fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Przebarwienia u młodych mam
Ujędrnianie skóry twarzy

Okres ciąży to intensywny czas zmian, zmianie podlega nie tylko nasze ciało, skóra, ale również gospodarka hormonalna. Częstym zjawiskiem obserwowanym na skórze u młodych mam jest melasma, czyli charakterystycznie umiejscowione przebarwienia. Zazwyczaj te brązowe plamy na skórze pojawiają się na czole, górnej wardze, nosie i policzkach. Często takie zmiany  są nazywane „maską ciążową”. Problem przebarwień dotyka około 50 do 75 procent młodych mam, więc jest to problem niezwykle powszechny. Maska ciążowa pojawia się, gdy gwałtowny wzrost poziomu estrogenu i progesteronu stymuluje nadmierną produkcję melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Oznacza to, że Twoja skóra, piegi i pieprzyki mogą wyglądać na ciemniejsze, a na środku brzucha często pojawia się ciemna linia (linia nigra). Melasma może ustąpić po porodzie, ale w niektórych przypadkach przebarwienia naturalnie nie zanikają, wtedy z pomocą przychodzą zabiegi kosmetologiczne i z zakresu medycyny estetycznej.  W trakcie ciąży nie zaleca się stosowania peelingów medycznych,  czy innych substancji rozjaśniających, ponieważ ich bezpieczeństwo nie jest potwierdzone żadnymi badaniami klinicznymi. Dlatego dopiero po narodzinach dziecka można pomyśleć o wdrożeniu celowanej pielęgnacji domowej i gabinetowej, która zmniejszy widoczność przebarwień.

Przebarwienia skóry są niezwykle częste na wszystkich etapach ciąży. Więc nie myśl, że jesteś jedyną osobą, która ma z tym do czynienia i wiedz, że może się to zdarzyć w dowolnym z trzech trymestrów. Zwykle melasma nie pojawia się z dnia na dzień, ale pojawia się stopniowo wraz z postępem ciąży. Oprócz zmian nad górną wargą i na czole, zmiany mogą pojawić się również na policzkach, wzdłuż linii szczęki lub na przedramionach i innych częściach ciała wystawionych na działanie słońca. Co więcej, skóra, która jest już bardziej pigmentowana – na przykład sutki, piegi, blizny i skóra na genitaliach – może stać się jeszcze ciemniejsza w czasie ciąży. Dzieje się tak również w obszarach, w których często występuje tarcie, takich jak pachy i wewnętrzna strona ud.

Jak uniknąć przebarwień w okresie ciąży?

Ekspozycja na słońce sprawia, że ​​przebarwienia skóry są bardziej widoczne, dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie kremów z filtrem UVA i UVB. Codziennie nakładaj na skórę krem przeciwsłoneczny o SPF 30 lub wyższym, nawet jeśli wychodzisz na zewnątrz tylko na parę minut. Także wtedy, gdy dzień jest pochmurny promieniowanie UVA cały czas do nas dociera, dlatego stosowanie filtrów jest niezbędne o każdej porze roku, czy porze dnia. Warto dodatkowo chronić twarz przed promieniowaniem słonecznym, np. nosząc czapkę z daszkiem.

Skuteczne sposoby na walkę z przebarwieniami

Przebarwienia, w tym melasma wymagają holistycznego podejścia. Aby terapia mająca na celu wyrównanie kolorytu skóry była skuteczna, należy podjąć wielokierunkowe działania. W skutecznej walce z nimi będzie konieczna nie tylko profesjonalna pielęgnacja domowa z dedykowanymi składnikami aktywnymi, ale również zabiegi profesjonalne, takie jak peelingi medyczne, czy laseroterapia, które skutecznie będą usuwać powstałe przebarwienia, ale również będą przeciwdziałać powstawaniu nowych.

Profesjonalna pielęgnacja

W domowej pielęgnacji niezwykle istotne są składniki aktywne, które nie tylko usuną nierówności w kolorycie skóry, ale również takie które będą hamowały powstawanie nowych przebarwień. Część z produktów dla skóry z przebarwieniami będzie bazowała na złuszczaniu naskórka, a część będzie hamowała produkcję melaniny, czyli naszego barwnika skórnego. Za każdym razem, gdy złuszczasz skórę, pojawiają się nowe komórki skóry, które zastępują stare. Proces ten pomaga wyrównać koloryt skóry i sprawia, że ​​jest ona bardziej jednolita. Kluczowymi składnikami w kosmetykach rozjaśniających są, np. kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy, kojowy, azelainowy oraz witamina C. Ważne jest, aby odpowiedni produkt dobrał specjalista dermatolog lub kosmetolog, który dobierze nie tylko skuteczny produkt, ale również bezpieczny, zwłaszcza w okresie karmienia, kiedy nie wszystkie zabiegi i nie wszystkie składniki kremów młode mamy mogą stosować. W Kaniowscy Clinic pracujemy wyłącznie na kosmetykach, których skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi, ich bezpieczeństwo i efektywność sprawia, że są świetnym narzędziem w walce z przebarwieniami. W naszych gabinetach można zakupić kosmetyki takich marek jak: Mesoestetic, Medik8 czy Universkin. Każda z tych marek posiada produkty dedykowane walce z przebarwieniami, wysoka koncentracja kluczowych składników aktywnych wpływa na wysoką skuteczność tych kosmetyków. Już sama pielęgnacja domowa z wykorzystaniem profesjonalnych kosmetyków jest w stanie ujednolicić koloryt skóry.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne, inaczej kwasy medyczne to skuteczne narzędzie w walce z przebarwieniami. Peeling polega na kontrolowanym nakładaniu na skórę silnie działających preparatów o działaniu eksfoliacyjnym, czyli złuszczającym. Podczas zabiegu wraz z usuniętym naskórkiem eliminacji ulegają przebarwienia. W zależności od stężenia i od rodzaju kwasu, głębokość penetracji wgłąb skóry i efekty będą odmienne. Liczne badania kliniczne potwierdzają skuteczność poszczególnych peelingów w trwałym usuwaniu przebarwień. Dzięki wieloletniej pracy na różnych preparatach zauważamy duża skuteczność takich produktów jak PRX-T33, peeling Jessnera, peeling kwasem migdałowym, Easy Peel oraz Retix C, czyli połączenie rozjaśniającego działania witaminy A i C. Jednakże zawsze najważniejsze jest, żeby to specjalista dermatolog lub kosmetolog zalecił indywidualny plan terapeutyczny, w zależności od potrzeb pacjentki. Zabieg kwasami, aby przyniósł długotrwałe efekty powinien być wykonywany w serii.

Profesjonalnymi zabiegami, które wykorzystują moc peelingów medycznych są: Cosmelan, Amelan i Dermamelan. To procedury składające się z dwóch etapów. W pierwszym etapie lekarz aplikuje na miejsce zabiegowe maskę (na około kilka godzin), następnie w domu Pacjent stosuje krem ze składnikami aktywnymi przez kilka miesięcy. Cała procedura zawiera kluczowe substancje aktywne, które na poziomie komórkowym hamują powstawanie nowych przebarwień.  To niezwykle efektywna procedura pozwalająca pozbyć się przebarwień, co potwierdzają liczne badania naukowe.

Laseroterapia

Zabieg z wykorzystaniem lasera wykorzystuje ukierunkowane promienie światła w celu zmniejszenia przebarwień. Lasery zrewolucjonizowały leczenie wielu zaburzeń dermatologicznych, w tym zaburzenia pigmentacji. W Kaniowscy Clinic do usuwania przebarwień wykorzystujemy różnej technologii lasery, ponieważ ich spektrum działania jest niezwykle szerokie. Laserowe usuwanie przebarwień przy użyciu urządzeń dostępnych w naszych gabinetach, takich jak: laser CO2, Discovery Pico, Alma Harmony czy Golden Touch SmartXide 2 to gwarancja bezpieczeństwa i trwałych efektów. Lasery te umożliwiają usuwanie melasmy, piegów, plam słonecznych oraz przebarwień z twarzy i ciała. Są to lasery z certyfikacją medyczną, zaprojektowane w trosce o komfort i bezpieczeństwo pacjenta, tak aby można było leczyć różne problemy skóry. Cel ten został osiągnięty dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii laserowej. Ich mechanizm działania opiera się na rozbijaniu złogów pigmentu pod skórą na mniejsze cząsteczki, które następnie są samoczynnie usuwane przez organizm. Po zabiegu niechciane plamy zaczyniają stopniowo ciemnieć, potem się złuszczają, aż ostatecznie stopniowo zanikają. Każdy z naszych laserów wykorzystuje odmienne działanie, nasi lekarze specjaliści dobierają odpowiednią aparaturę w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki, a także ustalą częstotliwość zabiegów laserowych. By uzyskać satysfakcjonujące efekty niezbędna jest seria zabiegowa, także ustalana przez lekarza.

Jeśli już masz dość trudnej walki z przebarwieniami po okresie ciąży to zapraszamy na konsultacje do naszych lekarzy specjalistów dermatologów. Dobiorą oni nie tylko celowaną pielęgnacje domową, ale również ustalą indywidulany plan leczenia nieestetycznych przebarwień. Połączenie profesjonalnych zabiegów w gabinecie i pielęgnacji domowej przyniesie długofalowe i satysfakcjonujące efekty.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas