fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Trądzik różowaty, czyli Rosacea. Poznaj skuteczne metody leczenia we Wrocławiu
Trądzik różowaty, czyli Rosacea. Poznaj skuteczne metody leczenia we Wrocławiu

Trądzik różowaty (łac. Acne Rosacea), leczony w naszym gabinecie we Wrocławiu, jest chorobą skóry, która dotyka coraz więcej osób. Niestety, część z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje i nie sięga po profesjonalną pomoc. Czy wiesz, jakie objawy towarzyszą temu schorzeniu? Medycyna estetyczna dysponuje dziś rozwiązaniami umożliwiającymi skuteczne leczenie tej choroby. Nasza klinika oferuje specjalistyczne zabiegi laserowe, które pomogą Ci w tej nierównej walce. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a także sprawdzisz, czy problem może dotyczyć również Ciebie.

Spis treści
Opis choroby
Objawy
Dlaczego choroba może dotknąć każdego?
Leczenie
Pielęgnacja skóry

Dlaczego warto leczyć trądzik różowaty w naszym gabinecie we Wrocławiu?

Trądzik różowaty, którego leczenia można podjąć się w Kaniowscy Clinic we Wrocławiu, to pojawiające się dość często schorzenie skórne, objawiające się najczęściej na twarzy, ale również na szyi i dekolcie. Choroba rozpoczyna się zwykle niepozornie – od pojawiania się częstych zmian rumieniowych występujących głównie w środkowym obszarze skóry twarzy. Jest to tzw. faza prerosacea. Objawy te są przez większość osób lekceważone, nie zdają sobie oni bowiem sprawy z konieczności leczenia i zasięgnięcia w tej kwestii opinii dermatologa.

Takie okresowo nawracające rumieńce, zaczerwienienie twarzy oraz poszerzone naczynia krwionośne (teleangiektazje) są bowiem fazą początkowych objawów trądziku różowatego. Nieleczony trądzik różowaty stopniowo przechodzi w kolejne, coraz to bardziej zaawansowane fazy, przybierające na skórze postać krostek i grudek, którym towarzyszyć może nawet przerost podskórnej tkanki łącznej i gruczołów łojowych.

Objawy

Acne Rosacea jest niejednolitym zespołem pewnych objawów, które często są lekceważone przez większość osób. Choroba ta jest schorzeniem przewlekłym, które klasyfikowane jest jako dermatoza. Warto jednak szczegółowo przyjrzeć się z bliska swojej skórze i zaobserwować, czy któryś z wczesnych objawów nie dotyczy również Ciebie. Najczęściej jednym z pierwszych sygnałów jest charakterystyczne zaczerwienienie skóry na policzkach, które może się okresowo nasilać. Niektórzy pacjenci skarżą się też na uczucie pieczenia skóry. U niektórych dochodzą zgrubienia podskórne oraz krostki. Nie warto lekceważyć początkowych objawów. Im wcześniej zgłosisz się do lekarza specjalisty, tym wcześniej będzie mógł włączyć odpowiedni tryb leczenia.

Pierwsze objawy Acne Rosacea:

 • rumień przejściowy ,
 • rumień stały,
 • podskórne grudki oraz krostki,
 • teleangiektazje.

Późniejsze objawy Acne Rosacea:

 • uczucie pieczenia, szczypania skóry, która objęta jest zmianami,
 • tarczki,
 • znaczne przesuszenie skóry,
 • obrzęki twarzy,
 • objawy oczne.
Efekty leczenia trądziku różowatego - przed i po

Dlaczego problem może dotyczyć każdego?

Podłoże tej choroby jest zupełnie inne niż w przypadku trądziku pospolitego. Niestety do tej pory nie zdefiniowano jednoznacznej przyczyny. Czynnikami, które stymulują jej rozwój są między innymi:

 • częste spożywanie ciężkostrawnych potraw i ostrych przypraw oraz picie alkoholu,
 • gwałtowne zmiany temperatury otoczenia oraz korzystanie z sauny,
 • korzystanie z basenów zawierających chlorowaną wodę,
 • choroby endokrynologiczne (zaburzenia funkcjonowania tarczycy, zaburzenia cyklu miesiączkowego),
 • zażywanie leków obniżających poziom cholesterolu,
 • stosowanie zewnętrznych glikokortykosteroidów,
 • zbyt duża podaż witaminy B6 oraz B12,
 • opryszczka wargowa.

Schorzenie to spowodowane jest m.in. zaburzeniem regulacji przepływu krwi – podwyższoną przenikalnością ścian naczyń i nawet czterokrotnie wyższą prędkością przepływu krwi – z tego względu na skórze powstają trwałe rumienie z rozszerzeniem naczyń krwionośnych.

W następstwie wspomnianych procesów dotknięty zaburzeniem obszar naczyniowy jest w niewystarczającym stopniu zaopatrywany w tlen, a to z kolei wyjaśnia tworzenie się grudek, krostek i reakcje ziarniakowe.

Bardzo długo panował pogląd, że czerwona, rumiana twarz jest oznaką zdrowia – nic bardziej mylnego! Czerwony narząd jest oznaką stanu chorobowego, zaczerwieniona skóra, która jest naszym największym narządem, to objaw dysfunkcji! Trądzik różowaty jest chorobą, która ma wpływ na wygląd zewnętrzny, dlatego może stanowić utrudnienie w kontaktach międzyludzkich. Oprócz zaczerwienienia twarzy objawami stanowiącymi dodatkowy dyskomfort są – uderzenia krwi do twarzy, uczucie gorąca, suchość skóry, swędzenie. Co bardzo ważne – odpowiednio wczesne leczenie Rosacea z rumieniem i teleangiektazją (wstępnej fazy trądziku) może mieć pozytywny wpływ na dalszy przebieg choroby, redukcję stanów zapalnych i może nie dopuścić do rozwoju jego pełnoobjawowego zespołu.

Warto również zauważyć, że Acne Rosacea może występować w kilku postaciach:

 • postać teleangiektatyczno-rumienowata charakteryzuje się występowaniem rumienia przelotnego lub też przetrwałego w obrębie skóry twarzy, licznymi teleangietazjami, obrzękiem twarzy, pieczeniem skóry;
 • postać grudkowo-krostkowa charakteryzuje się stałym przetrwałym rumieniem obejmującym zwłaszcza środkową część twarzy, okresowo mogą występować podskórne grudki lub krostki;
 • postać z dominacją zmian przerostowych charakteryzuje się zgrubieniami o nieregularnej powierzchni; obecne są również zmiany guzowate obejmujące nos, brodę czoło, policzki oraz okolicę uszu, często dochodzi do zapalenia mieszków włosowych;
 • postać oczna charakteryzuje się występowaniem przewlekłych zmian zapalnych brzegów powiek, spojówek oraz rogówek; do objawów zaliczyć można łzawienie, uczucie pieczenia, kłucie i swędzenie, występuje też dysfunkcja gruczołów Meiboma, co objawia się gradówkami i jęczmieniami w wyniku zakażenia gronkowcem.

W naszym gabinecie w przypadku występowania rumienia i teleangiektazji na podłożu Rosacea (trądziku różowatego) stosujemy laseroterapię, która przynosi doskonałe efekty lecznicze – złagodzenie objawów, polepszenie stanu bądź ustąpienie zdiagnozowanej choroby, zadowalające efekty estetyczne oraz – co bardzo ważne – korzyści związane z polepszeniem funkcjonowania i jakości życia pacjenta.

Wylecz trądzik różowaty za pomocą laseroterapii we Wrocławiu i dowiedz się, jak pielęgnować skórę

Każdy zabieg laseroterapii w naszym gabinecie we Wrocławiu wykorzystywanej w leczeniu trądziku różowatego poprzedzony jest konsultacją dermatologiczną, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad i rozpoznanie na podstawie wyglądu skóry. Początkowo lekarz może zastosować podstawowe leczenie miejscowe, doustne lub zalecić stosowanie dermokosmetyków w ramach odpowiedniej pielęgnacji. W naszym gabinecie leczymy Acne Rosacea zabiegiem laserowym przy użyciu Cutera Excel V+. Obecnie jest to najnowocześniejsza metoda leczenia tego schorzenia – w pełni bezpieczna i dająca zadowalające rezultaty.

Przebieg zabiegu

Laser Cutera należy do laserów dualnych, mogących emitować wiązkę światła o dwóch długościach fal: 532 nm oraz 1064 nm. Specjalna rączka CoolViev posiada okno szafirowe, które ma za zadanie chłodzenie obszaru poddawanego zabiegowi. Laser stosowany jest w terapii leczenia rozszerzonych i uszkodzonych naczyń krwionośnych. Wiązka światła laserowego absorbowana jest przez cząsteczki hemoglobiny znajdujące się we krwi przepływającej przez naczynka krwionośne. Wytworzone ciepło wywołuje fotokoagulację. Następnie odpowiednia temperatura przenoszona jest na ścianę naczynia krwionośnego, co ma spowodować jego trwałe zamknięcie.

Pielęgnacja skóry

Po zabiegu, w celu utrzymania jak najdłużej pozytywnych efektów, zalecamy odpowiednią pielęgnację. Dobrze dobrane dermokosmetyki wzmocnią skórę oraz naczynka krwionośne, jednocześnie zapobiegając ich ponownemu uszkodzeniu. Kosmetyki powinny być bogate w witaminy (głównie witamina C, witamina K, witamina PP), przeciwutleniacze oraz probiotyki, które zadbają o prawidłową florę bakteryjną. Można również zastosować delikatne kwasy, takie jak kwas azelainowy lub laktobionowy, które niwelują zmiany o charakterze grudkowatym. Warto pamiętać o tym, aby pielęgnacja była jak najbardziej delikatna, odpowiednia dla cery wrażliwej. Pamiętaj, aby nie dopuścić do zbytniego przesuszania się skóry lub nadmiernego przetłuszczania, ponieważ nadmiar sebum to doskonała pożywka dla bakterii.

Jeśli borykasz się z objawami Acne Rosacea, skontaktuj się z nami. Warto sięgnąć po profesjonalną pomoc.

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas