fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Zabiegi na trądzik różowaty we Wrocławiu
Zabiegi na trądzik różowaty we Wrocławiu
Zabiegi na trądzik różowaty we Wrocławiu umożliwiają usunięcie nieestetycznych zmian spowodowanych przewlekłą chorobą skóry. Stosując odpowiednie leczenie, możesz zapobiegać dalszemu postępowi choroby, co ograniczy ilość pojawiających się zmian. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry i leków przepisanych przez dermatologa często zaleca się wykonywanie zabiegów laserowych. Nowoczesna technologia jest bardzo skuteczna w usuwaniu niektórych zmian spowodowanych trądzikiem.

Spis treści
Co to za schorzenie?
Objawy
Epidemiologia i patogeneza
Leczenie trądziku różowatego
Zabiegi laserowe

Czym jest trądzik różowaty i gdzie można poddać się zabiegowi redukującemu we Wrocławiu?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna, dotykająca głównie skóry twarzy, szyi i dekoltu, którą można zredukować za sprawą zabiegu w naszym gabinecie we Wrocławiu. Schorzenie zazwyczaj rozpoczyna się bardzo niepozornie. Początkowym objawem są zazwyczaj zmiany rumieniowe pojawiające się na twarzy. Subtelnie zaczerwieniona skóra zazwyczaj nie wzbudza czujności, symptomy są lekceważone. Okresowo powracający rumień to początkowy etap. Nieleczony trądzik różowaty powoduje stopniowe nasilenie objawów. Czerwone plamy stają się bardziej widoczne, a na skórze można dostrzec poszerzone naczynka (teleangiektazje). W kolejnych stadiach na twarzy mogą pojawiać się krostki, grudki oraz oznaki przerostu gruczołów i tkanki łącznej. Objawów nie należy lekceważyć. Bez odpowiedniego leczenia zmiany mogą wpłynąć na nasz wygląd, mocno obniżając jakość życia.

Czy to częste schorzenie?

Niestety tak. Trądzik różowaty to jedno z częstszych schorzeń – szacuje się, że dotyczy około 10% społeczeństwa. Szczyt zachorowań przypada na 30-60 rok życia. Częściej chorują kobiety. Dlaczego? Najprawdopodobniej pojawiające się wykwity mają związek z gospodarką hormonalną. Stąd też często Panie zauważają objawy w czasie ciąży czy podczas przekwitania. Patogeneza trądziku różowatego jest wieloczynnikowa i nie do końca poznana. Z pewnością można odziedziczyć pewne predyspozycje genetyczne do rozwinięcia schorzenia. Trądzik różowaty ma również swoje tło immunologiczne. Wśród czynników środowiskowych, które korelują z zapadalnością na chorobę, wymienia się niezdrową dietę, stres, stosowanie maści steroidowych, gwałtowne zmiany temperatury, zaburzenia endokrynologiczne (schorzenia tarczycy, nieregularne cykle miesięczne).

Objawy

Objawy trądziku różowatego na początku mogą być dość subtelne. Najczęściej są to zaczerwienienia skóry na policzkach. Rumienie mogą się pojawiać, a kilka chwil później znikać. Za pojawiające się czerwone plamy odpowiada „gra naczyń krwionośnych”. Małe tętniczki poszerzają się, powodując pojawienie się rumienia, później powracają do wyjściowych rozmiarów, co przekłada się na zniknięcie koloru czerwonego z twarzy. Częsta „gra naczyń” może spowodować utrwalenie się zmiany. Mamy wtedy do czynienia z rumieniem trwałym. Niektórzy pacjenci skarżą się również na pieczenie, swędzenie czy uczucie gorąca w okolicy twarzy. Czasami choroba zaczyna się od uwidocznienia krostek oraz plamek w okolicy policzków.

Pierwsze objawy to:

  • rumień przejściowy,
  • rumień stały,
  • uwidocznienie się rysunku naczyniowego (teleangiektazje, pajączki).

Efekty leczenia trądziku różowatego - przed i po

Nie warto lekceważyć tych symptomów. Wczesna diagnoza umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia. Odpowiednia terapia może zapobiec pojawieniu się zmian przerostowych, grudek, krostek, obrzęków oraz nieprzyjemnych doznań (pieczenie, szczypanie, swędzenie skóry).

Objawy, które pojawiają się później to:

  • nieprzyjemne doznania, takie jak pieczenie, szczypanie oraz swędzenie skóry,
  • wysuszenie skóry,
  • obrzęki na twarzy,
  • objawy oczne,
  • pojawienie się zmian przerostowych,

Kliniczne postaci choroby

Postać trądziku różowatego jest określana na podstawie objawów, które występują u pacjenta. Poniżej przedstawione zostały poszczególne postaci schorzenia.

Postać teleangiektatyczno- rumieniowata

U pacjentów dominującym objawem jest rumień przelotny lub też rumień przetrwały w obrębie twarzy. Na skórze można zauważyć liczne teleangiektazje (pajączki naczyniowe). Nierzadko u pacjentów dochodzi do obrzęku tkanek na twarzy. Chorzy odczuwają pieczenie w miejscu występowania zmian.

Postać grudkowo- krostkowa

Chorzy, którzy borykają się z tą postacią trądziku różowatego, mają przetrwały rumień obejmujący twarz. Na skórze pojawiają się grudki (wypukłe, wyczuwalne palpacyjnie, niewielkie wykwity) oraz krosty (wykwity wypełnione ropą). Zmiany mają charakter przejściowy, występują więc okresowo.

Postać z dominacją zmian przerostowych

Postać ta charakteryzuje się powstaniem zgrubień w strukturze skóry. Powierzchnia twarzy staje się nieregularna. Powstają zmiany o cechach guzków, które można zaobserwować na nosie, brodzie, czole, policzkach, a nawet w okolicy uszu. Często towarzyszy zapalenie mieszków włosowych.

Postać oczna trądziku różowatego

Postaci ocznej towarzyszą zmiany zapalne na brzegach powiek, spojówkach oraz na rogówkach. Do objawów zalicza się łzawienie, pieczenie, swędzenie. U chorych często pojawia się gradówka i nawracające jęczmienie. Charakterystyczne są przewlekłe zmiany zapalne na powierzchni powiek.

Zabiegi laserowe na trądzik różowaty we Wrocławiu

Najważniejsze w leczeniu trądziku różowatego jest szybkie rozpoczęcie terapii, a powszechnym rozwiązaniem są zabiegi laserowe w naszym gabinecie we Wrocławiu. Gdy zauważysz na twarzy objawy, mogące świadczyć o rozwoju choroby, to nie należy zwlekać z wizytą u dermatologa. Lekarz specjalista po zbadaniu skóry i zebraniu wywiadu postawi odpowiednią diagnozę, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku trądziku różowatego stosuje się leczenie miejscowe oraz ogólnoustrojowe (doustne). Pacjenci powinni przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry odpowiednimi dermokosmetykami oraz odpowiedniej diety. Należy unikać czynników prowokujących pojawienie się rumienia. Nowoczesna technologia daje możliwość laserowej terapii. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń można w nieinwazyjny sposób zamykać naczynka odpowiedzialne za powstawanie objawów.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych zabiegów laserowych można złagodzić objawy trądziku różowatego. Terapia polega na zamykaniu naczynek krwionośnych odpowiednio zaprojektowanymi wiązkami lasera. Podczas zabiegu można zneutralizować zmiany rumieniowe i teleangiektazje (pajączki naczyniowe). Efektem jest złagodzenie objawów oraz uzyskanie korzystnego efektu estetycznego.

Laser naczyniowy

W naszej klinice do leczenia trądziku różowatego używamy nowoczesnego lasera naczyniowego. Jest to bezpieczna i dająca wysoce zadowalające rezultaty metoda radzenia sobie z rumieniem oraz popękanymi, widocznymi naczynkami. Zabieg polega na zatrzymaniu przepływu krwi przez nieprawidłowo poszerzone naczynka, które wywołują objawy w postaci wykwitów. Zamykanie kapilar odbywa się poprzez fototermolizę. Energia wiązki pochłaniana jest przez ścianę naczynia, co skutkuje jego trwałym zablokowaniem. Laser naczyniowy wykorzystuje 2 rodzaje wiązek (532 nm, 1064 nm), co podnosi jego skuteczność. Do leczenia trądziku różowatego stosowana jest odpowiednia głowica. Końcówka wyposażona jest w szafirowe okno – element odpowiadający za chłodzenie obszaru zabiegowego. Obniżanie temperatury jest konieczne, żeby procedura była w pełni bezpieczna i komfortowa. Urządzenie to jest laserem impulsowy. Wysyłanie wiązek w odstępach czasowych umożliwia ochłodzenie skóry, zapobiegając poparzeniom.

Przebieg zabiegu

W dniu wyznaczonym na zabieg skóra twarzy powinna być czysta (wolna od kremów, makijażu itp.) Pacjent zostaje wyposażony w okulary ochronne. Lekarz wykonujący zabieg przykłada głowicę lasera, zamykając naczynka. Zabieg trwa 10-20 minut. Zabieg należy powtarzać około 4-6 razy w odstępie kilku tygodni.

Po zabiegu

Po zabiegu może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie skóry. Objawy powinny minąć po kilku dniach. Należy unikać słońca, stosując kremy z filtrem UV. Nie zaleca się również ekspozycji na gwałtowne zmiany temperatury (np. korzystanie z sauny).

Zabiegi laserowe są bardzo skutecznym sposobem na złagodzenie objawów trądziku różowatego. Nie warto lekceważyć pierwszych objawów choroby. W przypadku wystąpienia symptomów zaleca się konsultację u dermatologa. Oprócz zabiegów laserowych należy przestrzegać zaleceń lekarskich oraz stosować odpowiednie leki, przepisane przez lekarza. Warto korzystać z dermokosmetyków wyprodukowanych dla osób z trądzikiem różowatym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas