fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Usuwanie starych rozstępów

Usuwanie starych rozstępów jest zazwyczaj trudniejsze niż redukcja świeżych i niedojrzałych jeszcze zmian skórnych tego typu. Osiągnięcie celów zabiegowych w znacznej mierze zależy nie tylko od specyfiki wybranej procedury, ale też od momentu jej zastosowania. Rozstępy można obecnie usuwać z wykorzystaniem różnych metod, które w większości opierają się na nowoczesnych technologiach. Zabiegi te pozwalają na redukcję zmian o zróżnicowanym podłożu i zlokalizowanych w różnych obszarach.

Spis treści:
Kiedy jest możliwe?
Fazy rozwoju rozstępów
Utrwalanie się zmian skórnych
Laser Discovery Pico
Laser tulowy Lavieen
Radiofrekwencja mikroigłowa i mezoterapia osoczem
Naświetlanie lampą LED

Najczęstsze przyczyny korzystania z zabiegu usuwania starych rozstępów

Usuwanie starych rozstępów można przeprowadzić na różnych obszarach ciała, takich jak chociażby plecy, ramiona, brzuch, pośladki czy piersi. Przyczyny powstawania i utrwalania się takich zmian są zróżnicowane. Do najczęstszych powodów możemy zaliczyć specyficzne czynniki hormonalne i genetyczne, nagłą zmianę masy ciała, stosowanie niektórych środków medycznych czy występowanie zaburzeń w tkance łącznej. Przyczyną bezpośrednią jest wyraźne osłabienie skóry, które wynika z jej nadmiernego rozciągnięcia. Rozstępy powstają bowiem pod wpływem zerwania się włókien kolagenu i elastyny.

Fazy rozwoju rozstępów

Rozstępy to zmiany skórne, które rozwijają się w kilku fazach. Pierwszej z nich towarzyszy stan zapalny, trwający zwykle kilka miesięcy. Przez ten czas stopniowo następuje odkształcanie włókien kolagenowych i elastynowych pod wpływem ich zerwania, czemu może towarzyszyć również obrzęk skóry właściwej. Rozstępy mają wówczas czerwone zabarwienie. Kolejnym etapem jest faza zanikowa, kiedy to zmiany ulegają blednięciu i nabierają wklęsłej formy. Zabiegi pozwalające na usuwanie rozstępów przebiegają najefektywniej w początkowych fazach rozwoju rozstępów ze względu na większą łatwość odbudowy struktury zerwanych włókien. Nie bez znaczenia pozostaje też odpowiednia profilaktyka, pozwalająca na ograniczenie powstawania nowych zmian oraz zmniejszenie rozwoju i widoczności starych.

Utrwalanie się zmian skórnych

Na rozstępy najmocniej narażone są kobiety w ciąży czy osoby uprawiające sporty siłowe i kulturystykę, jednak problem ten coraz częściej dotyka także dorastających dzieci. Przy zbyt szybkim wzroście rozstępy mogą wystąpić na piersiach u nastoletnich dziewcząt czy też wzdłuż kręgosłupa u chłopców, przyjmując postać świeżych zmian skórnych o czerwonym zabarwieniu. W takiej formie charakterystyczne pręgi skórne są najłatwiejsze do usunięcia, wraz z ich dojrzewaniem i rozjaśnianiem zmniejszają się natomiast szanse udanej redukcji. Z tego względu specjalistyczny zabieg powinien być wykonywany jak najwcześniej. Same rozstępy nie stanowią zagrożenia dla stanu zdrowia, jednak dla wielu osób są istotnym problemem estetycznym.

Jakie metody pozwalają na usuwanie starych rozstępów?

Do usuwania starych rozstępów wykorzystuje się różne metody, które bazują na użyciu odpowiednich technologii oraz narzędzi. Duże znaczenie ma ich trafne dopasowanie do potrzeb skóry pacjenta, dlatego bardzo ważna jest konsultacja z dermatologiem odpowiedzialnym za wybór procedury zabiegowej. Obecnie zmiany w postaci rozstępów możemy zredukować m.in. poprzez laseroterapię. Poszczególne rozwiązania można stosować nie tylko osobno, ale też jako terapie łączone. O ich doborze decyduje specjalista, który uwzględnia przy tym wiek rozstępów oraz ich rozległość na skórze pacjenta.

Laser Discovery Pico

laser discovery pico zabiegi na trądzik

Discovery Pico to laser pikosekundowy, który emituje silne wiązki światła laserowego w krótkich odstępach czasu. Urządzenie to wykonuje kontrolowane mikrouszkodzenia w tkankach skóry objętych występowaniem starych zmian skórnych, co pobudza fibroblasty oraz aktywuje je do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. Długość trwania procedury z użyciem lasera pikosekundowego Discovery Pico zależy głównie od obszaru ciała zajętego przez rozstępy, jednak zwykle przebiega w maksymalnie kilkanaście minut. W czasie zabiegu pacjent odczuwa ograniczony dyskomfort ze względu na bezpośredni nawiew chłodnego powietrza na skórę. Procedura ta w większości przypadków nie wymaga nakładania znieczulenia, jednak w razie konieczności możemy wykorzystać znieczulenie miejscowe w maści.

Laser tulowy Lavieen

Laser tulowy Lavieen również może być wykorzystany do redukcji utrwalonych, dojrzałych rozstępów. W tym przypadku zabieg bazuje na zastosowaniu tulu, który jest najrzadszym ziemskim lantanowcem i w urządzeniu działa jako źródło energii. Lavieen charakteryzuje się falą o długości 1972 nm i może pracować w kilku trybach, co pozwala na dostosowanie parametrów zabiegowych do grubości skóry pacjenta i specyfiki problemu. Kwestia ta pozostaje bardzo istotna przy redukcji starych rozstępów. W przypadku odpowiedniego doboru długości impulsu oraz intensywności samej energii zabieg ten umożliwia przebudowę skóry oraz wyrównuje jej strukturę.

Radiofrekwencja mikroigłowa i mezoterapia osoczem

Do usuwania dojrzałych rozstępów wykorzystujemy również technologię radiofrekwencji. W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań nie jest to metoda laserowa. Podstawę jej działania stanowi zastosowanie prądu o częstotliwości fal radiowych RF, które odpowiadają za wywołanie kontrolowanego podgrzewania skóry. Proces ten inicjuje jej regenerację, a tym samym przebudowę struktur pod kątem poprawy jędrności i elastyczności tkanek. Do redukcji starszych rozstępów najczęściej wykorzystujemy radiofrekwencję połączoną z mikronakłuwaniem, które dodatkowo stymulują naturalne zdolności naprawcze skóry i pobudzają ją do odnowy. Zabieg ten wykonywany jest z użyciem systemu Secret DUO. Za pomocą mikroigieł energia radiofrekwencji może być frakcyjnie dostarczona do głębszych warstw skóry. Dodatkowo w zabiegu zastosowanie znajdują nieblacyjne wiązki lasera erbowo-szklanego, którego długość fali wynosi 1540 nm. Procedura może być też połączona z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym, które zawiera oligoelementy, oligopeptydy witaminy, czynniki wzrostu czy enzymy oksydacyjne. Składniki te docierają w głąb skóry na bezpośrednim obszarze występowania rozstępów, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny oraz aktywują mikrokrążenie.

Naświetlanie lampą LED

Terapię lampą LED wykorzystujemy do usuwania zarówno świeżych, jak i już zabliźnionych rozstępów. Zabieg ten polega na naświetlaniu zmian przez kilkanaście minut i najczęściej wykonywany jest w połączeniu z laseroterapią. Światło oddziałuje na komórki skóry i aktywuje je do regeneracji, co prowadzi do stopniowego zanikania zmian. Terapia LED zwykle obejmuje serię kilku zabiegów i może być modyfikowana pod kątem długości fali, zależnie od wskazań oraz potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas