fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Leczenie ginekomastii
Leczenie ginekomastii

Leczenie ginekomastii jest niezbędne, aby skutecznie pozbyć się tego problemu. Niekontrolowane, nadmierne powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn jest powszechnie spotykaną dolegliwością, która może wzbudzać dyskomfort. Obecne metody redukcji tkanki gruczołowej u pacjentów są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne. Podstawę do wykonania zabiegu zawsze powinna stanowić konsultacja ze specjalistą.

Spis treści:
Kiedy trzeba się zdecydować?
Przyczyny problemu
Geneza
Jakie są sposoby leczenia?
Operacja klasyczna
Usuwanie ginekomastii tłuszczowej
Zabieg na ginekomastię tłuszczowo-gruczołową

Kiedy należy się zdecydować na leczenie ginekomastii u mężczyzn?

Leczenie ginekomastii u mężczyzn to jeden z wielu zabiegów, który wykonujemy w naszym centrum medycyny estetycznej Kaniowscy Clinic we Wrocławiu. Na skorzystanie ze specjalistycznej pomocy warto się zdecydować w przypadku rozpoznania charakterystycznych objawów. Symptomem ginekomastii jest nienaturalny i wyraźny rozrost gruczołu stukowego u mężczyzny, co można rozpoznać po specyficznym odstawaniu sutka. Konieczność przeprowadzenia zabiegu wynika nie tylko ze względów estetycznych. Problem z przerostem tkanki gruczołowej może bowiem utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ginekomastia wpływa negatywnie również na kondycję psychiczną pacjenta.

Przyczyny problemu

lipomastia

Ginekomastia często ma podłoże hormonalne, jednak nie zawsze. Z tego względu bardzo duże znaczenie ma prawidłowa diagnostyka, którą przeprowadzamy w naszym gabinecie. Na podstawie wywiadu lekarskiego możemy ocenić, czy zaburzenia gospodarki hormonalnej rzeczywiście są główną przyczyną rozrostu tkanki gruczołowej. Jako wyjątkowo złożona jednostka chorobowa, ginekomastia może też wynikać z innych problem. Dotyczy to chociażby zaburzeń endokrynologicznych, spowodowanych upośledzonym funkcjonowaniem nadnerczy, jąder, przysadki czy tarczycy. Rozrost sutków u mężczyzn może być też powiązany z niewydolnością wątroby, nerek lub nadnerczy, przyjmowaniem niektórych leków, otyłością czy aktywnymi zmianami nowotworowymi. W przypadku wystąpienia objawu jednostronnego i bolesnego powiększenia piersi przyczyną może się okazać nowotwór piersi.

Geneza

Niekontrolowany rozrost gruczołu sutkowego może wystąpić u mężczyzn w różnym wieku. Do rozwoju tej przypadłości nierzadko dochodzi u chłopców w okresie dojrzewania, co wynika z nadmiernej ilości wolnego estradiolu względem testosteronu. Ginekomastia w takiej formie ma zwykle charakter przejściowy, dlatego w ciągu kilku miesięcy samoistnie zanika. Schorzenie może się jednak utrwalić, a tym samym doprowadzić do stałego problemu estetycznego. Rozrost tkanki gruczołowej w piersiach jest też przypadłością dotykających mężczyzn w dojrzałym wieku. W tym przypadku często towarzyszy jej lipomastia, z którą ginekomastia bywa mylona. To drugie schorzenie nie wynika bowiem z przerostu gruczołu stukowego, tylko nagromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach piersi i klatki piersiowej.

Jakie są sposoby leczenia ginekomastii?

Sposoby leczenia ginekomastii w Kaniowscy Clinic zawsze dobieramy indywidualnie do specyfiki problemu. Z tego względu kluczowym etapem diagnostyki jest badanie gruczołów piersiowych, połączone ze specjalistycznym i szczegółowym wywiadem. Na początek musimy ocenić sprężystość tkanki oraz stopień jej ruchomości względem podłoża. Należy też sprawdzić, czy ucisk gruczołu nie powoduje wycieku z sutka. Na etapie diagnostyki oceniamy również stan obwodowych węzłów chłonnych oraz zewnętrznych narządów płciowych. Duże znaczenie mają objawy ze strony gruczołów dokrewnych, które mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwy stosunek stężenia testosteronu względem estrogenów. W takim przypadku ginekomastia może stanowić objaw poważniejszej choroby ogólnoustrojowej.

Operacja klasyczna

Ginekomastia gruczołowa wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, podczas którego przerośnięty gruczoł jest usuwany. Procedura opiera się na wykonaniu niewielkiego, chirurgicznego nacięcia w dolnej okolicy otoczki sutkowej. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a czas jego trwania to około jedna godzina. Po zakończeniu procedury pacjent może wrócić do domu, a szwy usuwane są po około 7-10 dniach. Na ciele nie pozostają żadne widoczne blizny, co stanowi dużą zaletę zabiegu. Operacja pozwala na zmniejszenie nadmiernie uwydatnionych męskich piersi. Zabieg polecamy w przypadku znacznego nasilenia zmian, braku zaniku problemu po okresie dorastania oraz przy nierozpoznanej etiologii choroby lub wystąpieniu jej w przebiegu zespołów genetycznych. Procedura odbywa się po wstępnej kwalifikacji oraz przeprowadzeniu kompletu podstawowych badań. Duży wpływ na efekty ma ustalenie odpowiedniej strategii postępowania na podstawie udziału procentowego tkanki gruczołowej i tłuszczowej w piersiach pacjenta.

Usuwanie ginekomastii tłuszczowej

Ginekomastia tłuszczowa to lipomastia, która daje objawy zbliżone do ginekomastii gruczołowej. W obu przypadkach występuje powiększenie okolic sutków u pacjenta. Inna jest jednak struktura tkanki, ponieważ w przebiegu lipomastii następuje rozrost jedynie tkanki tłuszczowej. Odmienne są też przyczyny i sposoby leczenia tych przypadłości. Lipomastia zwykle spowodowana jest nadwagą oraz skłonnościami genetycznymi, natomiast czynnik hormonalny odgrywa mniej istotną rolę. Najskuteczniejsza metoda leczenia tego problemu to liposukcja, która polega na odessaniu tkanki tłuszczowej. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a czas jego trwania zależy głównie od ilości nagromadzonej tkanki. Po liposukcji pacjent wraca do domu, a szwy zdejmujemy po około 7-10 dniach. Tkanka gruczołowa charakteryzuje się większą gęstością od tłuszczowej, dlatego jej usunięcie poprzez liposukcję jest trudne.

Zabieg na ginekomastię tłuszczowo-gruczołową

U jednego pacjenta mogą współwystępować oba problemy, czyli równoczesny rozrost tkanki gruczołowej i tkanki tłuszczowej. W takim przypadku mamy do czynienia z ginekomastią gruczołowo-tłuszczową. Przyczyny tego zaburzenia nie są do końca znane, jednak najprawdopodobniej wynika ono z zaburzeń hormonalnych i jednoczesnego nadmiaru tkanki tłuszczowej pod wpływem nadwagi. Wzrost ryzyka jest powiązany z tym, że u pacjentów otyłych występuje tendencja do zwiększonej ilości estrogenów w organizmie. Za rozrost tkanki gruczołowej odpowiadają bowiem właśnie te żeńskie hormony. Aby pozbyć się ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej, najczęściej przeprowadzamy procedury łączone – czyli kombinacje zabiegu chirurgicznego i liposukcji.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem, a także zachęcamy do kontaktu oraz umówienia wizyty w Kaniowscy Clinic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas