Dostępne we Wrocławiu zabiegi na trądzik pozwalają na szybsze wyleczenie skóry. Odpowiednia terapia może zapobiec powstawaniu nieestetycznych blizn na twarzy. Leczenie musi się jednak rozpocząć na dostatecznie wczesnym etapie tego schorzenia. Niektórzy pacjenci mają ciężki przebieg trądziku. Długo trwające zmagania z chorobą często pozostawiają ślady w postaci blizn i przetok. Dzięki nowoczesnej medycynie można zlikwidować nieestetyczne zmiany, poprawiając swój wygląd, a tym samym swoje samopoczucie.
Spis treści
Przyczyna trądziku
Objawy choroby
Leczenie
Zaawansowane procedury
Laseroterapia
Jak szybko rozpoznać trądzik, aby wybrać odpowiedni zabieg w gabinecie medycyny estetycznej we Wrocławiu?
Trądzik pospolity (acne vulgaris), który możesz złagodzić i wyleczyć za pomocą odpowiednich zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej we Wrocławiu, to najczęstsza choroba skóry. Szacuje się, że 85% chłopców i 80% dziewczyn zetknęło się lub zetknie się z tym schorzeniem. Patogeneza trądziku jest złożona, ale całkiem dobrze poznana. Żeby pojawiły się objawy, musi zaistnieć kilka czynników. Pierwszy z nich to zwiększona produkcja łoju. Nadmierne powstawanie tej substancji jest spowodowane nagłą zmianą stężenia androgenów we krwi. Dlatego też trądzik często dotyka osoby dojrzewające. Choroba powstaje u osób, u których dojdzie do powstania czopów rogowych, zatykających ujścia gruczołów łojowych. Kolejnym czynnikiem wywołującym chorobę jest kolonizacja bakterią Propionibacterium acnes. Należy jednak podkreślić, że nie jest to choroba infekcyjna. Obraz kliniczny jest efektem reakcji zapalnych, powstałych na skutek nałożenia się kilku czynników. Niewątpliwie istotną rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne. Przyczyny powstania trądziku prezentują się zatem następująco:
- nadprodukcja łoju pod wpływem androgenów,
- nadmierne rogowacenie naskórka, tworzące czopy rogowe w ujściach gruczołów łojowych,
- kolonizacja Propionibacterium acnes (bakteria rozkładająca łój, wzmagająca odpowiedź zapalną),
- czynniki genetyczne.
Objawy
Trądzik pospolity dość łatwo rozpoznać. Zmiany w postaci krost, grudek, guzków lub zaskórników lokalizują się w okolicy tak zwanej rynny łojotokowej. Jest to rejon, gdzie występują gruczoły łojowe w dużej ilości, czyli twarz, plecy, dekolt. Pierwszym objawem jest zazwyczaj pojawienie się pojedynczych zaskórników. Pacjenci często mają tendencję do rozdrapywania zmian. Nie jest to właściwe postępowanie. Przebieg choroby może być bardzo różny. U niektórych pacjentów trądzik leczy się szybko, u innych jest to wielomiesięczna kuracja, w trakcie którego kilkukrotnie zmieniany jest rodzaj terapii. Przebieg jest na ogół przewlekły, przy czym latem łagodniejszy niż zimą. Wśród czynników zaostrzających zmiany skórne wymienia się stres, spożywanie czekolady i tłuszczy zwierzęcych, pocenie się. U kobiet na nasilenie objawów wpływają zmiany hormonalne, mające miejsce na kilka dni przed menstruacją. Warto także zwrócić uwagę na to, że występują różne odmiany kliniczne trądziku, między innymi:
- trądzik zaskórnikowy,
- trądzik grudkowo-krostkowy,
- trądzik ropowiczy,
- trądzik bliznowcowy.
Zabiegi na trądzik we Wrocławiu
Całkowite wyleczenie trądziku jest możliwe w przypadku zastosowania odpowiednich zabiegów w gabinecie medycznym, np. we Wrocławiu, na wczesnym etapie rozwoju choroby. Zwlekanie z wizytą u dermatologa, a tym samym opóźnianie leczenia może pogorszyć rokowanie co do całkowitej likwidacji zmian. Nie należy drażnić, wyciskać oraz rozdrapywać pojawiających się guzków, krost, grudek i zaskórników. Lekarz, specjalista w dziedzinie dermatologii, oceni zmiany skórne, a następnie zaleci odpowiednie pielęgnowanie skóry oraz optymalną terapię. Należy mieć na uwadze, że niektóre odmiany trądziku, na przykład postać ropowicza, ma bardzo dużą tendencję do pozostawiania nieestetycznych blizn. Odpowiednia dyscyplina chorego w stosunku do przyjmowania leków oraz odpowiedniej pielęgnacji cery może uchronić przed trwałymi zmianami lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność.
Leczenie
Schemat leczenia zależy od nasilenia choroby oraz jej postaci klinicznej. Plan terapii jest na ogół zindywidualizowany dla konkretnego pacjenta. Najwyższą skuteczność uzyskuje się, łącząc preparaty miejscowe z tymi działającymi ogólnoustrojowo (doustnymi). Oprócz lekarstw przeciwłojotokowych, antybakteryjnych (antybiotyki), przeciwzapalnych oraz keratolitycznych często zaleca się stosowanie peelingów, zapobiegających tworzeniu się czopów w ujściach gruczołów łojowych.
Ile czasu trwa terapia?
Leczenie może trwać wiele miesięcy, a w przypadku ciężkich odmian klinicznych czas terapii znacznie się wydłuża. Wszystko jest uzależnione od nasilenia zmian oraz skuteczności zaproponowanych lekarstw.
Jakie zabiegi na trądzik są dostępne we Wrocławiu?
Zabiegi na trądzik we Wrocławiu polegają na zastosowaniu wielu zróżnicowanych metod, w których używane są konkretne systemy, urządzenia czy preparaty. Ich dobór powinien zależeć od indywidualnego stanu skóry pacjenta, ponieważ przynosi to najbardziej optymalne rezultaty terapii. Poza standardowymi metodami leczenia farmakologicznego, w redukcji trądziku używane są również bardziej zaawansowane rozwiązania.
Zaawansowane procedury
W leczeniu trądziku jednym z rozwiązań jest terapia, która polega na zastosowaniu specjalnej maski. W jej składzie znajdują się odpowiednie substancje, takie jak kwas salicylowy, kwas migdałowy, kwas szikimowy czy sodium lepargilate. Ich zadaniem jest odblokowanie porów skóry i złuszczenie naskórka, a także jego oczyszczenie. Kuracja w takiej formie działa również przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Jako uzupełnienie zabiegu gabinetowe służy kontynuowanie stosowania preparatów w domu. Innym rozwiązaniem jest terapia lampą LED, która jest nowoczesną metodą leczenia trądziku. Rozwiązanie to wykorzystuje światło o określonych długościach fali, stosując je do redukcji zmian skórnych i poprawy kondycji skóry. Jest to alternatywa dla tradycyjnych metod leczenia trądziku, takich jak antybiotyki czy preparaty miejscowe. Lampa LED emituje światło o różnej długości fali, które przenika do skóry i wpływa na jej strukturę. W leczeniu trądziku stosuje się przede wszystkim światło niebieskie, czerwone i fioletowe, które oddziałują na bakterie, stany zapalne i procesy regeneracyjne.
Jakie laserowe zabiegi na trądzik można wykonać we Wrocławiu?
Zabiegi na trądzik we Wrocławiu w znacznej mierze dotyczą metod laserowych. Ich zastosowanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku cięższego przebiegu choroby, która doprowadziła do powstania nieestetycznych blizn na twarzy. Zmiany takie mogą znacząco obniżać komfort życia, jednak współczesne zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na ich zniwelowanie. W laseroterapii wykorzystywane są zróżnicowane urządzenia, a za wybór konkretnego systemu powinien odpowiadać lekarz.
Formy laseroterapii
Na trądzik szczególnie polecany jest laser pikosekundowy, który dysponuje mocą wystarczającą do redukowania różnych problemów skórnych. System ten posiada końcówkę, pozwalającą na znaczące zmniejszanie widoczności blizn potrądzikowych. Zabieg przeprowadzić można również z wykorzystaniem innych laserów frakcyjnych. Zastosowanie takiej technologii opiera się na emisji wielu wiązek w krótkich odstępach czasu, co pobudza tkanki skóry do przebudowy. W redukcji blizn potrądzikowych często używany jest laser CO2, który wymaga uprzedniego nałożenia na skórę maści znieczulającej. Trądzik zwyczajny to bardzo częsta choroba, objawiająca się uwidocznieniem nieestetycznych wykwitów na twarzy. Szybka diagnoza oraz wdrożenie leczenia umożliwiają wyzdrowienie i zapobiegają powstaniu blizn.