fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Wizyta u dietetyka. Wszystko, co warto wiedzieć
Wizyta u dietetyka

Wizyta u dietetyka to jedna z najlepszych inwestycji w nasze zdrowie, jakie możemy sobie wyobrazić. Odpowiednio dobrane jedzenie jest w stanie odmienić życie każdego z nas. Produkty, które spożywamy, mają ogromny wpływ na nasz wygląd, stan zdrowia oraz samopoczucie. Często złe nawyki żywieniowe sprawiają, że mamy mało energii i chęci do działania. Konsultacja dietetyczna jest nieocenioną pomocą dla ludzi otyłych. Wraz z doświadczonym specjalistą możesz zaplanować zrzucenie zbędnych kilogramów. Stosowanie dobrze dobranej i racjonalnej diety to może być czysta przyjemność. Spis treści
Przyczyny korzystania z pomocy specjalisty
Dlaczego warto?
Jak wygląda konsultacja?
Badania przed konsultacją
Ceny

Dlaczego korzystamy z pomocy dietetyka i czy warto to robić?

Jeśli się zastanawiasz, czy warto się umówić na wizytę u dietetyka, możesz być pewien, że może to być bardzo pomocna konsultacja, nie tylko dla osób cierpiących z powodu otyłości. Badania naukowe jasno wykazują, że osoby stosujące zdrową dietę żyją znacznie dłużej. Wielu pacjentów korzysta z porad dietetycznych, w celu poprawy jakości swojego funkcjonowania. Dobre żywienie, dopasowane indywidualnie do potrzeb jest w stanie zapewnić dużo energii do działania w ciągu standardowego dnia pracy. Z usług dietetyków korzystają również sportowcy. Zarówno amatorzy, jak i tzw. wyczynowcy od dawna znają wartość dobrze zbilansowanej diety. Regularne posiłki o precyzyjnie określonej kaloryczności pomagają regenerować się, a tym samym osiągać coraz lepsze wyniki sportowe. Korzystając z usług doświadczonego specjalisty, łatwo będzie można zoptymalizować ilość tkanki tłuszczowej budującej nasz organizm, co na pewno obniży ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Dlaczego warto zredukować wagę?

jak zredukować wagę

Jest duża liczba pacjentów otyłych, którzy chcą skorzystać z porad specjalisty w dziedzinie żywienia, w celu uniknięcia przykrych powikłań. Nadwaga jest czynnikiem ryzyka dla bardzo wielu schorzeń. Związek pomiędzy nadmierną masą ciała a występowaniem chorób jest bardzo dobrze przebadany naukowo. Na przykład cukrzyca typu drugiego najczęściej dotyka osób otyłych. Nieprawidłowa dieta pacjentów przekłada się na narastającą insulinooporność, która doprowadza do rozwoju cukrzycy. Zdrowe żywienie z pewnością jest najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tej choroby.

Choroby nowotworowe

Odpowiednia masa ciała obniża prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób nowotworowych, które częściej występują u otyłych i mogą rozwijać się w wątrobie, jelicie grubym, piersi, macicy i wielu innych narządach. Związek między nadwagą a częstszym występowaniem przypadków onkologicznych jest bardzo dobrze udowodniony w badaniach naukowych.

Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia to prawdziwe utrapienie otyłych pacjentów. Nadciśnienie tętnicze, zawały serca oraz udary mózgu znacznie częściej występują u osób, które nie dbają o swoje żywienie i tryb życia. Dobrze dobrana oraz zbilansowana dieta potrafi bardzo skutecznie obniżać cholesterol i poziom trójglicerydów, które napędzają rozwój miażdżycy. Oczywiście, żeby jeszcze bardziej obniżyć ryzyko incydentów naczyniowych, do zdrowej diety należy dołączyć kilka godzin umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu.

Lepsze samopoczucie

Zdrowa dieta ułożona indywidualnie pod konkretnego pacjenta z pewnością polepszy samopoczucie. Innym oczywistym następstwem stosowania rad dietetyka jest poprawa wyglądu naszego ciała, co bardzo pozytywnie wpłynie na samoocenę. Dobrze dobrane posiłki dodają energii na cały dzień. Dieta, na której pacjent odczuwa głód, jest źle dopasowana. Dietetyk tworząc listę zalecanych posiłków, musi sprawić, żeby pacjent czuł sytość przez cały dzień, a jednocześnie miał przyjemność z jedzenia.

Wybór doświadczonego dietetyka

Wybór doświadczonego dietetyka jest bardzo ważny. Uniwersalna dieta sprawdza się bardzo rzadko i najczęściej jest porzucana. Specjalista w dziedzinie żywienia musi cały czas pogłębiać swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w szkoleniach i śledzenie najnowszych badań naukowych. Ułożenie posiłków, które będą zdrowe, sycące i smaczne jest dużą sztuką wymagającą wiedzy oraz doświadczenia.

Dlaczego nie zaleca się korzystania z diet znalezionych w internecie?

Są to właśnie diety niespersonalizowane oraz niezbilansowane do naszych potrzeb energetycznych. Posiłki przyrządzane ze składników, których nie lubimy, są po prostu niesmaczne i nie mamy ochoty ich jeść. To z kolei sprzyja podjadaniu. Dietetyka jest dziedziną, o której wiele napisano i powiedziano. Samodzielnie trudno wybrać, co jest prawdą, co fałszem w tych doniesieniach.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka i kolejne konsultacje?

Jeśli wybierasz się na pierwszą wizytę u dietetyka i zastanawiasz się, jak wygląda spotkanie, warto abyś wiedział, że pełna konsultacja trwa zazwyczaj około godziny. Najważniejszą częścią wizyty u specjalisty jest zebranie bardzo szczegółowego wywiadu z pacjentem. Podczas rozmowy omawiany jest stan zdrowia i dotychczasowe nawyki żywieniowe. Pacjent jest proszony o opisanie swojego trybu życia oraz typu pracy. Wszystkie te informacje są bardzo ważne, żeby prawidłowo ułożyć dietę. Specjalista pyta również o preferencje żywieniowe, dzięki temu pacjentowi nie zostaną zaproponowane posiłki, które mu nie smakują. Kolejnym etapem wizyty jest wykonanie pomiarów ciała. Dietetyk zmierzy masę, wzrost, obwód pasa oraz talii. Do złotych standardów wizyt u dietetyka weszła analiza składu ciała. Jest to metoda pozwalająca na określenie ilości tkanki mięśniowej, tłuszczowej i wody zawartej w ciele. Specjalista analizuje otrzymane wyniki wraz z pacjentem. Często dietetyk zleca wykonanie dodatkowych badań, na przykład morfologii krwi obwodowej, czy profilu lipidowego. W naszej klinice możemy zaproponować również testy na nietolerancje pokarmowe, takie jak Food Detective, czy MRT 170. Specjalistyczne badania są bardzo pomocne w skomponowaniu pełnowartościowych posiłków, które będą dobrze przyswajane przez organizm pacjenta. Ostatnim etapem wizyty jest ustalenie strategii dietetycznej i umówienie się na kolejne spotkanie. Specjalista zazwyczaj wysyła ułożoną dietę po kilku dniach od konsultacji.

Jakie badania wykonać przed wizytą u dietetyka i ile kosztuje konsultacja? Poznaj ceny

Przed konsultacją u dietetyka warto sprawdzić, jakie badania wykonać przed wizytą oraz ile kosztuje spotkanie. Jeżeli dysponujemy badaniami z ostatnich sześciu miesięcy, to warto je zabrać na konsultację dietetyczną. Wartościowe informacje na pewno przyniosą badania krwi- morfologia z rozmazem i lipidogram. Jeżeli chorujesz, warto przedstawić całą dokumentację swojej choroby. Najczęściej dietetyk zleci wykonanie dodatkowych badań, na przykład oznaczenie różnych parametrów z krwi (nerkowych, wątrobowych, tarczycowych). Nierzadko zaleca się wykonanie badania ogólnego moczu i poziomu witaminy D. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki, to zanotuj ich nazwy, aby podać je lekarzowi. To samo tyczy się suplementów diety.

Ceny

W naszej klinice cena wizyty u doświadczonego lekarza dietetyka to 150 złotych. Z pewnością najlepszą receptą na długie życie w dobrym zdrowiu jest połączenie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Badania jasno pokazują, że osoby z prawidłową masą ciała żyją dłużej i mają lepsze samopoczucie. Wizyta u doświadczonego dietetyka pozwoli Ci dowiedzieć się jak jeść mądrzej, smaczniej i zdrowiej.

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas