Usuwanie naczynek to jeden z zabiegów wykonywanych w naszej klinice we Wrocławiu. Ciekawą metodą pozbycia się teleangiektazji, pajączków i popękanych kapilar z powierzchni skóry jest ta wykorzystująca laser. Dzięki optymalnie dopasowanym parametrom wiązek laserowych, różnego typu niedoskonałości mogą być leczone. Terapia pozwala na uzyskanie zdrowej skóry, pozbawionej zmian naczyniowych.
Spis treści
Zamykanie naczynek laserem
Zmiany naczyniowe
Wskazania do zabiegu
Laser Cutera Excel V+
Efekty zabiegu
Cena zabiegu
Usuwanie naczynek laserem we Wrocławiu
Usuwanie naczynek laserem jest domeną dermatologii w naszym gabinecie we Wrocławiu. Laseroterapia pomaga w zlikwidowaniu zmian widocznych na powierzchni skóry, jak i tych ukrytych głębiej. Wiele osób boryka się z problemem rozszerzonych naczyń. Niekorzystne pod względem estetycznym zmiany mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele. Laserowe ich zlikwidowanie jest możliwe dzięki zjawisku fototermolizy. Podczas zabiegu odpowiednio dobrana wiązka laserowa wysyłana jest w stronę pękniętego naczynka. Energia lasera zostaje pochłonięta przez hemoglobinę, czyli barwnik występujący w czerwonych krwinkach krwi obwodowej (erytrocytach). Hemoglobina fizjologicznie pełni funkcję transportową, roznosząc tlen po organizmie drogą tętnic, kapilar i żył. Podczas laseroterapii wykorzystywany jest fakt obecności czerwonego barwnika w naczyniach, które chcemy zamknąć. Energia wiązki laserowej absorbowana przez hemoglobinę zmienia swoją formę na ciepło. Z okolicznych tkanek odparowywana jest woda. Proces ten skutkuje zamknięciem naczynia. Komórki budujące ścianę zamykanej tętniczki, żyłki, czy kapilary ulegają obumarciu, a następnie wchłonięciu przez komórki żerne (makrofagi).
Laseroterapia umożliwia trwałe zamknięcie naczynia, bez możliwości jego rekanalizacji, jednak nie zapobiegnie powstaniu nowych zmian na powierzchni skóry. Tu m.in. należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację skóry. Ważne, żeby zabieg był przeprowadzany przez doświadczonego lekarza. Osoba obsługująca laser dobiera parametry wiązki, na przykład długość fali świetlnej. Regulując wartości na specjalistycznym urządzeniu medycznym, należy wziąć pod uwagę obszar zabiegu, rodzaj zmiany i głębokość położonych naczynek. Najczęściej wykorzystuje się lasery impulsowe. Odstępy czasowe między kolejnymi błyskami dają możliwość ochłodzenia tkanek, co zabezpiecza okoliczne struktury przed uszkodzeniem i zbliznowaceniem.
Zmiany naczyniowe na skórze
Zmiany naczyniowe na skórze to powszechny problem. Mogą one przyjmować różne formy, takie jak pajączki, teleangiektazje czy plamy rumieniowe (miejscowe zaczerwienienia). Powstające zmiany mogą być czasem manifestacją choroby, dlatego przed zabiegiem należy skonsultować je z lekarzem dermatologiem. Zmiany naczyniowe mogą się pojawić na każdym typie cery, jednak bardziej narażona jest skóra jasna, delikatna i wrażliwa. Przyczyn ich wystąpienia jest bardzo wiele, wiążą się one między innymi z chorobami układu hormonalnego. Podkreśla się, że wysoki poziom estrogenu może wpływać na pojawianie się pajączków. Hormon ten działa rozluźniająco na ścianę naczynia, zwiększając skłonność do rozszerzenia światła tętniczek. Stan hiperestrogenizmu może być wywoływany wieloma czynnikami, na przykład otyłością czy chorobami wątroby.
Diagnozowaniem przyczyn powinni zająć się wykwalifikowani lekarze. Popękane naczynia mogą być również wynikiem chorób układu krążenia bądź schorzeń dermatologicznych. Przykładową dermatozą mogącą zaczynać się od poszerzenia kapilar jest trądzik różowaty. Zmiany naczyniowe mogą powstawać na skutek działania czynników zewnętrznych, jak i bywają uwarunkowane genetycznie. Nierzadką przyczyną pojawienia się wykwitów jest ekspozycja na światło UV (sztuczne w solarium lub naturalne-słoneczne). Do powstawania poszerzonych, widocznych naczyń na powierzchni skóry często przyczynia się miejscowe stosowanie leków z glikokortykosterydami. Zdarza się, że zmiany naczyniowe powstają jeszcze w życiu płodowym, a człowiek rodzi się z nimi. Przykładem mogą być naczyniaki, czyli łagodne nowotwory wywodzące się z naczyń krwionośnych.
Wskazania do zabiegu zamykania naczynek
Laserowe zamykanie potrzebne jest wtedy, gdy wyraźnie rozszerzone naczynka są widoczne przez naskórek i powodują dyskomfort u pacjenta. Wskazaniem do zabiegu są zazwyczaj kwestie estetyczne, jednak nie można zapomnieć o wskazaniach zdrowotnych. Do głównych wskazań zalicza się:
- trądzik różowaty,
- terapia żylaków kończyn dolnych,
- teleangiektazje,
- pajączki naczyniowe,
- likwidowanie różnego typu naczyniaków (starczych, płaskich).
Laser Cutera Excel V+
Nasza klinika przeprowadza zabiegi zamykania naczynek przy pomocy lasera Cutera Excel V+. Jest to nowoczesny sprzęt z możliwością emisji różnych wiązek światła, indywidualnie dobranych do problemu pacjenta. Spersonalizowanie laseroterapii umożliwia również zastosowanie różnego typu końcówek (rączek zabiegowych). Laser jest wyposażony w specjalne okno chłodzące tkanki sąsiadujące ze zmianą naczyniową, co zapobiega zbędnym uszkodzeniom tkanek. Urządzenie oprócz zamykania tętniczek, żyłek i kapilar pomaga w leczeniu zmian pigmentacyjnych oraz trądzikowych.
Jak wygląda zabieg usuwania naczynek z wykorzystaniem lasera we Wrocławiu?
Przed zabiegiem usuwania naczynek w naszym gabinecie we Wrocławiu skóra powinna być czysta. Wykorzystanie lasera musi poprzedzić konsultacja specjalistyczna. Przygotowanie pacjenta do użycia urządzenia Cutera Excel V+ polega na oczyszczeniu okolicy leczonej zmiany oraz na zabezpieczeniu wzroku przy pomocy ochronnych okularów. Zabieg trwa od 10 do 20 minut. Procedura polega na przykładaniu głowicy lasera do powierzchni zmiany naczyniowej. Urządzenie umożliwia chłodzenie tkanek podczas zabiegu, jednak pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort. Rozgrzaną i zaczerwienioną skórę należy schłodzić zimnym okładem.
Przeciwwskazania:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- aktywna infekcja skóry w miejscu zabiegu (wirusowa, bakteryjna
- lub grzybicza),
- spożywanie substancji fotouczulających (niektóre leki i zioła),
- nowotwory skóry,
- stany zapalne skóry,
- nadmiernie opalona skóra,
- niedawne peelingi,
- urazy skóry.
Efekty zabiegu
Efekty laserowego usuwania naczyń zależą od rodzaju skóry pacjenta oraz typu, głębokości i wielkości zmian. Jeżeli likwidowana zmiana jest mała, powinien wystarczyć jeden zabieg, żeby uzyskać trwały i pożądany rezultat. Te bardziej rozległe należy poddać laseroterapii większą ilość razy. Średnio zabieg wykonuje się od 2 do 5 razy w odstępach 4-6 tygodni. Najlepszy rezultat jest widoczny po około 2 tygodniach. Uzyskane efekty obejmują:
- zamknięcie naczynek (redukcja ich widoczności),
- redukcja widoczności rumienia,
- złagodzenie objawów trądziku różowatego,
- usunięcie naczyniaków.
Cena zabiegu usuwania naczynek we Wrocławiu
Cena zabiegu usuwania naczynek we Wrocławiu jest uzależniona od rodzaju zmiany, jej lokalizacji oraz wielkości. Dokładny koszt procedury zostanie przedstawiony na konsultacji. Poniżej przedstawiamy natomiast orientacyjne ceny, dostępne również w naszym cenniku:
- zabieg na policzkach od 500 do 600 PLN,
- zabieg w okolicy czoła 600 PLN,
- zamykanie naczynek na nosie 400 PLN,
- zabieg w okolicy dekoltu od 750 do 1000 PLN,
- usunięcie pajączka od 300 PLN,
- zabieg w okolicy kończyn dolnych od 500 PLN.
Dzisiejsza technika umożliwia likwidowanie zmian pochodzenia naczyniowego z powierzchni skóry w skuteczny i komfortowy sposób. Widoczne naczynka mogą świadczyć o chorobie, dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem. Nasza klinika oferuje zabiegi z wykorzystaniem bardzo nowoczesnego lasera Cutera Excel V+. Zachęcamy do wizyty w jednym z naszych gabinetów.