Zapalenie mieszków włosowych to dość powszechny i znany problem. Sporadycznie zmaga się z nim większość osób, które usuwają ze skóry niechciane owłosienie. Jednak gdy problem stale się powtarza, staje się coraz bardziej uciążliwy. Podrażnienie i czerwone krostki po depilacji mogą zmienić się w poważniejszy stan zapalny skóry. W poniższym artykule omówimy przyczyny powstawania zapalenia mieszków włosowych oraz przyjrzymy się metodom leczenia tej dolegliwości.

Spis treści
Przyczyny
Leczenie
Naświetlanie LED
Zapobieganie
Epilacja

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych po depilacji i goleniu

Do zapalenie mieszków włosowych dochodzi stosunkowo często podczas samodzielnej depilacji skóry w domowym zaciszu, a także podczas golenia włosków maszynką. Dlaczego tak się dzieje? Podczas usuwania owłosienia włoski są albo wyrywane wraz z cebulką, albo ucinane tuż przy skórze przez ostrze maszynki. Przez to zarówno skóra w danym obszarze ciała, jak i sam mieszek włosowy ulega znacznemu podrażnieniu, czasem także ciągłość skóry zostaje przerwana. Podrażnienia prowadzą do osłabienia bariery ochronnej skóry, a zranienie i zaczerwienienie stanowi idealną „bramę” dla drobnoustrojów. Dochodzi wtedy do powstania charakterystycznej czerwonej krostki, która z czasem może wypełniać się wydzieliną o charakterze zapalnym.

Maszynka do golenia Przyczyny zapalenia mieszków włosowych po depilacji i goleniu

Przyczyny rozwoju zapalenia mieszków włosowych mogą być różne. Najczęściej przypadłość ta ma skłonności do nawracania, dlatego też ważne jest przyjrzenie się najbardziej prawdopodobnym przyczynom jej powstawania i wyeliminowanie ich.

Higiena

Pierwszą z nich jest brak zachowania podstawowych zasad higieny podczas zabiegów, na przykład wielokrotne stosowanie niezdezynfekowanej maszynki czy głowicy depilatora. Używanie narzędzi bez uprzedniego dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji, to prosta droga do rozwoju zapalenia, gdyż takie narzędzia stanowią idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Mikroorganizmy zgromadzone na przyrządach będą wtedy miały znacznie ułatwione zadanie – będą kolonizować uszkodzoną skórę i tym samym będą powodować nawracające zapalenie mieszków włosowych. Czynnik predysponujący będzie stanowić również używanie starej maszynki do golenia o stępionym ostrzu, które będzie dodatkowo podrażniać skórę i tym samym ułatwiać zakażenie.

Przygotowanie skóry do zabiegu

Kolejną przyczyną nawracających podrażnień może być nieprawidłowe przygotowanie skóry do zabiegu depilacji lub golenia. Podstawę stanowi dokładny peeling oraz nawilżenie skóry, dzięki czemu będzie ona bardziej odporna na uszkodzenia, a zabieg przebiegnie szybko i bezproblemowo. Skóra sucha i podrażniona stanowić będzie idealną drogę zakażenia i środowisko do rozwoju stanu zapalnego.

Predyspozycje genetyczne

Również predyspozycje genetyczne zdają się odgrywać tutaj dużą rolę. Jeśli z natury Twoja skóra jest skłonna do zaczerwienienia i podrażnień, zapalenie mieszków może rozwijać się po każdym zabiegu depilacji. Dlatego też ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz odpowiednie przygotowanie skóry, a także potrzebnych narzędzi.

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Jeśli borykasz się z tym problemem, zapewne zastanawiasz się, jak leczyć zapalenie mieszków włosowych. W przypadku łagodnego podrażnienia czerwone krostki po depilacji znikają samoistnie w przeciągu kilku dni. Gojenie skóry wspomaga stosowanie balsamów o właściwościach kojących oraz nawilżających, szczególnie tych z dodatkiem aloesu. Dobrym pomysłem jest też stosowanie żelu z aloesu w formie okładu, który skutecznie złagodzi zaczerwienienie oraz przyspieszy gojenie się skóry. Ważne jest, aby skóry dodatkowo nie podrażniać poprzez opalanie, kąpiele w chlorowanej wodzie, a także nie rozdrapywać zmian. Takie działania sprawią jedynie, że krostki będą goić się jeszcze dłużej, a także mogą przerodzić się w poważny stan zapalny.

W przypadku, gdy zmiany nie goją się, a ich stan wręcz się pogarsza, może dojść do rozwoju uogólnionego zapalenia skóry. Jeśli zapaleniu towarzyszą objawy ogólne, takie jak podwyższona temperatura ciała czy obrzęk, należy udać się do lekarza. Specjalista może przepisać antybiotykoterapię, która pomoże uporać się z zapaleniem.

Zapalenie mieszków włosowych może mieć także charakter przewlekły i często nawracać, nie ulegając całkowitemu wygojeniu. W przypadku takich zmian domowe metody nie są wystarczające. Warto wtedy przyjrzeć się metodom medycyny estetycznej, które pomogą raz na zawsze pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Naświetlanie LED

Naświetlanie przy użyciu lamp LED sprawdza się w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych. Pomaga przyspieszyć gojenie się skóry, wspomaga procesy regeneracji oraz łagodzi objawy zapalenia. Lampy LED są często stosowane w procesie rekonwalescencji po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej. Podczas naświetlania przyspieszeniu ulega metabolizm komórkowy, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje. Dlatego też zabiegi z wykorzystaniem lampy LED są pomocne w leczeniu takich przypadłości jak rozstępy czy też przy redukcji blizn.

W przypadku przewlekłego zapalenia mieszków włosowych naświetlanie lampą LED również może okazać się bardzo przydatne. Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym, zabieg ten przyspiesza gojenie się uciążliwych zmian po depilacji oraz zapobiega pozostawaniu blizn po krostkach. Zwykle wykonywany jest w seriach, dla uzyskania jak najlepszych efektów. Zabieg z wykorzystaniem lampy LED jest nieinwazyjny i nie wymaga rekonwalescencji, a po zabiegu pacjentka może od razu powrócić do swoich codziennych obowiązków.

Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych?

Tak jak w przypadku większości schorzeń, najefektywniejszą formą leczenia jest zapobieganie. Aby zapobiec rozwojowi zapalenia mieszków włosowych, należy stosować się do zaleceń dotyczących przebiegu domowej depilacji oraz dbać o higienę zabiegu. Nie zawsze jednak takie metody zapobiegawcze okazują się wystarczające. Z uwagi na nawracający charakter zmian zapalnych warto rozważyć bardziej trwałe rozwiązania, które pozwolą na pozbycie się problemu krostek po depilacji raz na zawsze.

Epilacja

Epilacja to zabieg pozwalający na trwałe pozbycie się owłosienia z danego obszaru ciała. Do zabiegu wykorzystywane są specjalistyczne lasery, które niszczą cebulkę włosa. Wiązka lasera nie tylko usuwa cebulkę, ale także niszczy macierz oraz zamyka naczynia krwionośne odżywiające mieszek, dzięki czemu włosy nie odrastają. Dlatego też jest to rozwiązanie diametralnie różniące się od zabiegów depilacji, która usuwa włosy jedynie tymczasowo. Dzięki trwałemu usunięciu niechcianych włosków, skutecznie unikniesz nawrotu zapalenia okołomieszkowego.

Zabiegi epilacji są przeprowadzane w kilku seriach, gdyż podczas zabiegu usuwane są jedynie włosy znajdujące się aktualnie w aktywnej fazie wzrostu. Kilkukrotny zabieg epilacji pozwala na pozbycie się wszystkich włosków na danym obszarze skóry. Procedura jest bezinwazyjna i wykonywana pod okiem specjalisty, który czuwa nad bezpieczeństwem zabiegu.

Zapalenie mieszków włosowych to popularna przypadłość ze skłonnością do częstego nawracania. Aby pozbyć się problemu raz na zawsze, warto rozważyć zabieg epilacji, który pozwoli cieszyć się gładką skórą na co dzień. Zapraszamy do umówienia się na konsultację z naszym specjalistą!