fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków Kaniowscy Clinic Wrocław
Usuwanie pieprzyków to zabieg, który jest niezwykle ważny i może uchronić Cię przed nowotworem skóry. Warto zapoznać się z metodami, za pomocą których można je usunąć. Zanim zdecydujesz się na wykonanie zabiegu, zapoznaj się z ofertą Kaniowscy Clinic.

Spis treści
Czym są pieprzyki?
W jaki sposób mogę je usunąć?
Ile to kosztuje?

Rozpoznanie problemu i usuwanie pieprzyków na twarzy

Usuwanie pieprzyków na twarzy to chyba jedne z częściej wykonywanych drobnych zabiegów z pogranicza chirurgii i medycyny estetycznej. Cóż, nie ma się co dziwić, gdyż pieprzyki na twarzy są szczególnymi niedoskonałościami. Zanim jednak zdecydujesz się na ich usunięcie – zapoznaj się z definicją tych zmian oraz poszczególnymi metodami radzenia sobie z nimi, stosowanymi w Kaniowscy Clinic.

Pieprzyki, czyli właściwie co?

Jak podaje słownik języka polskiego, pieprzyk to „mała, brązowa plamka na skórze”. W obliczu przedstawionej definicji nietrudno się domyślić, iż zarówno „pieprzyk”, jak i „plamka” nie są stricte medycznymi pojęciami. Sięgając więc do semiotyki dermatologicznej, nie znajdziemy żadnego z tych pojęć.

Chirurgia i usuwanie laserowe

W obrębie tej terminologii warto jednak zwrócić uwagę na pojęcie „znamienia barwnikowego” lub też „znamienia melanocytowego”. Obydwa te określenia oznaczają bowiem zmianę na skórze będącą wynikiem nadmiaru jej barwnika, jakim jest melanina. W zależności od ilości wspomnianego barwnika pieprzyki mogą przyjmować bardzo różne barwy – od jasnych, po bardzo ciemne – wręcz czarne.

Na co zwracać uwagę?

Niestety, nie każdy pieprzyk jest w 100% bezpieczny. Niektóre z tych zmian mogą się przekształcić w czerniaki, które to są nowotworami złośliwymi skóry. Z tego powodu bardzo ważne jest obserwowanie zmian na swoim ciele. Szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia makroskopowego, a więc „gołym okiem” mogą okazać się te najciemniejsze, posiadające nierówne, wręcz zanikające granice oraz zmiany „wielokolorowe”. Niejako podobnymi kryteriami kieruje się dermatolog podczas oceny znamienia poprzez tzw. dermatoskop. W dużym zbliżeniu można zdecydowanie dokładniej ocenić równość granicy między pieprzykiem a zdrową skórą, czy też rozłożenie barwnika w obrębie zmiany. W codziennej obserwacji bardzo ważna jest również dynamika zmian w wyglądzie pieprzyków. Z tego powodu, jeśli któreś znamię nas niepokoi warto je obserwować, robiąc zdjęcia danej zmianie w odstępach ok. 1-4 tygodniowych. Taka dokumentacja pozwoli ocenić potencjalny rozwój i ewentualną złośliwość zmiany.

Jak usunąć pieprzyk? Chirurgia i usuwanie laserowe oraz inne metody

Zapewne wiele z Was zastanawia się nad tym, jak usunąć pieprzyk, który co prawda nie zmienia się od lat i jest zmianą łagodną, jednak, według nas, znacznie zaburza wygląd twarzy, dekoltu lub innej części ciała. Niektóre znamiona mogą znajdować się w miejscach podatnych na podrażnienia i urazy mechaniczne, co tym bardziej kwalifikuje je do wycięcia. W naszym gabinecie Kaniowscy Clinic wykonujemy różne rodzaje zabiegów, których celem jest usunięcie znamion z powierzchni skóry. Do wspomnianych zabiegów należą te z wykorzystaniem klasycznej chirurgii, laseroterapii, elektrokoagulacji, radiofrekwencji i krioterapii.

Klasyczna chirurgia

Co prawda pojęcie „klasyczna chirurgia” brzmi nadzwyczaj poważnie, jednak w praktyce oznacza to stosunkowo drobny zabieg, który jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na odpowiednim nacięciu zdrowej skóry w okolicy znamienia i wycięciu go z zachowaniem niewielkich marginesów zdrowych tkanek. Metoda ta ma przewagę nad pozostałymi z uwagi na fakt, iż tak wyciętą zmianę odsyłamy do badania histopatologicznego, gdzie specjalista bada ją pod mikroskopem i stawia ostateczne rozpoznanie. Oczywiście w bardzo dużym odsetku rozpoznania histopatologiczne pokrywają się z wcześniejszymi diagnozami stawianymi przez dermatologów. Zabieg chirurgicznego usunięcia zmiany nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy natomiast pamiętać, że przeciwskazaniem jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Po zabiegu należy zgłosić się do nas (po ok. 7-10 dni) celem usunięcia założonych przez chirurga szwów (w zależności od wielkości usuwanej zmiany jest to zazwyczaj ok. 1-4 szwów).

Laseroterapia

Inną metodą jest laseroterapia, która również pozwala na usuwanie zmian z powierzchni skóry. Powinniśmy jednak ją stosować, kiedy z bardzo dużym prawdopodobieństwem lekarz dermatolog oceni, iż usuwamy zmianę łagodną. Istotą działania lasera jest bowiem zniszczenie termiczne komórek zmiany skórnej poprzez promieniowanie laserowe i następnie samonaprawę z wykorzystaniem zdrowych tkanek. Jak więc łatwo się domyślić usuwana zmiana nie będzie mogła zostać poddana późniejszej ocenie histopatologicznej. Niewątpliwym jednak jej plusem jest wygoda dla pacjentów poddających się tej nieinwazyjnej metodzie oraz brak konieczności zdejmowania szwów po zabiegu. Usuwanie zmian skórnych laserem jest możliwe w Kaniowscy Clinic za pomocą np. lasera Golden Touch Smartxide.

Elektrokoagulacja

Zabieg ten polega na zastosowaniu prądu o wysokiej częstotliwości. Jest on emitowany przez specjalne urządzenia, za pomocą których wykonuje się elektrokoagulację. Niestety, zabieg ten nie jest całkowicie bezbolesny, dlatego wcześniej miejsce zabiegu zostaje znieczulone maścią. Oczywiście wszystko zależy również od lokalizacji wielkości usuwanej zmiany. Podobnie jak w przypadku laseroterapii, usuniętej zmiany nie da się poddać późniejszej ocenie. Z tego powodu przed przystąpieniem do tego zabiegu konsultujący Cię lekarz musi zakwalifikować usuwaną zmianę do takiej metody usunięcia.

Krioterapia

Jest to zabieg, który polega na początkowym zamrożeniu zmiany za pomocą np. ciekłego azotu oraz następowym jej usunięciu. Minusem tej metody jest niestety fakt, iż tak wyciętego preparatu nie można oddać już na badania histopatologiczne, gdyż pierwotna zmiana została uprzednio zamrożona, a tym samym jej tkanki uległy obumarciu.

Ile kosztuje usunięcie pieprzyka? Poznaj ceny

Ile kosztuje usunięcie pieprzyka? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu z Was. Cóż, wszystko zależy od wybranej, czy też odpowiednio dobranej metody, lokalizacji oraz wielkości zmiany. Ceny w zakresie chirurgii klasycznej zaczynają się już od 400 zł, a gdy zmiana znajduje się w obrębie twarzy – od 450 zł. Koszty laseroterapii i elektrokoagulacji zmian skórnych zaczynają się od 200 zł, natomiast krioterapii od 150 zł.

Dla Twojego zdrowia

Usunięcie pieprzyka to ważny sposób dbania nie tylko o swój wygląd, ale także o zdrowie. Niektóre zmiany barwnikowe mogą ewoluować w czerniaka, dlatego poza ich obserwacją i kontrolami u dermatologa powinno się usuwać podejrzane zmiany. Także pieprzyki, które nam na co dzień przeszkadzają, są warte chwili zabiegu, dlatego skontaktuj się z nami jak najszybciej w celu uzgodnienia terminu wizyty u dermatologa i usunięcia pieprzyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas