Zabiegi na zmarszczki pod oczami zawsze muszą być odpowiednio zaplanowane oraz profesjonalnie wykonane. Skóra w tej strefie twarzy jest bardzo cienka, wrażliwa i delikatna, co czyni ją podatną na mocne uwydatnienie się oznak starzenia. Ochrona przeciwsłoneczna, najlepiej połączona z odpowiednią pielęgnacją, może do pewnego stopnia zabezpieczyć przed zmarszczkami. Jeżeli jednak są one już widoczne, warto zdecydować się na specjalną procedurę medycyny estetycznej.
Spis treści:
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Skoncentrowane ultradźwięki
Specyfika procedury
Jakie procedury są najbardziej skuteczne i od czego zależy ich koszt?
Zaawansowane technologie
Przeciwwskazania
Kiedy należy zrealizować zabiegi na zmarszczki pod oczami?
Zabiegi na zmarszczki pod oczami są najczęściej zalecane w przypadku przedwcześnie występujących oznak starzenia, takich jak tzw. kurze łapki czy w przypadku zaawansowanej utraty jędrności. Procedury pod tym kątem wykonujemy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. O pojawieniu się zmarszczek w tej okolicy twarzy decyduje nie tylko wiek, ale też genetyka, styl życia oraz dieta. Stan skóry może się pogorszyć pod wpływem przewlekłego stresu, palenia papierosów czy nadmiernej ekspozycji słonecznej. Bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmarszczek jest stopniowa utrata kolagenu w skórze, która może się intensyfikować już w okolicy 25. roku życia.
Skoncentrowane ultradźwięki
W usuwaniu zmarszczek pod oczami coraz częściej wykorzystuje się specjalną technologię, umożliwiającą wykonanie liftingu skóry bez skalpela. Metoda ta wykorzystuje bowiem skoncentrowane ultradźwięki, pozwalające na utrzymanie ciągłości naskórka bez jego naruszania. Zabieg nie wywołuje tym samym krwawienia oraz nie pozostawia ran czy strupów. Wybór takiej metody ogranicza też rekonwalescencję, ponieważ powrót do codziennych aktywności jest możliwy od razu po zakończeniu procedury. Bezpośrednio po terapii skóra może być nieco tkliwa i obrzęknięta, jednak objawy te ustępują samoistnie. Ultradźwięki pozwalają na podgrzanie tkanki na różnych głębokościach, co odbywa się w sposób kontrolowany. Zabieg inicjuje procesy regeneracyjne, które są bardzo intensywne. W rezultacie następuje zwiększona produkcja kolagenu i elastyny, a tym samym poprawa jędrności i sprężystości skóry.
Specyfika procedury
Ultradźwięki emitowane przez głowice urządzenia mogą docierać na różne głębokości skóry, co pozwala na indywidualne ustawienie parametrów. Sama energia jest kierowana na różne poziomy i zamienia się w ciepło, co doprowadza do połączenia rozproszonych włókien białkowych w struktury ciągłe. System został wyposażony w odpowiednie mechanizmy chłodzące, co chroni przed oparzeniami pod wpływem wysokiej temperatury. Fala ultradźwiękowa wpływa bezpośrednio na biologiczne procesy regeneracyjne w skórze, jednak finalne rezultaty stają się widoczne w okresie kilku miesięcy. Przez ten czas następuje poprawa gęstości skóry oraz jej ujędrnienie, co skutkuje spłyceniem zmarszczek. Obszar poddany procedurze staje się bardziej sprężysty i napięty, co poprawia ogólny wygląd twarzy.
Jakie zabiegi na zmarszczki pod oczami są skuteczne i od czego zależy ich cena?
Skuteczne zabiegi na zmarszczki pod oczami umożliwiają ścisłe kontrolowanie parametrów zastosowanego urządzenia, co w dużej mierze wpływa także na cenę procedury. Najbardziej polecane metody przyczyniają się do wzmocnienia naczyń krwionośnych i poprawy wytrzymałości skóry, dodatkowo rozświetlając i rozjaśniając cerę. Zastosowanie właściwych technologii sprzyja prawidłowemu nawilżeniu i ujednoliceniu kolorytu naskórka, chroniąc jednocześnie jego powłokę zewnętrzną przed niekorzystnymi zmianami.
Zaawansowane technologie
Obecnie wyróżnić można wiele systemów, które bazują na technologii skoncentrowanych ultradźwięków. Urządzenia wykorzystywane do punktowej koagulacji tkanek mogą być stosowane nie tylko pod oczami, ale także na innych obszarach lub powierzchni całej twarzy. Poprawa napięcia jest widoczna od razu po zabiegu i narasta wraz z upływem czasu, co wynika z sukcesywnej produkcji nowego kolagenu trwającej średnio 90 dni. Dobór konkretnego systemu zależy od specyfiki problemu oraz stopnia jego zaawansowania, a także od konkretnej partii ciała lub twarzy. Ultradźwięki można też łączyć z zastosowaniem innych technologii, np. fali radiowej.
Przeciwwskazania
Zabiegi pozwalające na zredukowanie zmarszczek pod oczami są odpowiednie dla większości pacjentów, jednak występują pewne przeciwwskazania do ich wykonania. Procedura z wykorzystaniem ultradźwięków nie powinna być realizowana przede wszystkim u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Do przeciwwskazań zalicza się także infekcje bakteryjne i grzybicze, opryszczkę, choroby nowotworowe czy metalowe implanty. Procedura nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, poza ogólnym zaczerwienieniem twarzy w miejscu wykonania zabiegu. Objawy te ustępują jednak samoistnie i utrzymują się przez maksymalnie kilka dni.