

Po zabiegu pacjent musi pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i ochronie skóry. Powieki muszą być zabezpieczone przed infekcjami, na co pozwala zastosowanie maści z antybiotykiem oraz dodatkowych preparatów przyspieszających gojenie. W niektórych przypadkach zalecamy zakrycie oka niedużym opatrunkiem. W okresie rekonwalescencji warto korzystać z zimnych kompresów, które przez kilka pierwszych dni mogą załagodzić obrzęk i zmniejszyć zasinienie. Objawy te zwykle mijają w ciągu 2-4 tygodni. Po zabiegu może wystąpić pieczenie, swędzenie, łzawienie czy nadwrażliwość na światło, jednak dolegliwości te można zniwelować kroplami do oczu. Z reguły dyskomfort mija po 1-2 dniach, przez co nie ma potrzeby długoterminowej aplikacji środków łagodzących. W okresie rekonwalescencji zalecamy też rezygnację z długiej ekspozycji słonecznej, solarium czy intensywnego wysiłku. Szwy można zdjąć zazwyczaj po około 7-10 dniach od zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas