Hirsutyzm, czyli nasilone owłosienie u kobiet, odbierane przez nie jako defekt kosmetyczny, zwyczaj bywa związany z zaburzeniami, przeważnie hormonalnymi. Przyczyn nadmiernego wyrastania włosów może być bardzo wiele. Często ciemniejsze owłosienie na rękach czy nogach są wynikiem predyspozycji genetycznych. Zdarza się, że niechciane włosy zaczynają pojawiać się w wyniku zaburzeń hormonalnych. Dowiedz się więcej o tej przypadłości i poznaj możliwości jej leczenia.
Spis treści
Opis dolegliwości
Przyczyny hormonalne
Wpływ stresu
Wpływ przyjmowanych leków
Owłosienie samoistne
Sposoby na zlikwidowanie owłosienia
Użycie lasera do likwidacji owłosienia
Co to jest hirsutyzm? Poznaj przyczyny i objawy oraz dowiedz się, czym jest hirsutyzm idiopatyczny
Hirsutyzm, którego przyczyny i objawy przedstawimy w niniejszym artykule, wyjaśniając przy tym, czym jest hirsutyzm idiopatyczny, to zaburzenie hormonalne przejawiające się występowaniem nadmiernego owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn. Takie okolice nazywa się androgenozależnymi – zaliczamy do nich:
- twarz, szczególnie okolica górnej wargi i podbródka;
- kark;
- klatkę piersiową;
- plecy (okolica lędźwiowa);
- uda (wewnętrzne powierzchnie);
- stopy;
- brzuch.
Stopień dostrzeganych objawów może być różny, czasem jest to słabo widoczny meszek na klatce piersiowej, innym razem występują grube i szorstkie włosy na twarzy. Owłosienie w okolicach androgenozależnych jest dość często obserwowane. Schorzenie stwierdza się u około kilku procent kobiet. Nie należy mylić hirsutyzmu z hipertrychozą.
Hipertrychoza to występowanie nadmiernego owłosienia, ale bez preferencji okolic androgenozależnych. Przyczyną praktycznie nigdy nie są problemy hormonalne. W momencie, gdy owłosienie pojawia się w miejscach androgenowrażliwych warto zbadać układ endokrynny.
Przyczyny hirsutyzmu
Przyczyny hirsutyzmu mogą wynikać z zaburzonej gospodarki hormonalnej organizmu lub z innych powodów. Wystąpienie owłosienia w okolicach androgenozależnych powinno wzbudzić czujność. Kobiety, które zauważyły u siebie objawy, powinny zgłosić się na konsultację lekarską. Być może wskazana będzie wizyta u endokrynologa.
Wpływ stresu na zaburzenia hormonalne
Warto odnotować, że przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej często jest stres. Coraz częściej u pacjentek wykrywane są wysokie poziomy prolaktyny (stan hiperprolaktynemii). Fizjologiczną reakcją organizmu kobiety na przewlekłe bodźce stresowe jest produkcja dużych ilości tego hormonu. Prolaktyna naturalnie powstaje również w czasie ciąży, karmienia piersią i podczas stymulacji brodawek sutkowych. Duże ilości hormonu mogą zaburzać stosunek ilościowy pochodnych testosteronu i estrogenów, co prowadzi do wystąpienia delikatnego owłosienia okolic androgenowrażliwych. Innymi charakterystycznymi objawami są zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością i mlekotok. Przyczyn wystąpienia hiperprolaktynemii może być wiele, stres jest jedną z najczęstszych.
Przyjmowane leki
Przyjmowane leki czasem mają wpływ na pojawianie się włosów w miejscach androgenowrażliwych. Takie działanie mogą mieć środki antykoncepcyjne, sterydy anaboliczne, powszechnie stosowane glikokortykosteroidy i kilka innych substancji czynnych. Dlatego tak ważne jest to, aby podać lekarzowi listę przyjmowanych leków. Będzie to stanowiło duże ułatwienie w diagnostyce.
Hirsutyzm idiopatyczny
Hirsutyzm idiopatyczny stwierdza się u kobiet, które mają objawy w postaci nadmiernego owłosienia specyficznych okolic, ale stężenia pochodnych testosteronu w surowicy krwi występuje w zakresach norm. Nie obserwuje się wtedy dodatkowych symptomów, takich jak nieregularne miesiączkowanie, obniżenie głosu, problemy z płodnością czy trądzik. Przyczyny idiopatyczne są najczęstszym powodem owłosienia okolic androgenozależnych. Prawdopodobnie u tych kobiet, występuje predyspozycja genetyczna, uwrażliwiająca mieszki włosowe na działanie testosteronu i jego pochodnych. Przez to nawet fizjologiczne, bardzo niewielkie stężenia hormonów androgenowych są w stanie pobudzić włosy do szybkiego wzrostu. Dynamika powstawania owłosienia w przypadku przyczyn idiopatycznych nie jest tak duża, jak w przypadku zaburzeń endokrynologicznych.
Leczenie hirsutyzmu
Leczenie hirsutyzmu zależy od przyczyny wystąpienia objawów. Inaczej należy postępować z owłosieniem będącym skutkiem zaburzeń hormonalnych, a w odmienny sposób podejść do tego powstałego z powodów idiopatycznych. Endokrynolog, który zdiagnozował przyczyny, przepisze odpowiednie leki. Środki farmakologiczne obniżą stężenia testosteronu i jego pochodnych. Często wskazane jest zastosowanie doustnej antykoncepcji. Efekty stosowania leków nie są natychmiastowe. Na pożądane rezultaty zazwyczaj trzeba czekać kilka miesięcy. W przypadkach, gdy odkryto podłoże nowotworowe, pacjent jest kierowany do leczenia operacyjnego i onkologicznego. Zupełnie inaczej wygląda postępowanie, gdy przyczyny są idiopatyczne. W tej sytuacji nie pomogą leki. Jedyną metodą pozbycia się niechcianego owłosienia jest epilacja, czyli trwałe usunięcie całej struktury włosa (łącznie z cebulką).
Przyczyna hormonalna
Organizm kobiety, oprócz żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów, wytwarza również niewielkie ilości męskich hormonów płciowych – androgenów. Jeżeli tych ostatnich wytwarza w nadmiarze, może to powodować niekorzystne objawy. Kobiety nie mają jąder, w związku z tym hormony androgenowe są wytwarzane głównie w nadnerczach. Niewielkie ilości powstają w jajnikach, te z kolei są chemicznym prekursorem estrogenów.
Najbardziej znanym przedstawicielem androgenów jest testosteron. Na tkanki ludzkie, w tym włosy, działają również androstendion i dehydroepiandrosteron (DHEA). Właśnie dlatego, aby rozpoznać przyczynę hormonalną, endokrynolog zleca badanie stężenia androgenów w krwi pacjentki. Często wysokie poziomy „męskich” hormonów skutkują nieregularnymi miesiączkami, problemami z płodnością, obniżeniem głosu oraz wystąpieniem trądziku. Jeżeli stwierdzone zostanie wysokie stężenie testosteronu i jego pochodnych, lekarz może zdiagnozować hirsutyzm wtórny. Wtedy konieczne jest pogłębienie diagnostyki.
Dodatkowych źródeł androgenów może powstać w organizmie wiele. Chorobą nierzadko występującą, zaburzającą gospodarkę hormonalną jest zespół policystycznych jajników. To najczęstsza przyczyna zaburzeń endokrynologicznych u kobiet w okresie rozrodczym. Istnieje też grupa nowotworów jajnika, która produkuje androgeny. Choroby zwiększające poziom testosteronu mogą też dotyczyć nadnerczy. W obrębie tego organu rozpatruje się wrodzony przerost, guzy nowotworowe i zespół Cushinga. Ponadto otyłość oraz cukrzyca typu drugiego mogą skutkować zwiększoną produkcją hormonów androgenowych.
Laseroterapia
Efekty nadmiernego owłosienia można niwelować z użyciem laseroterapii. Usunięcie zbędnych włosów poprawia bowiem komfort psychiczny i pozwala na pozbycie się wstydliwego problemu. Niewątpliwie epilacja laserowa podnosi pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Nasze centrum oferuje zabieg usuwania włosów przy pomocy bardzo nowoczesnego sprzętu. Najnowsza technologia zapewnia bezpieczeństwo i wysoką skuteczność.
W jaki sposób laser usuwa włosy?
Urządzenie wytwarza wiązkę, która jest nakierowywana na owłosioną skórę pacjenta. Energia skumulowana w promieniach niszczy włosy razem z cebulkami, co zapobiega ich odrastaniu. Żeby stosowany zabieg był skuteczny, należy przeprowadzić go kilka razy. W naszym gabinecie epilację wykonujemy laserem diodowym Palomar Vectus oraz laserem Thunder.
Dlaczego laser Palomar Vectus jest tak skuteczny?
Technologia, w której został wyprodukowany laser Vectus, pozwala na indywidualne dobranie parametrów wiązki używanej w trakcie zabiegu. Indywidualizacja procedury bardzo podnosi skuteczność zabiegu i zapobiega wystąpieniu efektów niepożądanych. Co więcej, laser Vectus wyposażony jest w czytnik melaniny, ułatwiający dobieranie optymalnych parametrów. Poza tym posiada dwie głowice – dużą, która umożliwia sprawne przeprowadzanie zabiegu na większych powierzchniach ciała, oraz małą, pozwalającą zachować większą precyzję przy usuwaniu włosów z twarzy i z innych trudno dostępnych obszarów.
Hirsutyzm to zaburzenie polegające na pojawianiu się owłosienia u kobiet w charakterystycznych okolicach (twarz, klatka piersiowa, brzuch, plecy itp.). Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Nie należy bagatelizować objawu, bo może on świadczyć o rozwijających się chorobach. Lekarz, zbierając szczegółowy wywiad i zlecając badania, jest w stanie określić powód wystąpienia niechcianych włosów. Bardzo często przyczyny są idiopatyczne. Sposób leczenia zależy od przyczyn wystąpienia objawu. Gdy przyczyna jest hormonalna, endokrynolog przepisze odpowiednie leki. Najlepszą metodą pozbycia się skutków idiopatycznego owłosienia jest laseroterapia.