fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Zabieg z kwasem polimlekowym
Zabieg z kwasem polimlekowym

Zabieg z kwasem polimlekowym to procedura, której celem jest przede wszystkim kondycjonowanie skóry oraz przeciwdziałanie procesom starzenia. Jej wiotkość, zmniejszenie jędrności i pogorszenie elastyczności to tylko niektóre objawy upływającego czasu. Ich główną przyczyną jest stopniowa utrata kolagenu. Kwas polimlekowy to substancja naturalnie występująca w organizmie, która pobudza samodzielną produkcję nowych włókien kolagenowych.

Spis treści:
Kiedy jest zalecany?
Właściwości
Wskazania do procedury
Jak wygląda?
Działanie preparatu
Postępowanie pozabiegowe i przeciwwskazania

Kiedy zalecany jest zabieg z kwasem polimlekowym?

Zabieg z kwasem polimlekowym, przeprowadzany w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic, stosuje się przede wszystkim do wypełniania bruzd i zmarszczek, włącznie z tymi występującymi w obszarze skroni czy łuków jarzmowych. Jego realizacja zalecana jest przeważnie pacjentom bardzo szczupłym i posiadającym cienką skórę, u których objawy zwiotczenia są najmocniej widoczne. Pobudzenie naturalnej produkcji kolagenu przez ten kwas następuje stopniowo, dlatego poprawa jest widoczna po kilku tygodniach.

Właściwości substancji

Kwas polimlekowy to związek naturalnie występujący w organizmie, a w medycynie estetycznej jest wykorzystywany przede wszystkim w specjalnych preparatach powstałych na jego bazie. Substancja działa jako aktywator kolagenu, pobudzając komórki skóry do jego produkcji. Preparaty z tym kwasem mogą być wstrzykiwane w różne obszary zarówno twarzy, jak i ciała. Poza redukowaniem zmarszczek i bruzd, ich zastosowanie sprawdza się w przypadku potrzeby dodawania objętości skórze dotkniętej utratą jędrności. Preparat stymuluje syntezę włókien kolagenowych poprzez uruchomienie procesów regeneracyjnych, które przyczyniają się do wzrostu napięcia skóry i zniwelowania oznak starzenia.

Wskazania do procedury

Nici liftingujące podbródek

Preparaty z tego rodzaju kwasem są używane do korekcji m.in. zapadniętych policzków, okolic podbródka, obszarów kości policzkowych czy fałd nosowo-wargowych. Wskazaniem do zabiegu z ich wykorzystaniem może być konieczność redukcji niedoskonałości skóry oraz przywrócenia odpowiedniej objętości tkankom, a także potrzeba modelowania rysów twarzy. Kwas ten jest stosowany również na wiotkiej skórze ramion, dłoniach, szyi czy dekolcie. Wskazaniem do użycia tej substancji może być ponadto występowanie cellulitu czy obszarów bliznowatych. Preparaty z tym kwasem występują w różnych wersjach przeznaczonych dla konkretnych obszarów ciała i twarzy.

Jak wygląda zabieg z kwasem polimlekowym?

Zabieg z kwasem polimlekowym zawsze powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza. Procedura ta jest poprzedzona konsultacją, w ramach której możemy wykluczyć przeciwwskazania oraz ustalić zakres niezbędnych czynności. Do aplikacji substancji w wybrane partie ciała służą odpowiednio cienkie igły, co odbywa się po wcześniejszym znieczuleniu skóry. Po podaniu preparatu, lekarz wykonuje masaż obszaru zabiegowego i w ten sposób umożliwia równomierne rozprowadzenie substancji aktywnych. Procedura z użyciem tego kwasu trwa średnio 20-30 minut.

Działanie preparatu

Cząsteczki kwasu docierają do głębszych warstw skóry, dzięki czemu mogą stymulować naturalne reakcje organizmu i aktywować produkcję kolagenu. Preparaty na bazie tej substancji wykazują wieloetapowe działanie regeneracyjne. Bezpośrednio po wstrzyknięciu kwas działa jako wypełniacz. W preparacie znajduje się również woda, która ulega wchłonięciu. W rezultacie następuje odbudowa struktur kolagenowych stanowiących szkielet tkanki skórnej. Zabieg ma na celu poprawę kondycji skóry również od wewnątrz, dlatego przywrócona objętość może utrzymać się przez dłuższy czas. Trwałość rezultatów jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji, jednak ponowne sesje wymagają zwykle użycia preparatu w mniejszej ilości.

Postępowanie pozabiegowe i przeciwwskazania

Podanie preparatu poprzez jego wstrzyknięcie może doprowadzić do wystąpienia niewielkiego bólu, tkliwości, obrzęku i zaczerwienienia, jednak objawy te ustępują samoistnie. Przez kilkanaście dni po zabiegu należy masować miejsca, w które podany został preparat. Z reguły zalecamy masaż dwa razy dziennie przez kilka minut, przy czym jego zakres jest ustalany indywidualnie i zależy od okolicy poddanej procedurze. Przez pierwszą dobę po zabiegu nie należy stosować żadnych kosmetyków w obszarze wstrzyknięcia preparatu z kwasem. Przez kolejny tydzień trzeba zrezygnować z opalania, basenu, sauny i intensywnego wysiłku fizycznego, aby uniknąć nadmiernego rozgrzania skóry. Do przeprowadzenia procedury występują pewne przeciwwskazania. Zabieg nie powinien być stosowany u pacjentów z chorobami infekcyjnymi skóry, zmianami zapalnymi w miejscu aplikacji, schorzeniami autoimmunologicznymi czy nowotworami, a także nieregulowaną cukrzycą. Do przeciwwskazań należy też przyjmowanie niektórych leków, ciąża czy tendencja do powstawania bliznowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas