fbpx
Kaniowscy Clinic Uncategorized Zabieg stulejki u dziecka
Zabieg stulejki u dziecka Kaniowscy Clinic

Zabieg stulejki u dziecka jest w pełni bezpieczny i mało inwazyjny. Pozwala na pozbycie się tego powszechnego i często wstydliwego problemu. Czym jest stulejka i jak ją rozpoznać? Kiedy należy podjąć decyzję o zabiegu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące zabiegu.

Spis treści
Czym jest schorzenie i jak je rozpoznać?
Leczenie
Na czym polega?
Przebieg
Efekty
Cena

Czym jest stulejka i kiedy poddać dziecko zabiegowi?

Zabieg na stulejkę można wykonać nawet w przypadku dziecka, o ile ma się świadomość, jakie objawy towarzyszą temu schorzeniu. Stulejka to wrodzony lub nabyty defekt anatomiczny dotyczący męskiego prącia. Polega na nadmiernym zwężeniu napletka, które uniemożliwia zsunięcie go i odsłonięcie żołędzi. Najczęściej występuje u chłopców, ale może powstawać również u dorosłych mężczyzn, w znacznym stopniu wpływając na ich sprawność seksualną i jakość życia.

Kiedy powinien interweniować lekarz?

U chłopców do 3. roku życia występuje tzw. stulejka anatomiczna, która nie stanowi podstaw do interwencji lekarskiej. Spowodowana jest obecnością mastki – wydzieliny, która skleja napletek z żołędziem prącia. Stopniowo, wraz z wiekiem, mastka wypłukuje się, a fizjologiczna obecność stulejki zanika. Jeśli po 3. roku życia żołądź prącia jest nadal sklejona z napletkiem, należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy podejmować prób odklejenia napletka samodzielnie, gdyż jest to bardzo bolesne i zazwyczaj nie przynosi pożądanych rezultatów.

Zabieg stulejki u dziecka kiedy powinien interweniować lekarz

Konsekwencje nieleczenia

Początkowo stulejka jest bezbolesna i nie daje żadnych innych objawów, dlatego jest łatwa do przeoczenia, szczególnie u małego dziecka. Jednakże taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, z uwagi na utrudnione przeprowadzenie czynności higienicznych. Nieleczona stulejka prowadzi do zwiększonej podatności na infekcje dróg moczowych oraz chorób przenoszonych drogą płciową. U dorosłych mężczyzn prowadzi także do dysfunkcji seksualnej, uniemożliwiając pełną erekcję i zwiększając ryzyko zachorowania na raka prącia, a także raka szyjki macicy u partnerki.

Rozpoznanie

Rozpoznanie stulejki u dorosłego mężczyzny nie powinno przysparzać większych problemów. Inaczej jest z dziećmi i nastolatkami, którzy nie zawsze chcą przyznać się rodzicom do wstydliwego dla nich problemu. Widocznymi objawami stulejki są trudności z odprowadzeniem napletka bądź całkowity brak możliwości odsłonięcia żołędzi, infekcje intymne, ból i dyskomfort.

Zabieg leczenia stulejki u dziecka

Jeśli zauważysz objawy stulejki u swojego dziecka, należy czym prędzej udać się do lekarza, który oceni stopień zaawansowania zmian i przeprowadzi stosowny zabieg. W przypadku stulejki częściowej możliwe jest wyleczenie jej metodami zachowawczymi, starając się uniknąć zabiegu chirurgicznego. Gdy żołądź prącia można odsłonić do pewnego stopnia, istnieje szansa, że leczenie zachowawcze przyniesie oczekiwane rezultaty. W takim przypadku zaleca się stopniowe, manualne odprowadzanie napletka podczas kąpieli i miejscowe stosowanie maści przepisanych przez lekarza. W bardziej zaawansowanych stadiach jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny.

Na czym polega zabieg?

Chirurgiczne leczenie stulejki polega na usunięciu zwężonej części napletka, która uniemożliwia odsłanianie żołędzi. W zależności od stopnia zaawansowania pozostawia się fragment napletka, który częściowo zasłania żołądź – w takim wypadku mówimy o operacji plastycznej stulejki. Jej niewątpliwym plusem jest to, że po zabiegu część bardzo wrażliwej żołędzi pozostaje osłonięta przez napletek, który chroni ją przed urazami. Niestety czasem zdarza się, że po operacji plastycznej stulejki napletek ponownie ulega zwężeniu i problem powraca. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zabieg obrzezania, czyli usunięcia całego napletka. Proces zdrowienia po tym zabiegu może być dłuższy, a odwrażliwianie żołędzi zajmie trochę czasu. Niemniej jednak jedynie zabieg obrzezania całkowicie zapobiega nawrotom schorzenia.

Ile trwa zabieg stulejki u dziecka? Przebieg i efekty

Każdy zabieg urologiczny, w tym zabieg stulejki u dziecka, musi zostać poprzedzony wizytą u lekarza specjalisty-urologa. To on kwalifikuje pacjenta do leczenia, ocenia stopień zaawansowania zmian i dobiera najlepszą i najbardziej skuteczną metodę rozwiązania problemu. Podczas wizyty przeprowadza on dokładny wywiad lekarski i badanie kliniczne.

Zabieg na stulejkę jest krótki i stosunkowo prosty, zwykle trwa 30-45 minut. Przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym nasiękowym – pacjent może odczuwać dotyk i delikatne pieczenie, ale nie czuje bólu. Na ranę zakładane są szwy rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. Szwy nierozpuszczalne wymagają zdjęcia podczas wizyty kontrolnej na 10-14 dni po zabiegu. Niezmiernie istotna jest odpowiednia higiena rany pooperacyjnej, która jest niezbędna do odpowiedniego gojenia się. Brak zachowania higieny lub nieostrożne obchodzenie się z członkiem po zabiegu może prowadzić do komplikacji i rozwoju poważnych infekcji, a także znacznie wydłużyć proces gojenia. Dlatego dobrze jest uczulić dziecko na to, aby uważało na leczone miejsce oraz regularnie sprawdzać, czy rekonwalescencja przebiega pomyślnie.

Po zabiegu, oprócz zachowania prawidłowej higieny, wskazana jest również wizyta kontrolna u lekarza urologa. Sprawdzi on, jak przebiega proces gojenia i w razie potrzeby wyda dodatkowe zalecenia. Rana goi się zazwyczaj w przeciągu 7 dni. Ważne jest, aby do czasu całkowitego zniknięcia rany unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz obchodzić się z członkiem delikatnie, aby zniwelować ryzyko uszkodzenia mechanicznego.

Efekty

Usunięcie stulejki zapobiega rozwojowi poważnych chorób oraz nawracających infekcji układu moczowego i rozrodczego. Ułatwia także zachowanie codziennej higieny prącia, co ma duże znaczenie zwłaszcza u dzieci. W przypadku obrzezania dochodzi do całkowitej eliminacji ryzyka nawrotów oraz problemów z zachowaniem higieny. Zabieg usunięcia stulejki, niezależnie od tego, czy mówimy o operacji plastycznej stulejki czy obrzezaniu, pozwala na osiągnięcie w dorosłym życiu pełnej sprawności seksualnej, a co za tym idzie większej pewności siebie.

Cena

Cena zabiegu jest uzależniona od wielu czynników. Począwszy od rodzaju użytego znieczulenia, materiału szewnego i wybranej techniki operacyjnej, na standardzie opieki pooperacyjnej kończąc. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000-2000 zł. Dokładne koszty leczenia zostają przedstawione na wizycie kwalifikacyjnej u specjalisty urologa, który opracowuje dokładny plan leczenia. 

Problem stulejki u dzieci jest stosunkowo powszechny. Należy pamiętać o występowaniu fizjologicznej stulejki u chłopców do 3. roku życia i nie próbować samodzielnie odciągać napletka u młodszych dzieci. Jeśli problem występuje u starszych chłopców, należy zwrócić się po pomoc do specjalisty. Dzięki postępowi medycyny obecnie zabieg korekty stulejki jest szybki i w pełni bezpieczny, a jednocześnie zapobiega poważnym problemom zdrowotnym w przyszłości. Zapraszamy do kontaktu, w celu uzyskania dodatkowych informacji i umówienia się na wizytę konsultacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas