Biostymulatory w medycynie estetycznej wykorzystywane są coraz częściej. Preparaty te zawierają specjalne składniki, które ujędrniają, uelastyczniają i odbudowują skórę. Poza uzupełnianiem jej ubytków i poprawą kondycji, preparaty te mogą być stosowane również do redukcji różnych niedoskonałości i modelowania konturów twarzy. Aplikacja takich produktów rewitalizujących podczas zabiegu odbywa się podskórnie.
Spis treści:
Jak działają?
Specyficzne właściwości
Do czego służą?
Rewitalizacja skóry
Redukcja niedoskonałości skóry
Jak je wykorzystać?
Przeciwwskazania do użycia
Jak działają biostymulatory w medycynie estetycznej?
Biostymulatory w medycynie estetycznej są używane, ponieważ inicjują naturalną odnowę i regenerację tkanek. Rewitalizacja i przywrócenie pierwotnych właściwości w tkankach są możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów do kondycjonowania skóry. Z tego rodzaju produktów korzystamy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. Stymulują one syntezę kolagenu i elastyny, wymuszając w ten sposób odbudowę komórkową. Zabiegi z ich użyciem mogą bazować na różnych produktach, a ich parametry są dobierane zależnie od potrzeb regenerowanej i kondycjonowanej skóry.
Specyficzne właściwości
Biostymulatory charakteryzują się składnikami, których właściwości zostały odkryte w wyniku licznych testów, analiz i badań biotechnologicznych. Receptura takich preparatów bazuje na specyficznym zestawieniu ze sobą różnych substancji, takich jak kwas hialuronowy i zestaw odpowiednich aminokwasów. Dostarczanie tych składników ma szczególne znaczenie w przypadku zmniejszającej się z czasem w skórze liczby fibroblastów odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu, do czego dochodzi głównie w wyniku procesów starzenia. Utrata tego istotnego białka prowadzi do stopniowego zwiotczenia, poszarzenia i przesuszenia skóry. Objawy te najmocniej uwidoczniają się na twarzy, chociażby w okolicach oczu, policzków i warg. Nieestetyczne zmiany zachodzą również na skórze szyi, ramion, grzbietów dłoni czy okolic kolan. Do szczególnie negatywnych objawów utraty kolagenu należą zmarszczki, których redukcja może być realizowana właśnie za pośrednictwem preparatów biostymulacyjnych.
Do czego służą biostymulatory w medycynie estetycznej?
Biostymulatory w medycynie estetycznej są wykorzystywane na szeroką skalę. Ich zastosowanie sprawdza się zwłaszcza w aminokwasowej terapii zastępczej, co wynika ze specjalnie skomponowanej formuły. Preparaty te mogę zawierać wysokie stężenia istotnych aminokwasów, takich jak L-lizyna, L-prolina, glicyna czy L-leucyna. W połączeniu z kwasem hialuronowym składniki te przyczyniają się do odbudowy struktur kolagenu poprzez dostarczenie do tkanek związków wpływających na ich właściwy rozwój. Takie preparaty służą w ten sposób do odżywienia, odświeżenia, uelastycznienia i nawilżenia skóry, a także zredukowania różnych jej defektów i niedoskonałości. Produkty te mogą działać również w połączeniu z innymi rozwiązaniami, np. toksyną botulinową. W takim przypadku zabieg oddziałuje na kilku poziomach, czyli na naskórek, skórę właściwą oraz dodatkowo na mięśnie, relaksując je.
Rewitalizacja skóry
Biostymulatory mogą być używane zarówno na skórze twarzy, jak i całego ciała. Zabieg z ich zastosowaniem aktywuje naturalne procesy regeneracyjne, a tym samym przywraca tkankom odpowiednią strukturę i dodatkowo wpływa na ich ochronę. Preparaty tego typu mogą być aplikowane również celem redukcji blizn potrądzikowych, rozstępów i keloidów, zabezpieczając jednocześnie przed elastozą. Z reguły zabieg biostymulujący jest realizowany w kilku seriach, przeprowadzanych w odpowiednich odstępach czasowych. O częstotliwości wykonania procedury decydują przede wszystkim indywidualne potrzeby skóry pacjenta. Głównym wskazaniem do użycia tych preparatów pod kątem rewitalizacji jest obecność różnych niedoskonałości skórnych, a także fotostarzenie się ciała i twarzy. Zastosowanie tych preparatów może wzmocnić działanie innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, włącznie z tymi bazującymi na laseroterapii, wypełniaczach czy peelingach. Są one wskazane także do rewitalizacji skóry po różnych procedurach chirurgicznych.
Redukcja niedoskonałości skóry
Za pośrednictwem tych produktów przeprowadza się zabiegi, które mogą pomóc w redukcji różnych widocznych niedoskonałości. Biostymulacja jest wskazana chociażby w przypadku występowania bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek palacza, charakterystycznych linii na czole czy tzw. linii marionetki. Zabieg tego typu ułatwia modelowanie owalu twarzy czy rewitalizację skóry szyi czy dekoltu. Składniki preparatów utrzymują stałe nawodnienie w tkankach i zachowują swoje działanie przez optymalnie długi czas. Z tego względu mogą być one stosowane nawet w przypadku cery dojrzałej, która w wyniku procesów starzenia cechuje się osłabioną aktywnością naturalnych procesów metabolicznych. Ich aplikacja jest dopuszczalna również u pacjentów ze skórą suchą i odwodnioną, u których zmiany spowodowane fotostarzeniem mają charakter umiarkowany lub zaawansowany. W naszym gabinecie preparaty te stosujemy ponadto na etapie przygotowań do innych procedur, jak również po ich wykonaniu celem uzyskania działania wzmacniającego. Nie występują przeciwwskazania do ich użycia w okresie letnim, a więc przy wysokiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
Jak wykorzystać biostymulatory w medycynie estetycznej?
Biostymulatory w medycynie estetycznej mogą być używane pod postacią różnych produktów, których zastosowanie wymaga odpowiedniego przygotowania do aplikacji. Skóra pacjenta musi być przede wszystkim oczyszczona. Aby zniwelować ewentualny dyskomfort, w naszym gabinecie nakładamy również specjalną maść znieczulającą. Po zakończeniu etapu przygotowawczego następuje właściwa aplikacja biostymulatora do wybranego obszaru skóry. Proces ten odbywa się podskórnie, a w jego przebiegu konieczne jest zastosowanie cienkiej kaniuli lub igły. W ten sposób substancje zawarte w składzie rozpoczynają swoje działanie, wspomagając naturalną syntezę kolagenu. W przypadku zastosowania preparatów zawierających nieusieciowany kwas hialuronowy, produkt ma formę plastycznego żelu. Taka struktura znacząco ułatwia wygładzanie zmarszczek, poprawę elastyczności i zwiększanie gęstości skóry.
Przeciwwskazania do użycia
Zabiegi bazujące na biostymulacji z zużyciem tego typu produktów są odpowiednie dla większości osób, jednak w przypadku niektórych pacjentów występują pewne przeciwwskazania do ich wykonania. Preparaty te nie powinny być wykorzystywane u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także pacjentów cierpiących na różne problemy – w tym choroby autoimmunologiczne czy niewydolność nerek lub wątroby. Ich zastosowanie jest też niewskazane u osób po terapii przeciwnowotworowej oraz stosujących wcześniej stałe wypełniacze. Do czynników wykluczających wykonanie takiego zabiegu należy nadwrażliwość lub uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu, a także przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz układowych lub miejscowych sterydów ogólnoustrojowych.