Przebarwienia posłoneczne są w większości przypadków neutralne dla zdrowia, jednak mogą wywoływać pewien dyskomfort estetyczny. Ich powstawanie wynika ze zmian pigmentacyjnych, które zachodzą m.in. w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Aby wyrównać jej koloryt, można przeprowadzić specjalistyczne zabiegi. Ich rodzaj zawsze powinien być indywidualnie dobrany do specyfiki i stopnia zaawansowania problemu z tym rodzajem zmian skórnych.

Spis treści:
Jak je usunąć?
Technologie laserowe
Najpopularniejsze systemy
Na czym polegają łączone zabiegi?
Inne procedury i terapie

Jak usunąć przebarwienia posłoneczne na twarzy i plecach?

Przebarwienia melaninowe. Gdzie leczyć we Wrocławiu?

Przebarwienia posłoneczne mogą występować na całym ciele, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy i plecach. W naszym gabinecie Kaniowscy Clinic zawsze przeprowadzamy specjalistyczną konsultacje, która umożliwia dopasowanie optymalnej metody zabiegowej. Powstawanie takich zmian skórnych jest spowodowane nadmierną ilością lub aktywnością melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę. Zaburzenie procesu melanogenezy prowadzi do odkładania się ciemnego pigmentu w naskórku, a także w głębszych warstwach skóry właściwej.

Technologie laserowe

Obecnie usuwanie przebarwień bardzo często odbywa się z wykorzystaniem technologii laserowych, które są zalecane zwłaszcza w przypadku nadmiernej pigmentacji w głębszych warstwach skóry. Zabiegi tego typu polegają na wprowadzeniu wiązki lasera, która wywołuje koagulację melaniny oraz zniszczenie komórek odpowiedzialnych za jej produkcję. Urządzenia używane w ramach laseroterapii rozbijają cząsteczki pigmentu, jednak za ich samoczynne usunięcie odpowiada sam organizm. Rezultaty uzyskane dzięki laseroterapii zależą od rodzaju wykorzystanego systemu, a także głębokości zmian skórnych oraz czasu utrzymywania się takich zmian. Z reguły najbardziej widoczną poprawę można uzyskać w przypadku stosunkowo płytkiej pigmentacji. Im dłużej na skórze utrzymują się te zmiany, tym dłuższego czasu prowadzenia terapii wymagają. Po zastosowaniu lasera konieczne jest dbanie o odpowiednią pielęgnację, włącznie z łagodzeniem opuchlizny i podrażnień. Po zabiegu należy też zrezygnować z ekspozycji na słońce, unikać podrażniania skóry oraz nie stosować silnych peelingów.

Najpopularniejsze systemy

Jednym z najpopularniejszych systemów jest laser tulowy, który posiada specjalny skaner i wytwarza fale o optymalnej długości. Wyróżnić można także laser frakcyjny CO2. Jego działanie bazuje na fototermolizie, czyli procesie kontrolowanego uszkodzenia komórek przez mikroskopijne impulsy. W rezultacie skóra ulega złuszczeniu, a następnie regeneracji. Istnieją też bardziej zaawansowane urządzenia, które łączą w sobie cechy lasera frakcyjnego i pikosekundowego. Ich zastosowanie pozwala na redukcję zmian skórnych spowodowanych ekspozycją na słońce, a także innych zmian barwnikowych. Niektóre lasery są natomiast przystosowane do emisji wiązki światła, która termicznie rozbija komórki z pigmentem. Pod wpływem oddziaływania fal świetlnych przebarwienia ciemnieją i stopniowo ulegają złuszczeniu. Nowoczesne lasery tego typu posiadają wydajny system chłodzenia, co podnosi komfort zabiegu. Do popularnych rozwiązań należą też lasery dualne, które z kolei pracują na wiązkach o różnej długości fal. Po przedostaniu się do napigmentowanych komórek skóry, doprowadzają do ich rozkładu. Poza działaniem depigmentacyjnym, laser dualny przyczynia się też do wygładzenia skóry oraz stymulowania produkcji kolagenu.

Na czym polegają łączone zabiegi na przebarwienia posłoneczne?

Zabiegi na przebarwienia posłoneczne mogą bazować na łączeniu różnych technologii. Do tego rodzaju rozwiązań należą terapie, które bazują na działaniu lasera i dodatkowo fal radiowych. Nie tylko redukują one zmiany posłoneczne, ale też przyczyniają się do poprawy kolorytu skóry. Terapia może też opierać się na zabiegach z użyciem specjalnych preparatów, a następnie kontynuowaniu leczenia w warunkach domowych pod opieką specjalisty. W tym przypadku kluczowe znaczenia ma odpowiedni dobór składników aktywnych, które muszą wykazywać działanie depigmentacyjne, antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Terapie tego typu znajdują zastosowanie w usuwaniu nie tylko zmian posłonecznych, ale też przebarwień pozapalnych, hormonalnych, piegów, ostudy czy znamion barwnikowych.

Inne procedury i terapie

W redukcji zmian posłonecznych pomocna może się okazać również terapia, która polega na nakłuwaniu skóry niewielkimi mikro-igłami oraz dostarczeniu do niej odpowiedniego preparatu o działaniu rewitalizującym. Zabieg ten przeprowadzany jest pod kątem wyrównania kolorytu skóry i niwelowania oznak fotostarzenia, co ma szczególne znaczenie w przypadku cery dojrzałej. Innym pomocnym zabiegiem jest światłoterapia z wykorzystaniem lampy LED. Urządzenie to emituje fale świetlne, które odpowiadają za pobudzenie skóry do regeneracji. Światło lampy LED umożliwia redukcję zmian pigmentacyjnych poprzez naprawę uszkodzonych tkanek.