Obrzezanie to jeden z najczęściej przeprowadzanych na świecie zabiegów, który dotyczy męskiego członka. Wielu mężczyzn decyduje się na jego przeprowadzenie ze względów praktycznych. Do niedawna w Stanach Zjednoczonych był to jeden z rutynowych zabiegów, któremu poddawano noworodki. Nieusunięcie napletka może w dorosłym wieku wiązać się z pojawianiem się dysfunkcji, takich jak stulejka, czy za krótkie wędzidełko. Na szczęście z pomocą przychodzi obrzezanie. Na czym polega ten zabieg? Jakie stosuje się metody i gdzie go wykonać?
Spis treści
Do kogo jest skierowany zabieg?
Dlaczego warto poddać się zabiegowi?
Na czym polega zabieg?
Przebieg
Przeciwwskazania
Co zmienia się po?
Dla kogo przeznaczony jest zabieg obrzezania?
Przeprowadzenie zabiegu obrzezania jest wskazane u wszystkich mężczyzn, którzy zmagają się ze schorzeniami narządów rozrodczych lub często nawracającymi infekcjami intymnymi. Obrzezanie zaleca się panom w różnym wieku, którzy zmagają się ze stulejką, krótkim wędzidełkiem lub załupkiem. Ostatnie ze schorzeń to stan, który sprzyja powstawaniu obrzęków na członku — w najgorszym wypadku mogą one prowadzić nawet do martwicy żołędzia. Na obrzezanie decyduje się także wielu mężczyzn, którzy zmagają się ze zbyt dużą ilością luźnej skóry na penisie. U osób poddanych obrzezaniu odnotowano również mniejszą podatność na choroby weneryczne i nowotwory narządów rozrodczych.
Dlaczego warto poddać się zabiegowi?
Zabieg jest niegroźny dla życia pacjenta i ma na celu usunięcie wad oraz schorzeń, które objęły swoim obszarem napletek penisa. Wykonanie zabiegu zaleca się przede wszystkim osobom, które zmagają się ze schorzeniami, takimi jak: stulejka, zbyt krótkie wędzidełko lub często powracające stany zapalne napletka i żołędzia. Zabieg obrzezania może pomóc w rozwiązaniu tych problemów zdrowotnych.
Leczenie stulejki
Stulejka dotyka mężczyzn w różnym wieku. Jednak im później jest wykryta, tym większe komplikacje może wywołać. W najbardziej skrajnych sytuacjach może dojść nawet do zwężenia się napletka, co znacząco utrudni odsłonienie żołędzia członka. U wielu osób powoduje to uczucie dyskomfortu, a nawet bólu, który jest odczuwany w trakcie erekcji. Stulejka sprzyja również powstawaniu częstych stanów zapalnych oraz znacznie utrudnia oddawanie moczu. Leczenie tego schorzenia polega na przeprowadzeniu zabiegu, w którego trakcie wycina się nadmiar napletka w miejscu objętym zmianą chorobową.
Leczenie krótkiego wędzidełka
Problem krótkiego wędzidełka, podobnie jak stulejka ujawnia się u mężczyzn w różnym wieku. Schorzenie objawia się obecnością krótkiego pasma skóry pomiędzy dolną częścią żołędzia prącia a napletkiem. Nieleczone może w efekcie prowadzić do pojawiania się bólu w trakcie erekcji oraz problemów z poruszaniem napletkiem. Leczenie tej dolegliwości opiera się na przeprowadzeniu zabiegu, w którego trakcie dochodzi do ponownego zszycia wędzidełka. Dzięki temu zwiększa się również jego długość.
Na czym polega zabieg obrzezania?
Zabieg obrzezania to jeden z najstarszych na świecie zabiegów wykonywanych mężczyznom. Określany również jako cyrkumcyzja, polega na wycięciu skóry napletka metodą operacyjną. Wykonanie zabiegu obrzezania przywraca wielu pacjentom pewność siebie. Odzyskują dobre samopoczucie, a zmianie na lepsze ulega ich pożycie seksualne. Należy jednak pamiętać o tym, że do wykonania tego typu zabiegów kwalifikuje specjalista urolog.
Przebieg zabiegu
Obrzezanie polega na wycięciu pierścienia zwężenia napletka i może odbyć się na dwa sposoby. Operacja plastyczna stulejki polega na pozostawieniu fragmentu napletka. W przypadku, gdy przeprowadza się usunięcie całego napletka tak, aby odsłonić żołądź — mówi się o obrzezaniu. Zabieg zajmuje od 30 do 40 minut oraz jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Kończy się natomiast założeniem szwów. Szwy rozpuszczalne samoczynnie zanikają po upływie od 3 do 6 tygodni, szwy nierozpuszczalne usuwa się w trakcie wizyty, która odbywa się po upływie 10-14 dni od przeprowadzenia zabiegu.
Jak wygląda zabieg korekty krótkiego wędzidełka?
Przeprowadzenie korekty wędzidełka zajmuje od 15 do 30 minut i jest ono przeprowadzane najczęściej przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia nasiękowego. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort. Po przeprowadzeniu korekty umieszczane są szwy — rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. Zdjęcie tych drugich wymaga pojawienia się w gabinecie. Wizyta odbywa się na od 10 do 14 dni od momentu przeprowadzenia korekty zbyt krótkiego wędzidełka.
Przeciwwskazania
Zabieg odradza się osobom, które są w trakcie leczenia chorób wenerycznych, opryszczki lub zmagają się z infekcją intymną. Zabiegu nie mogą wykonywać mężczyźni, którzy przyjmują leki przeciwkrzepliwe — na czas zabiegu oraz rekonwalescencji należy je odstawić po konsultacji z lekarzem. Przed zabiegiem wskazane jest zadbać o jak najlepszą higienę miejsc intymnych. Wymagana jest także depilacja włosów łonowych.
Efekty
Przeprowadzenie obrzezania posiada wiele zalet. Przede wszystkim jednak jego wykonanie przywraca pewność siebie oraz poczucie męskości. Po upływie kilku tygodni pacjenci wracają do dawnej sprawności seksualnej. Poprawie ulega nie tylko ich pożycie, ale również higiena narządów intymnych. To z kolei zmniejsza ryzyko występowania wielu infekcji bakteryjnych, chorób wenerycznych i nowotworowych, również w przypadku partnerek seksualnych.
Zalecenia po zbiegu
Pacjenci poddani obrzezaniu muszą przygotować się na odbycie kilkutygodniowej rekonwalescencji. Po zakończonej operacji zakłada się specjalny opatrunek, który minimalizuje ryzyko występowania krwawienia czy powstawania powikłań w postaci obrzęku limfatycznego. Opatrunek ten można samodzielne usunąć kolejnego dnia. Następnie pacjent musi go regularnie zmieniać — codziennie od dnia zabiegu. Zachowanie odpowiedniej higieny jest bardzo ważne. Może ono bowiem uchronić przed powstawaniem przykrych powikłań, a także korzystnie wpłynąć na szybsze gojenie się ran. Zabliźniające się rany należy regularnie przemywać. W przypadku pojawienia się bólu warto skontaktować się z gabinetem medycznym. Okres rekonwalescencji zajmuje ok. 2-4 tygodni, a w trakcie jej trwania należy całkowicie wystrzegać się wysiłku fizycznego, uprawiania sportów, współżycia oraz masturbacji. Należy również odbyć przynajmniej jedną wizytę kontrolną.
Wymienione powyżej zabiegi można wykonać w Kaniowscy Clinic. Nasi wykwalifikowani specjaliści zagwarantują Ci profesjonalny przebieg leczenia oraz fachową opiekę w czasie rekonwalescencji. Masz pytania odnośnie zabiegu i chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami. Nasz personel medyczny z przyjemnością odpowie na wszelkie pytania.