fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Zamykanie naczynek na udach
Zamykanie naczynek na udach

Zamykanie naczynek na udach to zabieg, na który decydują się kobiety dotknięte problemem pajączków śródskórnych, popękanych kapilar oraz teleangiektazji na dolnych kończynach. Objawy te często towarzyszą również żylakom. Obecnie dostępne są różne metody i rozwiązania, które pozwalają na zamykanie nadmiernie rozszerzonych naczyń krwionośnych oraz innych nieestetycznych zmian spowodowanych nieprawidłowościami naczyniowymi.

Spis treści:
Kiedy warto je przeprowadzić?
Wskazania do zabiegów
Objawy problemów naczyniowych
Na czym polega?
Pulsacyjne źródło światła laserowego
Redukcja zmian naczyniowych laserem dualnym
Jak wygląda?
Przeciwwskazania do zabiegów

Kiedy warto przeprowadzić zamykanie naczynek na udach?

Zabieg zamykania naczynek na udach jest zalecany zarówno w przypadku występowania mniejszych, jak i większych niedoskonałości tego typu. W naszym gabinecie Kaniowscy Clinic zajmujemy się redukcją nadmiernie rozszerzonych lub pękniętych zmian o sinym lub czerwonawym zabarwieniu, a także widocznych pogrubionych żył o niebieskiej barwie. Problemy z naczynkami mogą wynikać z wielu czynników. W wielu przypadkach o ich występowaniu decydują predyspozycje genetyczne czy nieodpowiedni styl życia, jednak bywają również objawem choroby. Z tego względu konieczna jest specjalistyczna konsultacja. Teleangiektazje, pajączki i pęknięte kapilary mogą być też objawem zaburzeń hormonalnych lub następstwem przyjmowania niektórych leków, które mogą zwiększać ryzyko powstawania zmian naczyniowych.

Wskazania do zabiegów

Naczynka na udach to problem, który dotyczy bardzo dużej grupy pacjentów. Do patologicznego poszerzania się ścian naczyń prowadzą różne procesy, początkowo uwidoczniając na nogach charakterystyczne teleangiektazje oraz drobne nitki. Z czasem mogą one przerodzić się w żylaki, z czym wiążą się poważne konsekwencje zdrowotne. W znacznym stopniu podnoszą one ryzyko zapalenia żył, zatoru płucnego czy owrzodzeń goleni. W fazie zaawansowanej, żylaki często wywołują skurcze, obrzęki i ból. Z tego względu ich terapia powinna być wielokierunkowa, a także dostosowana do poziomu rozwinięcia choroby. Poza odpowiednią ilością ruchu, dobrze zbilansowaną dietą oraz stosowaniem kompresji, wskazanym rozwiązaniem jest też przeciwdziałanie zmianom naczyniowym poprzez trafnie dobrane zabiegi.

Objawy problemów naczyniowych

Siateczki rozszerzonych naczynek krwionośnych tworzą na skórze charakterystyczne wzory, które stanowią istotny problem estetyczny. W bardziej zaawansowanej fazie mogą temu towarzyszyć inne objawy, takie jak odczuwalne zmęczenie nóg, uczucie pieczenia, puchnięcie czy występowanie skurczów nocnych. Pajączki śródskórne, teleangiektazje, popękane kapilary oraz żylaki to problemy, na które w większym stopniu narażone są kobiety. Warto przy tym wspomnieć o naczyniakach, czyli nowotworach łagodnych mających swoje źródło w układzie naczyń krwionośnych. Na skórze objawia się zazwyczaj jako guzek lub znamię, przyjmując kolor purpurowy lub sinoczerwony. Zmiany tego typu mogą być usuwane operacyjnie lub farmakologicznie, a także laserowo.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek na udach?

Zamykanie naczynek na udach odbywa się w naszym gabinecie m.in. przy wykorzystaniu odpowiednich technologii laserowych. Systemy te dysponują specjalnymi głowicami, które umożliwiają wykonanie zabiegu nawet na delikatnych obszarach kończyn dolnych. Laser ma na celu zredukowanie zmian naczyniowych i przebarwień, a jednocześnie zmniejszenie porów oraz poprawę kolorytu, struktury, napięcia czy zagęszczenia skóry. Wskazaniem do takich zabiegów są również zaburzenia pigmentacyjne, rumień czy trądzik różowaty.

Pulsacyjne źródło światła laserowego

Jednymi z najbardziej zaawansowanych urządzeń laserowych są urządzenia wyposażone w głowice, które wykorzystują wąskopasmowe pulsacyjne źródło światła. Ze względu na odpowiednią długość fali pozwala ona na redukcję zmian naczyniowych z różnych części ciała oraz niwelowanie przebarwień. Zabieg z użyciem tego typu urządzeń oddziałuje termicznie na komórki zawierające barwnik oraz doprowadza do ich zniszczenia. Po zabiegu przebarwienie ciemnieje, po czym stopniowo ulega złuszczeniu. Zabieg tego typu wykonywany jest w 4-6 seriach powtarzanych w odstępach minimum 3 tygodni. Ze względu na zastosowanie odpowiedniego chłodzenia kontaktowego, pacjent nie odczuwa dyskomfortu i nie musi być poddawany rekonwalescencji. Zastosowanie innej głowicy pozwala natomiast na przeprowadzenie termoliftingu, a tym samym zagęszczenie i ujędrnienie skóry. W tym przypadku laser wykorzystuje promieniowanie podczerwone, które podgrzewa najgłębsze warstwy. W ten sposób dochodzi do skrócenia włókien kolagenowych oraz stymulowania produkcji nowych, co poprawia kondycję skóry.

Redukcja zmian naczyniowych laserem dualnym

Do redukcji zmian naczyniowych możemy wykorzystać również laser dualny, który pozwala na zamienne stosowanie kilku rączek zabiegowych. Jedna z nich dysponuje specjalnym szafirowym oknem, dzięki któremu podczas zabiegu tkanka pacjenta jest odpowiednio chłodzona. Takie rozwiązanie pozwala na zamykanie zmian naczyniowych i pigmentacyjnych, a także niwelowanie stanów zapalnych skóry, rozproszonych zaczerwienień oraz różnych niedoskonałości. Ze względu na stymulowanie naturalnych procesów, laser zmniejsza objawy fotouszkodzeń oraz redukuje oznaki starzenia się skóry. Światło emitowane przez urządzenie ulega zaabsorbowaniu przez hemoglobinę obecną w naczyniu, a generowane ciepło prowadzi do jego fotokoagulacji. W rezultacie jest ono przenoszone na ścianę naczynka, powodując jego trwałe zamknięcia bez ryzyka powtórnej rekanalizacji. Przy okazji następuje absorbowanie wiązki laserowej przez melaninę zawartą w obrębie zmian pigmentacyjnych, dzięki czemu ulegają one denaturacji, rozwarstwiają się i ciemnieją. Po pewnym czasie złuszczają się lub całkowicie odpadają.

Jak wygląda zamykanie naczynek na udach?

Zamykanie naczynek na udach odbywa się podczas zabiegu, który ma na celu zwiększenie temperatury wewnątrz kapilar oraz wywołanie kontrolowanych uszkodzeń struktur ściany naczynia. W ten sposób następuje zamknięcie przepływu krwi, a w ciągu kilku dni makrofagi fizjologiczne udrażniają kapilary krwionośne. Podczas procedury nie dochodzi do zamykania naczynek zdrowych. Zastosowanie wysokiej temperatury nie wywołuje poparzeń, a także powikłań. Technologie te opracowane zostały specjalnie z myślą o usuwaniu pajączków oraz posiadają niezbędne certyfikaty.

Przeciwwskazania do zabiegów

Zabiegi przeznaczone do zamykania naczynek w obszarze kończyn dolnych są odpowiednie dla większości pacjentów, jednak wyróżnić można pewne przeciwwskazania do ich wykonywania. Metody te są niewskazane w przypadku pacjentek w ciąży i karmiących piersią, a także pacjentów przyjmujących środki o właściwościach fotouczulajacych – takich jak retinoidy, niektóre antybiotyki, dziurawiec czy nagietek. Przeciwwskazaniem do korzystania z zabiegów laserowych są też infekcje skórne w obszarze nóg, w tym grzybiczne, wirusowe czy bakteryjne. Z zamykania naczynek w taki sposób trzeba zrezygnować również u osób z nowotworami skóry czy nadmierną opalenizną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas