fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Zapalenie mieszków włosowych na nogach. Gdzie leczyć we Wrocławiu?
Zapalenie mieszków włosowych na nogach we Wrocławiu

Zapalenie mieszków włosowych na nogach to stosunkowo powszechny problem, który można leczyć w naszym gabinecie we Wrocławiu. Wiele osób od czasu do czasu zmaga się z czerwonymi krostkami na nogach po depilacji, które znikają w krótkim czasie. Niestety, czasem zdarza się, że krostki nie znikają samoistnie, a w miejscach poddanych depilacji rozwija się stan zapalny. W tym artykule odpowiemy na pytania, jak powstaje zapalenie mieszków włosowych, jakie są jego przyczyny, a także omówimy metody leczenia i zapobiegania tej przypadłości.

Spis treści
Po depilacji
Przyczyny
Leczenie
Naświetlanie LED
Zapobieganie
Epilacja

Zapalenie mieszków włosowych na nogach i innych częściach ciała po depilacji. Jakie są przyczyny i czy można je leczyć we Wrocławiu?

Zapalenie mieszków włosowych jest niestety częstą konsekwencją depilacji lub golenia maszynką niechcianych włosków, której efekty można zredukować w naszym gabinecie medycyny estetycznej we Wrocławiu. Najczęściej występuje na nogach, ale pojawia się na także w innych depilowanych częściach ciała, na przykład na skórze pod pachami czy w okolicach bikini. Dlaczego tak się dzieje? Włosy na ciele wyrastają z cebulki włosa, która otoczona jest pochewką, czyli mieszkiem włosowym. Do mieszka włosowego uchodzą również znajdujące się w okolicy gruczoły łojowe, które zapewniają odpowiednie natłuszczenie włosów oraz skóry.

Podczas depilacji włosy wyrywane są wraz z cebulką, co skutkuje sporym podrażnieniem skóry, często zauważanym w formie zaczerwienienia oraz pieczenia. Naruszenie bariery ochronnej skóry podczas depilacji znacznie ułatwia wnikanie drobnoustrojów, które powodują rozwój stanu zapalnego mieszka włosowego. W konsekwencji obserwuje się powstawanie krostek wypełnionych płynem surowiczym lub ropą, które są nie tylko problemem natury estetycznej, ale mogą prowadzić także do rozwoju uogólnionego zapalenia skóry.

Przyczyny

Zapalenie okołomieszkowe to schorzenie mające duże tendencje do nawracania. Do przyczyn jego powstawania możemy zaliczyć niedostateczną higienę podczas zabiegu depilacji lub golenia, nieodpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu oraz skłonności osobnicze.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Niedostateczna higiena wykonania zabiegu to między innymi brak dezynfekcji ostrza maszynki do golenia lub głowicy depilatora oraz używanie starej maszynki do golenia o stępionych ostrzach. Tego typu błędy to prosta droga do wystąpienia zapalenia okołomieszkowego, gdyż wielokrotnie używane narzędzia będą stanowić idealne środowisko do rozwoju bakterii.

Ważne jest również, aby skóra poddawana depilacji była odpowiednio przygotowana i wypielęgnowana – peeling oraz natłuszczenie skóry to podstawa. Sucha, podrażniona skóra będzie o wiele bardziej podatna na wystąpienie zmian zapalnych po depilacji.

Dużą rolę odgrywają również osobnicze skłonności do występowania podrażnień skóry. Osoby z bardzo wrażliwą, suchą skórą powinny przywiązywać dużą wagę do odpowiedniego nawilżenia skóry oraz wykonywać zabiegi depilacji ze szczególną ostrożnością.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych na nogach we Wrocławiu

Zapalenie okołomieszkowe najczęściej występuje w łagodnej formie, niewymagającej specjalistycznego leczenia w gabinetach medycznych we Wrocławiu. Jeśli krostki są niewielkie i ograniczają się tylko do depilowanego obszaru, można pozostać przy stosowaniu domowych sposobów. Najważniejsze jest delikatne obchodzenie się z zajętym obszarem, niepocieranie oraz przede wszystkim nierozdrapywanie powstałych krostek. Krostki powinny zniknąć samoistnie w przeciągu kilku dni. Gojenie można przyspieszyć stosując kremy oraz maści łagodzące podrażnienia, szczególnie te zawierające w swoim składzie kojący sok lub wyciąg z aloesu. 

Jeśli natomiast skóra się nie goi, a zamiast tego jej stan pogarsza się, należy skonsultować się z lekarzem. W przebiegu ostrego zapalenia może dochodzić do rozprzestrzeniania się zmian, a zajęty obszar staje się gorący, bolesny i obrzmiały. Może również dojść do pogorszenia stanu ogólnego pacjenta, jego samopoczucia oraz wystąpienia gorączki. Specjalista zaleci odpowiednie leczenie, stosując antybiotykoterapię ogólną lub miejscową w formie maści.

Naświetlanie LED

Zabiegi z użyciem lampy LED są stosowane w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych oraz w procesie rekonwalescencji po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej. Światło LED wspomaga oraz przyspiesza regenerację skóry, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu takich dolegliwości, jak rozstępy, blizny, cellulit czy zmiany trądzikowe. Zabieg powoduje przyspieszenie metabolizmu komórkowego oraz procesów odnowy, a co za tym idzie przebudowanie blizn, redukcję rozstępów oraz wyraźne odmłodzenie skóry.

Dzięki właściwościom regeneracyjnym światło LED może być z powodzeniem wykorzystywane również przy leczeniu przewlekłego zapalenia okołomieszkowego na nogach. Zabiegi pozwolą ograniczyć stan zapalny oraz przyspieszyć gojenie się zmian. Są one wykonywane w seriach, w przypadku leczenia stanu zapalnego najczęściej już dwa zabiegi z użyciem lampy LED dają zadowalające rezultaty. Naświetlanie LED to zabieg nieinwazyjny i w pełni bezpieczny, a po jego wykonaniu nie ma potrzeby rekonwalescencji.

Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych? Epilacja w Kaniowscy Clinic we Wrocławiu

Od leczenia problemu zapalenia mieszków włosowych w gabinetach medycyny estetycznej we Wrocławiu zawsze lepsze jest zapobieganie, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Bardzo ważne jest, aby przed każdym zabiegiem depilacji pamiętać o podstawowych zasadach higieny i unikać najczęstszych przyczyn powstawania zapalenia mieszków włosowych. Czasem zdarza się jednak, że mimo największych starań zapalenie ciągle nawraca, stanowiąc problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad podjęciem kroków, które pozwolą na pozbycie się tego problemu raz na zawsze. Takim rozwiązaniem jest epilacja.

Epilacja

Epilacja jest zabiegiem polegającym na trwałym usunięciu owłosienia przy pomocy specjalistycznych laserów. Podczas zabiegu zniszczeniu ulega cebulka włosa, dzięki czemu efekt jest trwały, a włoski nie odrastają. Różni się zatem od depilacji w znacznym stopniu – depilacja to rozwiązanie tymczasowe, dodatkowo podrażniające skórę koniecznym powtarzaniem zabiegu. Epilacja laserowa ma w porównaniu z depilacją sporą przewagę: jest rozwiązaniem trwałym, przez co zabiega nawrotom zapalenia okołomieszkowego,

Zabieg przeprowadzany jest w seriach, ponieważ jego działanie nakierowane jest na niszczenie melaniny we włosach znajdujących się w aktywnej fazie wzrostu. Podczas kolejnych zabiegów usuwane są włoski, których cebulki nie zostały zniszczone podczas poprzedniego zabiegu. Wiązka lasera niszczy macierz oraz łodygę włosa oraz zamyka naczynia odpowiadające za odżywienie cebulki włosa. Zabieg jest w pełni bezpieczny oraz wykonywany przez profesjonalistę, który czuwa nad prawidłowym jego przebiegiem. Długość wiązki lasera, jej częstotliwość oraz ilość koniecznych zabiegów powinna zostać skonsultowana z lekarzem specjalistą, który indywidualnie dobierze odpowiednie postępowanie.

Zapalenie mieszków włosowych na nogach to najczęściej problem nawracający. Warto pamiętać o odpowiednim postępowaniu przy pozbywaniu się niechcianych włosków, co pomoże zapobiec rozwojowi zapalenia. Zabieg epilacji laserowej to idealna propozycja dla osób, które chcą pozbyć się tego problemu raz na zawsze. Dzięki serii zabiegów można zapomnieć o problemach z zapaleniem mieszków włosowych oraz cieszyć się gładką skórą na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas