Zdrowa skóra to piękna skóra

Twarz jest swego rodzaju wizytówką naszej osoby, odgrywa ważną rolę w tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych ludzi. Jeżeli zatem chcemy „poprawiać” jej wygląd, pamiętajmy, że od tego, gdzie skierujemy nasze kroki i w czyje ręce powierzymy naszą urodę, będzie zależeć nasz wygląd zaraz po zabiegu, jak i kilka lat po nim. Obecnie cała medycyna, w tym dermatologia estetyczna, zmierza w stronę jak najmniejszej inwazyjności. Dba się o bezpieczeństwo pacjenta, o jego komfort, o zminimalizowanie odczuć bólowych i okresu rekonwalescencji. Nie można jednak zapominać o tym, że każdy zabieg jest swoistą ingerencją i tylko odpowiedzialne i mądre podejście może zapewnić dobry i zadowalający efekt końcowy.

Wszelkie terapie, programy leczenia nastawione na niwelowanie objawów chorobowych, są także upiększeniem skóry. Bo przecież skóra bez zmian trądzikowych, czy zmian zapalnych jest ładną skórą. Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry jest natomiast również jej leczeniem. Leczymy bowiem nadmierną wiotkość skóry, genetycznie uwarunkowane zaniki tkanki tłuszczowej na twarzy, objawy fotouszkodzenia skóry. Terapie te mają na celu spowalnianie procesów degeneracyjnych zachodzących w skórze, utrzymanie jej w dobrej kondycji czy przywracanie stanu właściwego dla młodej skóry. Obecny stan wiedzy medycznej oraz postęp dermatologii i dermatologii estetycznej pozwala w skuteczny sposób osiągnąć zadowalające efekty terapeutyczne. Aby ten cel osiągnąć potrzeba właściwej oceny skóry, odpowiedniej diagnozy, indywidualnie dopasowanego planu leczenia oraz doświadczenia i rzetelnej znajomości procedur medycznych, w tym szeroko rozumianych zabiegów estetycznych. Tu warto podkreślić, że zabiegi estetyczne są zabiegami medycznymi i powinny być wykonywane tylko i wyłącznie przez doświadczonego i wykwalifikowanego w tej dziedzinie lekarza.

Standardy i procedury zabiegowe

Wizyta w gabinecie dermatologa estetycznego powinna mieć określoną procedurę i przebiegać według odpowiedniego schematu. Jest to niezwykle ważne, gdyż tylko w ten sposób lekarz może w konsekwencji postawić prawidłową diagnozę i w porozumieniu z pacjentem stworzyć indywidualnie do jego potrzeb dobrany plan leczenia. Dobra, trafna diagnoza to bowiem połowa sukcesu!

Świadomy i odpowiedzialny lekarz dermatolog estetyczny podejdzie do tematu naszego zdrowia i urody kompleksowo. Najpierw obejrzy skórę „okiem dermatologa”, potem spojrzy na nią pod kątem estetyki, gdyż rzeczą naturalną jest dla niego najpierw leczyć potem upiększać. Spotkanie to powinno być rodzajem dialogu i najważniejsze, aby rozmowa ta doprowadziła do konsensusu, do tego, aby lekarz zrozumiał potrzebę, z jaką zwrócił się do niego pacjent, a pacjent zrozumiał przyczynę powstania swojego problemu estetycznego i poznał sposoby jego zniwelowania.

Ważna jest wspólna analiza twarzy pacjenta, która służyć ma omówieniu indywidualnej mimiki, procesu starzenia się skóry i mechanizmów powstawania w niej zmian. Bardzo ważna jest także dokładna dokumentacja fotograficzna pacjenta. Posłuży ona za podstawę omówienia zabiegu oraz pozwoli zaobserwować jego efekty. Pomocne, na tym etapie wizyty, są także zdjęcia pacjenta sprzed lat. Istotne bowiem dla dermatologa estetycznego jest swoiste odtworzenie naturalnego piękna, przywrócenie utraconych rysów twarzy, nie ich zmiana. Po uważnej rozmowie z pacjentem, zebraniu wywiadu oraz analizie jego wyglądu sprzed lat i dokładnej analizie obecnej kondycji jego skóry, lekarz proponuje sposób terapii. Przedstawia pacjentowi możliwości leczenia, proponuje preparaty i techniki zabiegowe, które będą najbardziej odpowiednie. Może także „zobrazować” pacjentowi spodziewane efekty danego zabieg używając w tym celu profesjonalnego sprzętu.

Do obowiązku lekarza należy także poinformować pacjenta o przeciwwskazaniach do danego zabiegu, możliwych działaniach ubocznych i ewentualnych powikłaniach. Zanim lekarz przystąpi do wykonania zabiegu, musi uzyskać pisemną świadomą zgodę pacjenta, której ten udzielić powinien w założonej przez lekarza karcie, będącej dokumentacją medyczną. Tu znaleźć się muszą także dane dotyczące daty wykonania zabiegu, nazwy użytego preparatu, jego ilość i miejsce podania – wszystko to dla bezpieczeństwa pacjenta i bezpieczeństwa ewentualnych przyszłych zabiegów. Kontakt lekarza z pacjentem nie powinien skończyć się na wykonaniu zabiegu. Niezbędne są wizyty kontrolne, które mają na celu obserwację efektów.

Warto zauważyć, że o atrakcyjnym wyglądzie twarzy decyduje wiele szczegółów i to one składają się na to, czy odbieramy ją jako młodą i piękną. Doświadczony lekarz może bowiem podczas jednej wizyty dokonać nie tylko typowych zabiegów, takich jak redukcja drobnych zmarszczek i bruzd czy powiększenie ust. Jest on w stanie poprawić wygląd nosa, wypełnić zapadnięte skronie, odmłodzić płatki uszu czy nadać twarzy ładny profil poprzez korektę brody etc. Terapia polega na umiejętnym rozłożeniu preparatu w wybranych okolicach całej twarzy i nadaniu jej symetrii i harmonijnego kształtu. Aby zabieg wykonać poprawnie i uzyskać dobry efekt, lekarz musi posiadać duże doświadczenie, bardzo dobrą znajomość anatomii, znajomość tzw. „złotych standardów”, a także poczucie estetyki. Rezultat dobrze wykonanego zabiegu powinien być natomiast taki, że nie zauważamy, które miejsce uległo korekcie, ale mamy ogólne wrażenie, że twarz zyskała świeżość, wygląda na wypoczętą, jest harmonijna i odmłodzona. I ten fakt świadczy właśnie o sukcesie każdego zabiegu estetycznego.

twarzy wystawiona na działanie promieni UV

Co bardzo ważne – wiek naszej skóry może rozmijać się z naszym wiekiem biologicznym, co uzależnione jest na przykład od trybu życia (opalanie się, palenie papierosów, zła dieta) lub uwarunkowań genetycznych (genetyczna utrata tkanki podskórnej czy genetycznie uwarunkowana wiotkość skóry). Badania dowodzą, że wiek biologiczny skóry, która systematycznie narażona jest na kontakt ze słońcem, a więc szczególnie w obrębie twarzy, dekoltu i dłoni, wyprzedza nawet o 30 lat naturalny wiek metrykalny!

Zdjęcie kierowcy ciężarówki, którego lewa strona twarzy była wystawiona na działanie promieni UV.

Dynamiczny rozwój dermatologii i medycyny estetycznej sprawił, że dziś w skuteczny sposób można opóźnić proces starzenia się skóry i walczyć z jego oznakami. Możliwości terapeutycznych jest bardzo wiele, jednakże potrzeba wiedzy i umiejętności, aby móc z nich we właściwy sposób korzystać!

Musimy pamiętać, że skóra to nasz największy narząd i jak inne narządy „choruje” i podlega procesom starzenia. W przypadku problemów, czy dolegliwości ze strony innych narządów, z reguły szukamy doświadczonego specjalisty, dopytujemy, wybieramy lekarza „z polecenia” etc. Dlaczego nie robić tego w przypadku dbania o skórę ??

Nasza skóra jest obrazem tego, co dzieje się w naszym organizmie. Zdrowa skóra to ładna skóra. Pojawiające się – bladość, szarość, zaczerwienienie, popękane naczynka, przebarwienia, plamki, grudki, krostki a także przedwczesne zmarszczki czy przedwczesna utrata tkanki podskórnej – to oznaka tego, że coś się dzieje i należy udać się do dermatologa. Niepokojący jest fakt stale rosnącej ilości powikłań po zabiegach estetycznych wykonywanych prze osoby niewykwalifikowane. Są one spowodowane złą techniką zabiegową, nieumiejętnym dobraniem produktów, nieznajomością anatomii i tzw. wrażliwych punktów, wykonywaniem zabiegów nieprofesjonalnymi preparatami czy słabej jakości sprzętem.